Aranızda sakız çiğneme sesine gıcık olan, yazı yazdığınız kalemin çıkardığı hışırtıya tahammül edemeyen var mı? Eğer bazı seslerden rahatsızlık duyuyorsanız bu yazı ilginizi çekebilir.

Misophonia Hastalığı Nedir?

Kelime anlamı sesten nefret etmek olan Misophonia, birbirini tekrar eden ve -kişiden kişiye değişecek şekilde- rahatsızlık verici seslerden hoşlanmayanlar için bir hastalığa dönüşebiliyor. Misophonia hastalığı, Hiperakuzi hastalığı ile karıştırılmamalıdır. Hiperakuzi hastaları, etrafındaki bütün seslerden rahatsızlık duyan ve o sesleri normalden fazla duyan insanlardır.
Misophonia, Amerikan nörolog Pawel Jastreboff ve Margaret Jastreboff tarafından bulunmuştur.
Uzmanların görüşüne göre bu hastalık kulaktan değil beyin ve bedenin refleksif tepkilerinden kaynaklanmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

9-13 yaşlar arasında etkisini hissettiren bir rahatsızlıktır. Bir sineğin sesi sizi çılgına döndürecek şekilde rahatsız ediyorsa, insanların yemek yeme seslerinden nefret ediyorsanız, sessiz ortamlarda nefes alıp verme sesi sizi sinirlendiriyorsa ve bunun gibi çeşitli seslerden rahatsızlık duyuyorsanız bu hastalık sizde de olabilir. Elbette sadece bu belirtilerle karar vermek mümkün değil. Bu rahatsızlık için internette testler mevcut. Kendinizde böyle bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorsanız bu testlere göz atmanızı tavsiye ederim.

Misophonia Hastalığı Olan İnsanların Özellikleri Nelerdir?

Rahatsız oldukları sesler duymaya başladıklarında sinirleri had safhaya çıkabilir ve ağlamaya başlayabilirler.
Kalabalıkta yemek yemekten hoşlanmazlar.
Karşılarında rahatsız edici sesler çıkaran insanları anlamak için onları taklit etmeye çalışabilirler.
Bu rahatsızlığın getirdiği olumsuzluklardan dolayı sosyal hayatlarında bazı sıkıntılarla karşılaşabilirler.
Dışarı çıkmak, sinemaya gitmek, restoranda yemek yemek onlara uzak gelir. Bu sebeple sosyalleşemeyebilirler.
Hastalıkları ciddi seviyeye gelen bireyler:
Öfke ve nefret gibi duygular hissedebilirler,
İntihar veya karşılarındaki kişiyi öldürme isteği duyabilirler.

Tedavisi Mümkün Müdür?

Kalıcı bir tedavi yöntemi olmamakla beraber psikolojik destek ile en az seviyeye indirilebileceği yönünde görüşler bulunmakta.
Arka plan sesi ve stres yönetimi gibi iki yöntemden bahsediliyor. Arka plan sesi, kişi rahatsız olduğu sesle karşılaştığı sırada sevdiği bir sesi dinleyerek sakinleşmesini sağlar. Stres yönetimi ise psikolojik tedaviler ve kulak tıkaçları ile sağlanabilir

Böyle bir hastalığa sahip olmayanlar için küçük ama bu hastalığa sahip kişiler için büyük bir sorun. Misophonia hastalığının kalıcı bir tedavisi olmadığı için bu hastalığa sahip bireylere anlayışlı davranmalıyız ve onları toplumdan soyutlayacak davranışlarda bulunmamalıyız.

Kaynakça:

1  2  3  4