Hem adıyla, hem Türk dizi tarihindeki yeniliklerin yapı taşı oluşuyla çarpıcı bir Blutv yapımı: Masum. Abartı diyaloglar olmadan, verilmek istenen duyguları etkili olarak izleyicede hissettiren, benzerlerini daha çok görmek istediğim yapımlardan. Gizem, polisiye, aile dramı gibi temalar eşsiz bir biçimde işlenmiş. Dizinin adı ve işlediklerinden neler çıkarabiliriz? İnsan doğası nedir, insan masum olur mu? Peki bu diziyi izlemek için ücret ödemeye değer mi?

Masum: Türk Dizi Tarihine Çarpıcı Bir Soluk 1

İnsanın & Ailenin Derinliği

Dizi, şüpheli bir ölüm vakası ve bunun yol açtığı diğer gizemler üzerinden ilerliyor. Gizem ve polisiye türleriyle aranız iyiyse, merak duygunuz güçlüyse Masum’u sevebilirsiniz :). Konu, dediğim gibi cinayetle sınırlı kalmıyor. Anne babaların evlatları için yapabileceklerinin sonsuz oluşu etkileyici detaylardan. Sonsuz fedakarlık, tutku, öfke, kötü alışkanlıklar, sevgi… İnsanı insan yapan tüm durum ve duygular çıplakça önümüze seriliyor. Masumiyet biz büyüdükçe tükenir mi, dışarıdan görünen bir algı mıdır masumiyet? İnsanoğlunun derinliğini ekranda görmeye hasret kalmışız. Saf doğamızı görmek içe dokunur kıvamda. Kurgu yapımlar bunu yapabildiği, bize bu kadar ulaşabildiği sürece amacına ulaşır ve kalıcılık sağlar bence. Alıştığımız yüzeysellikten fazlasını görmek bile tek başına mutluluk verici.

Masum: Türk Dizi Tarihine Çarpıcı Bir Soluk 2

Olumlu – Olumsuz Yanlar

İçeriğin özgünlüğünün yanı sıra başka diğer etkenler de var tabii. Kadro, muazzam oyunculuklar, görüntü, müzikler… Hepsi insanı umutlandıracak kadar başarılı. Estetik düşkünüyseniz sadece bu yönüyle bile size hitap edebilir. Senaryoda ise güzelliğine rağmen birtakım aksaklıklar var. Mantık hataları, birbiriyle uyuşmayan noktalar mevcut. Karanlık temaları iç karartıcı bulanlarımız da olabilir. Hangi yönlerinin baskın geleceği bakış açısına göre değişir, bana göre olumlu yanları ağır basıyor ve kusursuz olmasa da yapım hala umut verici.

masum

İnternet Dizisine Para Vermeye Değer Mi?

Ne olacak bu Türk dizilerinin hali? Biliyorsunuz ki televizyonda gördüğümüz dizilerin birçoğu sanatsal kaygılardan biraz uzaklaşmış durumda. Upuzun süreler, yüzeysel konular, sansür gibi birçok etken var. Bunlar hem emekçi hem de izleyici için sorun teşkil ediyor. Masum gibi emek ve kalite kokan yapımların daha çok olması, ülkede bu sektörün gelişmesi için bizim yapacağımız katkı çok önemli. Masum’la başlar, bir başka güzel diziyle devam eder ve bu gelişim diğer birçok alana yansır. Evet Masum için değer, ifade ve vaad ettikleri içinse daha çok değer. Yazıyı ve eğer izlerseniz diziyi beğenmenizi, istediklerinizi karşılamasını umuyorum. Ufkumuzun açıldığı günler dileğimle!