Herkese Merhaba,
Bu hafta yaklaşık 7 ay süren yolculuğunun ardından 26 Kasım 2018 tarihinde, Türkiye saati ile 22:52:59’da Mars’a başarılı bir şekilde iniş yapan InSight uzay aracının yolculuğunu anlatacağız.

Keyifli okumalar…

Yolculuğa Başlarken:

-Opportunity

-Curiosity

-Phoenix

-InSight

Yukarıda Mars’ın keşfi için gönderilen dört farklı uzay aracının isimlerini okudunuz. Fakat diğer üç araç InSight gibi değil. Peki, InSight’ın diğerlerinden farkı nedir?

Farklara geçmeden önce InSight’ı bir tanıyalım.

InSight (Sismik incelemeler, yer ölçümü ve ısı nakli kullanılan iç kısım keşfi) NASA’ya bağlı Jet Propulsion Laboratory tarafından yürütülmektedir. InSight’ın yapımında, başka bir Mars keşif aracı olan Phoenix aracının teknolojisi kullanıldı. InSight ayrıca Phoenix’in iniş yöntemini de kullandı. Yani Mars’a inerken paraşütlerin açılması ve motor ateşlenmesinin sebebi Phoenix’in iniş yöntemi.

insight                                                                           Kaynak: NASA

InSight’ın yolculuğu, vakum arızasından dolayı 2 yıl ertelemeli olarak 5 Mayıs 2018’de başladı. Atlas V-401 roketiyle fırlatılan InSight 26 Kasım 2018 Türkiye saati ile 22:52:59’da, Mars’ın Elysium Planitia bölgesine başarılı bir şekilde indi.  483 milyon kilometre kat eden InSight, 709 Mars günü (2 yıl) boyunca görevinin başında olacak.
İlk görüntü:

mars                                                                          Kaynak: NASA

Peki, görevleri neler?

InSight’ın Mars’a gönderilen diğer araçlardan ayıran görevi Mars’ın iç yapısını inceleyecek olmasıdır. InSight kızıl gezegenin içini araştırarak çekirdek,manto ve kabuk hakkında bilgi verecek. Bilim insanları da sonuçları Dünyanınki ile karşılaştıracak. Bu sadece Marsı değil tüm güneş sistemini anlamak açısından çok önemli bir yere sahip.

Enerjisini güneşten alan uzay aracı, iner inmez Güneş panellerini açarak enerjiyi almaya başladı. Bu enerji sayesinde InSight yerin altına bir sonda yerleştirerek Mars’ın ısı akışını inceleyerek gezegeni evrimine ışık tutacak. Ayrıca, Mars’taki depremlerin, çarpan gök taşları vb. olayların sebep olduğu titreşimleri tespit edip, iç yapısının 3D modelini oluşturacak. Bu titreşimleri, “İç Kısım Yapısı Sismik Deneyi (SEIS) adı verilen, ultrahassas bir sismometre (deprem ölçer) kullanarak gerçekleştirecek”. Araçta, Mars’a göndermek üzere kayıt olan yaklaşık 2.5 milyon kişinin (örneğin ben 🙂 ) ismini içeren bir çip de yer alıyor. Sizin de isminiz gitti mi?

1st pic                                                                          Kaynak: NASA

Bu görevlerle InSight, ileride Marsa insan gönderimi ve yaşamı için de önemli bir kaynakça olmuş olacak. Bu ve bunun gibi daha birçok araştırma Mars görevi için bekliyor. Gelecekte Mars ile ilgili planlanan diğer araştırmalara ileriki yazılarımda değineceğim. Bu arada InSight animasyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Son Olarak:

Bugünlerde, bilim-kurgu’dan “kurgu” kelimesini çıkarttıracak birçok bilimsel gelişmeye şahit oluyoruz ve olmaya da devam edeceğiz. Belki de “Bir Mars Destanı” kitabı şimdi olmasa bile yakın gelecekte bilim-kurgu türünden çıkıp bir bilim kitabı olarak okunacak. Bunu zaman gösterecek fakat sonuçta bilim-kurgu evreni (hepsi için olmasa bile) gelecek için kurulan hayaller bütünüdür. Bilim insanları da bu hayalleri yavaş yavaş gerçeğe dönüştürüp bilim meşalesini daima ileriye taşıyorlar. Bize düşen de bilimin gücüyle çok çalışıp bu meşaleyi daha da ileri taşımak.

Bilim ve bilim-kurgudan ilham alıp gelecekte bilim meşalesini farklı gezegenlere, farklı galaksilere ulaştıracak olan nesillere…

Live long and prosper InSight!

congrat                                                                           Kaynak: NASA

Not: InSight iniş videosuna buradan ulaşabilirsiniz. İzlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim. O anki sevinci, başarı hissini yüzlerce km öteden hissedeceksiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Bilimle kalın!

Hoşça kalın!

Kaynakça ve İleri Okuma:

1

2

3

4