Son dönemde bir minimalizm çılgınlığı almış yürüyor. Peki, nedir bu minimalizm? Nasıl hayatımıza girdi ve nasıl bu kadar popüler oldu?

the minimalist

Minimalizm belki onlarla başlamadı ama onlar minimalizmi tanımamızın ana sebepleri. ‘The Minimalists’ blogunun yazarlarından bahsediyorum,  Joshua ve Ryan. Onlar minimalizmi kesin kuralları olmayan, her insanın kendi hayatına farklı bir versiyonunu uyarlayabileceği bir ideoloji olarak tanımlıyor. Emin oldukları şey ise şu; hayatınıza hangi versiyonunu uyarlarsanız uyarlayın minimalizm hayatınızı güzelleştirecek ve daha anlamlı hale getirecek.

motto

Mottoları ise ‘Az aslında çoktur’.

Sadece ihtiyacın olanlarla yaşamak olarak tanımlanan bu ideoloji neden bu dönemde bu kadar popüler? İnsanlar ürün tükete tükete kendileri de tükendi ve artık bir çıkış yolu arıyorlar. Kendi değerlerini bir eşyaya bağlamak istemiyorlar. Başkalarına gösteriş yapmak için kendi hayatlarını feda etmek yerine ipleri ellerine alıp el alem ne der kafasından vazgeçerek marka yerine anılara yatırım yapmak istiyorlar. İnsanlar artık kendi hayatlarını yalnız kendileri için yaşamak istiyor.

steve jobs

Silikon Vadisi Minimalizmden Yana

Minimalizm tasarruf etmek isteyenler için çok mantıklı bir yol olsa da birçok milyonerin minimalist olduğunu görüyoruz. Dünyanın en zengin insanları neden minimalist olmaya ihtiyaç duysun ki? Yapılan araştırmalara göre seçmeniz gereken şeyler arasında alternatifler arttıkça karar vermeniz zorlaşıyor ve bu vermeniz gereken kararın verimini de etkiliyor. Dolayısıyla sabah ne giymesi gerektiğine kafa yormadan bu insanlar tüm karar verme yeteneklerini işlerine odaklamayı seçiyor. Bu yüzden minimalizm üretkenliğin anahtarı olarak tanımlanıyor. Steve Jobs ve Mark Zuckerberg en bilinen örneklerden. Ayrıca Einstein’ın kıyafet seçmemek için aynı gri tişörtten birden fazla aldığı biliniyor.

steve jobs evi

Jobs’ın İzinde

Apple’ın başarısının arkasındaki en büyük etkenlerden biri de Steve Jobs’ın desteklediği minimalist tasarımlardı. Jobs tüketicinin basit ama fonksiyonel ürünleri arzuladığını çok iyi biliyordu.

”Steve’in evini hatırlıyorum. Neredeyse hiç mobilyası yoktu. Evinde sadece ilham kaynağı olan Einstein’in fotoğrafı, Tiffany lambası, sandalyesi ve yatağı vardı. Etrafında pek çok şey olduğuna inanmıyordu ama seçtiği şeylere inanılmaz derecede dikkat ediyordu.” – John Sculley

Barack Obama

‘Alacağım kararları azaltmaya çalışıyorum. Ne yiyeceğim ve ne giyeceğim hakkında karar vermek istemiyorum. Bunlar dışında vermem gereken çok fazla karar var.’ – Barack Obama

Zuckerberg’in Gardrobu, minimalizm

Zuckerberg’in Gardrobu

“Hayatımı mümkün olabildiğince gereksiz ayrıntılardan temizlemek istiyorum. Bunun için topluma nasıl daha faydalı olabileceğim konusu dışında mümkün olduğu kadar az karar vermem gerekiyor.” – Mark Zuckerberg

Hayatın bütün karmaşasından sıkılan ve doyumsuzluğa çözüm arayan insanlar için minimalizm hala bir çıkış yolu olabilir.

Minimalizmin detaylı tanımını ve bu konu hakkındaki bir diğer yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynaklar:

1234

The Minimalists Podcast