Mercedes Kadir, Malatya’da yaşamış ve oradaki halk tarafından çok sevilmiş ve değer görmüş bir vatandaş. Son yıllarda sosyal medyada da adını sıkça duyuran Mercedes Kadir’i geçtiğimiz nisan ayında solunum yetmezliği sebebiyle kaybetmiştik. Bu yazıda da onun için çekilecek filmden ve kendisinin bazı güzel anılarından bahsettim. Peki siz Mercedes Kadir’in hikayesini biliyor muydunuz?

Mercedes Kadir’in Hikayesi

Malatyalı Kadir’in Mercedes lakabına sahip olma sebebi bütün gün bir sopayı Mercedes yerine koyarak trafiğe çıkması, arabalarla birlikte trafik ışıklarında durması, arabasını tamire götürmesi ve park etmesi gibi rutinleri yapıyor olması. Malatya halkı onu ve arabasını kabullenmiş ve onları çok sevmişti.

Malatya halkı onu ve arabasını o kadar kabullenmiş ki kırmızı ışıkta geçtiği için trafik polisinden ceza almışlığı bile var. Nasıl ceza alabilir derseniz de Mercedes Kadir’in bir sürücü belgesi olduğunu bilmenizi isterim.

Yine trafik polisinin uyarısı üzerine muayeneye götürdüğü arabasını almaya gittiğinde ustanın “Daha işi var iki gün sonra gel.” demişliği bile var.

Arabasını götürdüğü servisten bir türlü alamayan Kadir’in ustaya masum sitemi:
.. Bir gün yine gider sanayiye ama usta işinin daha bitmediğini söyler tabi. Artık Mercedes Kadir sinirlenir ve şunu söyler: Yeter artık yap şu arabayı. 2 haftadır eve yürüyerek gidip geliyorum.

Sopa deyip geçmeyelim, Mercedes arması, dikiz aynası hatta teyibi bile var. O gerçek bir Mercedes. Malatya halkı Kadir’i böyle kabul ediyor ve asla “deli” olarak nitelendirmiyorlar.

Hayatı Beyaz Perdeye Taşınıyor

Gündeme yeni düşen haberlere göre film yönetmeni Haydar Işık, diğer illere de örnek olabilmesi için Mercedes Kadir’in hayatını konu alan bir filmin hazırlıklarına 3 yıl öncesinden başlamıştı ve bugünlerde filmin ilk afiş tasarımı da hazırlanmış durumda.

Malatya’nın sevilen yüzü Mercedes Kadir’in yaşadığı yerde topluma kazandırılmış olması diğer illerdeki akli dengesi yerinde olmayan vatandaşlara bakış açısını değiştirebilmek için önemli bir örnek. Mercedes Kadir’in en popüler anılarından birkaçını bu yazıda anlatmaya çalıştım ama internete adını yazdığınızda birçok sonuçla karşılaşabilirsiniz ve Malatya halkı için ne kadar önemli biri olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. 🙂

Editör: Berfincan Doğan