Hayaller ve hayatlar diye sürekli karşılaştırma yaparız. Genellikle hayallere ulaşmak için pek de bir şey yapmayız. Yapmaya kalksak da çoğunlukla bir yerden sonra yarım kalabilir. Peki ya bir şeker bizim nefsimizi nasıl değiştirebilir? Bunu en iyi anlatan psikolojik testlerden biri de Marshmallow Testi‘dir. Nasıl uygulandığını ve psikoloji üzerinde etkisini hep beraber inceleyelim.

Marshmallow Testi Nedir?

Marshmallow Testi, en ünlü psikoloji araştırmalarından biridir. 1970 yılında Stanford Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Walter Mischel tarafından uygulanmış bir testtir. O dönemden itibaren, 4- 6 yaş arasında bulunan okul öncesi dönemdeki çocukların kendilerini kontrol etme ve duygularını yönetebilme becerilerini ölçmek için kullanılmaktadır. Test yapılan çocukların ileri ki dönemlerde eğitim ve kariyer hayatları incelenerek test sonuçlarının oldukça tutarlı olduğu görülmektedir.

Bu testi uygulamak için 4-6 yaş arasında bir grup çocuk sırayla içinde aynı gibi gözüken ama dışarıdan içeriyi gösteren bir camlı odaya alınıyor. Görevli, her gelen yeni çocuğun önüne birer marshmallow veriyor. Eğer 15 dakika içerisinde yemezse ikinci bir marshmallow kazanacağını söyleyerek odadan ayrılıyorlar. Bu deneyde çok farklı tepkiler gözlemleniyor. Bazı çocuklar marshmallowu hemen yemeyi tercih ediyor. Bir kısmı elini götürüyor, ama marshmallowu alamıyor ve beklemek zorunda olduğunu düşünerek bekliyor. Bazıları bir ısırık alıp bekliyor. Bu beklemede bazılarının yüz ifadelerinden çok sıkıntı çektikleri görülüyor. Hatta marshmallowu görmemek için sağına soluna bakanlar, gözlerini kapatanlar, tavanı seyredenler bile oluyor. Gerçekten bir çocuk için dayanması, beklemesi güç bir süreç. Bu deneyin sonunda miniklerin bir kısmı ikinci marshmallow hakkını elde ediyorlar. Yani sabrediyor, bekliyor, zevk alma duygusunu erteliyor ama sonunda ikinci marshmallowa sahip oluyorlar.

Marshmallow Testi

Zevki Ertelemek Başarıya Giden Yol Mudur ?

Bu deneye katılan çocuklar uzun süre takibe alınıyorlar. Çocukların sosyal becerileri, problem çözme güçleri, kişiler arası ilişkileri, organizasyon ve planlama yetenekleri, okuldaki akademik başarı durumları ve sosyal alanda popülerlikleri gibi birçok alanda gözlem ve incelemeler yapılıyor. Sonuç olarak sabredip bekleyen ve ikinci marshmallowu hak eden çocuklar ileri ki yaşamlarında, okullarında daha başarılı, daha popüler oluyor ve sosyal ilişki becerileri, problem çözme yetenekleri daha gelişmiş halde yaşamlarına devam ediyorlar.

Genellikle anı yaşamaya odaklandığımız için bazen önümüzdeki marshmallow tanelerini yemeye odaklanıp gelecekte sahip olabileceğimiz daha fazla marshmallowu görmezden geliyoruz. Hayatta koyduğumuz hedeflerin her ne kadar erişip erişilemeyeceği belirsiz olsa da, bu hedefler için anlık zevklerden vazgeçmeye kesinlikle değer. Deneydeki çocuklar bir marshmallow için iradenin yanında 15 dakikalarını feda ettiler. Biz de gerekirse 2 marshmallow için zamanımızı feda edebilmeliyiz. Bu yazıdan sonra hayatınızdaki hedefleri kısaca bir kağıda döküp, sizi bu hedeflerden caydıran bir iki alışkanlığa hoşçakal demeye hazır mısınız?

Başka bir grupta denenmiş deneyi aşağıda izleyip çocukların nasıl şekilden şekilde girdiğini görebilirsiniz. 🙂

Kaynaklar: 12