Merhabalar KreatifBiri okuyucuları. Cerrahi maskelerin hayatımıza girdiği günden beri pek çok kişide aynı şikayetleri duyar olduk. Evet, evet aynı şeyden bahsediyoruz: ağız, çene ve yanaklarda akne oluşumu. Maskemizi düzenli aralıklarla değiştirsek bile ağzımızın gün boyu kapalı bir şekilde kalması, cildin hava almaması ve nefesimizin yarattığı nemlilik maalesef ki akne oluşumunu tetikledi. Sağlıklı bir cilt için daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Peki ya nasıl?

akne

Öncelikle aknenin ne olup ne olmadığına bakalım.

Akne, sivilce diye bilinse de aslında tam olarak anlamını karşılamıyor çünkü akne; kapalı komedon, açık komedon ve sivilcenin ortak adıdır. Şimdi karşımıza iki bilinmeyen daha çıktı: nedir bu kapalı komedon ve açık komedon? Kapalı komedon yağ bezesi, açık komedon siyah noktadır. Hepsinin temeli ise fazla sebum ve keratin dokunun cilt altında tıkaç oluşturmasıdır. Tıkaç oluşturduğunda kapalı komedonlar meydana getirir. Tıkaçlar cilt yüzeyinde bir açıklık bulursa oksijenle temas eder ve oksitlenir. Bu da kararıp siyah noktaya dönüşür ama kapalı komedon dediğimiz tıkaçlara bir de bakteri katılırsa enfeksiyon olur. Yani sivilce süreci. Yağ bezesinde ve siyah noktada bakteri bulunmaz. Yani yağ bezesini ve siyah noktayı iyileştirirken bakteriyle savaşmayız ama sivilceyi iyileştirmek için bakterilerin de yok edilmesi gerekir.

Bilmelisiniz ki sivilcede 3 aşama ile savaşıyoruz: Keratin birikimini engellemek, fazla sebumu azaltmak ve antibakteriyel etki sağlamak.

Yeni sivilce oluşumunda cilt bakımını düzenli bir şekilde yapmak büyük avantaj sağlıyor. Cilt bakımı hem yeni sivilce oluşumunu engelliyor hem de halihazırdaki sivilcenin iyileşme sürecini kısaltıyor.

akne

Hadi şimdi de uygulamamız gereken temel cilt bakım adımlarına bakalım.

  • Cildimizi kurutmayan, germeyen, irite etmeyen bir ürünle yüzümüzü güzelce temizlemeliyiz.
  • Sivilce ile savaşmamızda bize yardımcı olacak içerikteki ürünleri kullanmalıyız. Ürünün tonik, serum, krem vb. olması önemli değil. Önemli olan sivilceye karşı aktif rol oynayabilmesinde yani içeriğinde.

Ürünün içeriğinde kesinlikle olması gereken içerik, salisilik asit. Salisilik asit, keratolitik etkisiyle keratin dokunun atılmasını sağlar. Sebum da çözüldüğü için benzer benzeri çözer formuyla gözeneklerden içeri girerek keratin birikimini engeller. Hafif antibakteriyel etkisiyle P. acnes bakterisiyle savaşır. Salisilik asit harici çinko türevi içerikler, çay ağacı yağı anti bakteriyel etkisiyle sivilcenin sönmesine yardımcı olur. Unutmayalım sivilceye direkt hedef alan ürünlerin bölgesel uygulanması gerekir.

  • Cildimizi nemlendirmeliyiz çünkü cildimiz için yapacağımız en büyük yatırım onu nemli tutmaktır. Cildimiz temiz ve nemli olduğu sürece kırışıklıklar vb. daha az görülür.
  • Haftada 1 ya da 2 kez kil maskesi yapabiliriz. Mineral bakımından zengin olan kilin cildimiz için inanılmaz faydaları bulunuyor. Mesela sebumu dengeliyor, gözenekleri sıkılaştırıyor, cildin rengini düzenliyor, ölü derileri arındırıyor.

Editör: Berfincan Doğan