Sosyal sorumluluk düşüncesi Türkiye’de 2000’lerin başından itibaren kendini gösteriyor. Özellikle büyük kurumlar toplumsal sorumluluğu yüksek kurum imajı yaratmak için adeta yarışır hale geldiler. Peki kurumsal sosyal sorumluluk nedir? Kurumlar neden sosyal sorumluluk projeleri yaparlar? Hadi bu yazıyla birlikte bu soruların cevaplarını irdeleyelim ve günümüz dünyasına dair daha fazla şey öğrenelim.

Kurumsal sosyal sorumluluk, kurumların toplum yararına etik bir çerçevede davranması durumudur. Hem devlet kurumları hem özel kurumlar hem de bireyler sosyal sorumluluk projelerinde bulunabilirler. Ancak kurumsal sosyal sorumluluğun diğerlerinden daha çok ön plana çıkan bir özelliği var. Bu da kurumların bu projeleri iletişim çalışması olarak kullanmaları.

Sorumlu Markalar

Günümüzde kurumları değerli kılan yalnızca ürettikleri mal ve hizmet olmaktan çıktı. Artık topluma kattıkları ya da kazandırdıkları değerler de kurumun değerini etkiliyor. Sosyal sorumluluk projeleri sayesinde şirketler toplumsal sorunlara olan bakış açılarını paylaşıp bu sorunlara değinerek markalarının sürdürülebilirliğine katkı sağlıyorlar. Aynı zamanda anlamlı bir çıktı için çalışmak hem şirket çalışanlarını hem de toplumu olumlu yönde etkiliyor. Aslında firmalarda bu davranışın ortaya çıkmasını sağlayan grup tüketiciler. Tüketiciler için sadece bir ürünün maddi değeri ve kalitesi onu satın almak için yeterli değil. Aynı zamanda kurumun toplumla olan ilişkisi, topluma olan faydasına da bakıyorlar. Bu beklenti de toplumların gelişmişlik düzeyine bağlı olarak değişiyor. Eğer gelişmişlik düzeyi yüksek ise bu beklenti de artıyor.

sorumluluk

Kurumsal sosyal sorumluluğun temelinde, toplumdan aldığını topluma kazandırma anlayışı yatıyor. Kurumlar topluma ve çalışanlarına karşı sorumluluklarını yerine getirme ve bu yolla da itibar yaratmak istiyorlar.

Kurumsal sosyal sorumluluk kavramı kurumların pazarlama stratejilerini etkiliyor. Dünyanın önde gelen kurum ve kuruluşlarının büyük çoğunluğu sosyal sorumluluk konusundaki performansları konusunda hesap veren raporları düzenli olarak yayınlayıp bu yolla hedef kitleleri nezdinde “güven” yaratıyorlar. Şirketlerde bu nedenle sosyal sorumluluk projelerini bir iletişim çalışması olarak kullanarak toplum sorunlarına duyarlı marka imajı oluşturuyorlar.

Peki, biraz da karşımıza çıkan kurumsal sosyal sorumluluk projelerine bir göz atalım.

Converse City Forest

sorumluluk

Converse, dünyanın çeşitli yerlerinden bir araya getirdiği sanatçılarla havayı temizleyen bir proje gerçekleştirdi. Bangkok, Varşova, Belgrad, Sao Paulo ve Sidney’in de bulunduğu farklı şehirleri ziyaret ederek bu şehirlerin sokaklarındaki duvarları, havadaki kiri absorbe eden fotokatalitik boyayla renklendirdi. Projeyle şehrin görüntüsünü renklendirirken hava kirliliği sorununa da bir çözüm üretmiş oldu.

Atasun Optik – Farkında Ol, Farkında Yaşa

Atasun Optik Dünya Görme Günü için oldukça etkileyici bir kampanya hazırladı. Üç boyutlu ses tekniği kullanılarak ağaçların, gökyüzünün, denizin, martıların ve dış dünyada yaşananların betimlemelerle anlatıldığı kampanya “Engelleri ancak #FarkındaOlursak aşabiliriz!” mesajıyla önlenebilir körlük ve görme kusurlarının erken farkındalıkla önüne geçilebileceğini anlatıyor.

İkea – Buy Back Friday

sorumluluk

Kara Cuma markaların ürünlerini en dip fiyatlarla sattığı ve tüketimin en çok arttığı gün olarak geçiyor. İkea ise bu yıl diğer markalardan farklı olarak tüketicilerin eski mobilyalarına talip oluyor.

İnsanlar kullanmadıkları mobilyaları satabilmek için İkea’ya başvurada bulunacaklar. Değerlendirmeden geçen mobilyalar değeri karşılığında makbuz alacak. Bu makbuzlar ise İkea mağazalarında kullanılabilecekler. İkinci elden alınmış mobilyalar ise İkea’nın ikinci el alanlarında satışa sunulacak.

Baymak – Ağaç Olsun

sorumluluk

Baymak, iklimlendirme sektöründe çalışırken iklimin en önemli elemanı olan ağaçları da unutmuyor. 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü için dünyanın en yaşlı 4.ağacı olarak kabul edilen Gümeli Porsuğu ağacının hikâyesini konu alıyor. “Binlerce yıl yaşayacak bir iz bırak, o da #AğaçOlsun’’ diyor. Paylaştığı kampanya ile herkesi fidan bağışı yapmaya davet ediyor.

Markaların Diğer Yüzü – Kurumsal Sosyal Sorumluluk Çalışmaları 1

Sizinle olmak güzeldi. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Kaynakça: 1, 2, 3