Onur Kemal Koç Kimdir?

Onur Kemal Koç, 2015 yılında İstanbul Teknik Üniversite Metalurji Malzeme Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Öğrencilik yıllarında Arçelik ve Mercedes Benz’de stajlar yapmıştır. 2014 yılında öğrenciyken satış ve pazarlama alanında başladığı Microsoft’ta günümüzde İş Geliştirme Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmektedir. Ayrıca yapay zeka, blockchain, artırılmış gerçeklik gibi teknoloji trendleri ve kariyer tavsiyeleri hakkında konferanslar vermektedir.

11 Ekim’de İTÜ Mezunlar Derneği Öğrenci Kulübü’nün düzenlediği Akademi etkinliği sayesinde kendisiyle tanışıp tavsiyelerinden faydalanma fırsatım oldu. Peki, Onur Kemal Koç’un kariyer için tavsiyeleri nelerdir?

1-)Çok Okuyun

Her şeyden önce tavsiye ettiği en önemli şey okumak. Okumayı asla bırakmayın, kendinizi sürekli geliştirin. Genel kültürünüzün iş hayatınızda nasıl işe yaradığını görünce siz de şaşıracaksınız. Bir iş mülakatında sahip olduğunuz etiketi geride bıraktığınızda geride sadece sizin karakteriniz ve kültür birikiminiz kalır. Bu yüzden etiketlere değil kendinize yatırım yapın. Uzun vadede kaybetmeyeceğiniz yegane şey özümsediğiniz bilgilerdir.

2-)Tecrübe Her Şeyden Önemlidir

Başarısının ardındaki en önemli faktörün genç yaşta sektöre girmesi olduğunu vurguluyor. Sektörel bilgiyi her gün okuyarak, sağlam stajlar/yarı zamanlı çalışmalar yaparak, online eğitimler alarak artırmayı öneriyor. İş hayatı dışarıdan görüldüğü gibi değil, kendinizi ne kadar erken geliştirirseniz o kadar iyi. Sosyal medyalardan birini ise asla dilinden düşürmüyor: Linkedin. Her öğrenci aktif olarak kullanmalı ve kendi şansını kendi yaratmalı diye de ekliyor.

3-)Bahane Üretme Kendi Şansını Kendin Yarat

İnternetin yaygınlaşmasıyla fırsat eşitliği hiç olmadığı kadar arttı. Şikayet ettiğimiz zorluklar bahaneden başka bir şey değil. Eğer başarmayı gerçekten istiyorsanız, kendi şansınızı kendiniz yaratmalısınız. Kendi ağınızı da yine siz yaratacaksınız. Siz talep etmezsiniz kimse size yardım etmez. Daha yolun başında olan bir öğrenci olarak yardım istemek sizin en doğal hakkınız.

4-)Gündemi Takip Et

Dünya her geçen gün değişiyor ve sektördeki dengeler de öyle. Sektörel bilgiyi artırmaya ek olarak da mezuniyet sonrası kariyer hedeflenen sektörlerin yakın geleceklerini rahat tahmin edip kendi kariyer stratejinizi yaratabilmeniz için de teknoloji trendlerini ve ekonomiyi çok yakından takip etmeyi tavsiye ediyor.

5-)Hedefini Belirle ve Yolundan Dönme

Ne istediğinizi bilin, kendinizi tanıyın. Koyduğunuz hedefler konusunda ısrarcı olun. Kim ne derse desin yolunuzdan dönmeyin, hatta onlara rağmen devam edin. Risk alın. Mühendisseniz kanıtlarla konuşmalısınız yani bir şeyi yapabilirim diyorsanız yapın ve bunu kanıtlayın.

6-)Yaşama Amacın Olsun

Yaşamak için bir amacınız yoksa hayatta kaybolursunuz, ne için yaşadığınızı bilin. Bir işi yaparken ben bunu neden yapıyorum sorusunu kendinize sorun.

onur kemal koç

7-)İngilizceyi Türkçeden Daha İyi Bilmelisin

Tavsiyelerin hepsini desteklemesi ve kariyer fırsatlarına farklı bir boyut kazandırması açısından da İngilizceyi en ama en maksimum seviyede öğrenmeye çalışmak adına her gün İngilizce pratiklerini de unutmamamızı öğütlüyor.

8-)Marka Takıntısından Kurtul

Marka takıntısı ve tüketim çılgınlığından kurtulmalıyız çünkü bu bizi hiçbir yere taşımayacak. Enerjimizi ve kaynaklarımızı verimsiz aktivitelerde tüketmek yerine daha önemli şeylere odaklanmalıyız.

9-)Öğrenmeye Gerçekten İstekli Olduğunu Karşındakine Göster

Mülakatınızın başarılı sonuçlanmasını istiyorsanız beylik laflardan ve ezberlenmiş kalıplardan uzak durun. Onun yerine firmanın çalıştığı sektör hakkında genel bir bilginiz olduğunu, bu sektörde gerçekten çalışmak ve kendinizi geliştirmek istediğinizi söyleyin. Onlara başvurduğunuz işle ilgili ne kadar tutkulu olduğunuzu gösterin.

10-)Çok Çalış

Yapmamız gereken tek şey çok çalışıp çok okumak. Hayatta karşımıza çıkan her fırsatı değerlendirmek. Fırsatın ayağına gelmesini beklemeden gidip onu almasını bilmek.

En azından üç dil bileceksin

En azından üç dilde

Ana avrat dümdüz gideceksin

En azından üç dil

Çünkü sen ne tarih ne coğrafya

Ne şu ne busun

Oğlum Mernus

Sen otobüsü kaçırmış bir milletin çocuğusun.

Bedri Rahmi EYUBOĞLU