Hayatın temposundan yorgun düştüğümüz her geçen gün yaşam enerjimizden yemeye başlıyoruz. Özellikle sabah sekiz akşam yedi iş hayatı hayatımızın monotonlaşmasına sebep oluyor. Bu kimimizde tükenmişlik sendromu, yaptığı işten tatmin olamama ya da hayattan keyif alamama gibi daha küçük boyutlu sorunlara yol açarken kimilerinde ağır depresyon ve kaygı bozukluklarına sebep olabiliyor.

Sürekli gelecek planları yapmaya çalışıyoruz, kendimize güzel bir hayat inşa etmek istiyoruz. Bir yandan da bu durum ister istemez kaygıya yol açıyor çünkü hayatımıza etki eden her şey bizim kontrolümüzde değil ve olması da imkansız.

meditasyon

Bilişsel Terapi Nedir?

Bilişsel terapi sizin hayatınızı zorlaştıran olumsuz düşünceleri değiştirmek ya da onların hayatınızdaki etkisini azaltmak için size yol göstermeyi amaçlayan bir psikoterapi tekniğidir.

Bilişsel Terapi Ne İşe Yarar?

Bilişsel terapi düşüncelerle konuşabilmenizi sağlar. Unutmamalıyız ki kaygı ve depresyonu tetikleyen bizim düşüncelerimizdir. Yapabileceğiniz en iyi şey düşüncelerin sizi ele geçirmesine izin vermeden onlarla yaşayabilmektir. Daha pozitif olmak istiyorsanız olumsuz düşüncelerinize karşı hayatından somut örneklerle o düşüncenin doğru olmadığını kendinize kanıtlamalısınız.

Faydaları Nelerdir?

Oxford’da farkındalık temelli bilişsel terapi deneyi hiçbir ilaç ve psikoterapinin işe yaramadığı şiddetli depresyon vakaları üzerinde test edildi. Bu vakalar daha önce ilaç, elektrik şoku gibi birçok tedavi yöntemi denemiş ama hiçbirinden verim alamamışlardı. Depresyonu yendikten kısa bir süre sonra yine depresyonun takip ettiği bir kısır döngü içine girmişlerdi. Bilişsel terapi sonunda depresyonun tekrarlama ihtimalinin yüzde elli azaldığı görüldü. Bu bir ilaç olsaydı ilacı pazarlayan firma şimdi milyoner olmuştu ama bu tedavi ücretsiz. Meditasyon en az ilaçlar kadar bu durumda etkili üstelik ilaçların yaptığı yan etkilerin hiçbirine de sebep olmuyor.

meditasyon

Kendi İç Dünyanızdaki Farklılığı Nasıl Arttırabilirsiniz?

Farkındalığınızı arttırmanın en iyi yolu meditasyonu psikoterapiyle birlikte götürmektir. Bu size müthiş bir farkındalık kazandıracak ve hayata bakış açınızı değiştirecek bir tecrübe olabilir. Farkındalık düzeyimiz tecrübelerimizle olan ilişkimizi düzenler. Çoğu zaman duygularımızın ve düşüncelerimizin bizi esir ettiğini düşünürüz. Bu düşüncelerin ne kadar farkında olursak onlarla yaşamamız da o kadar kolaylaşır.

Özetle düşüncelerimizi tanır ve onların farkında olursak onlar bizi yönetemez. Biz onları yönetiriz diyeceğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz çünkü birçok bilinçaltı faktöründen dolayı düşüncelerinizi kontrol etmeniz imkansız. İsteseniz de istemeseniz de aklınıza gelen birçok düşünce olacak. Siz sadece bu bir düşünce deyip geçmeyi öğrenebilirsiniz. Bunun için gereken tek şey kendi iç dünyanızı tanımanız. Bu meditasyonla mümkün. Düşüncelerinize böyle yaklaşmayı öğrendiğinizde eski etkilerini kaybettiklerini farkedeceksiniz.

Kaynakça

1