Yunan tanrıları deyince aklımıza ilk gelenler Zeus, Eros, Poseidon veya Afrodit olabilir. Peki kim bu tanrılar? Tablolarda yer alan, filmlere ve kitaplara konu olan bu tanrıların kim oldukları hakkında bilgiler bu yazıda! 

Zeus

Tanrıların ve Olimpos dağının kralı olan Zeus, gökyüzü, yıldırım ve şimşek tanrısıdır. Zeus, Kronos ve Rhea’nın oğludur.  Zeus’un yetiştirilmesi hakkında iki efsane yer alıyor. Bunlardan biri; annesi Rhea, Zeus’u babasından kaçırarak İda Dağına götürdü ve babasının egemenliğini elinden alacak yaşa kadar herkesten sakladı. Bir diğer efsane ise, babası bebeğinin çığlıklarını duymaması için her gece bir grup asker dans eder, bağırır ve kendi kalkanları ve mızraklarını vurarak ses çıkararak Zeus’u korurlar.

yunan

Yetişkin olan Zeus, babasının karşısına çıkmaya hazırdı ve isyanın sonucunda babasını yendi ve göklerin ve yerin hükümdarı oldu. Kardeşlerinden Poseidon denizlerin tanrısı, Hades ise yer altı tanrısı oldu. Zeus her ne kadar krallığı ile bilinse de aynı zamanda çapkınlığı, aşk hayatı ve çok eşi olmasıyla konuşulan biriydi. Kız kardeşi Hera dahil olmak üzere birçok kez evlenen Zeus’un toplamda 10’dan fazla çocuğu vardı. 

Poseidon

Poseidon, denizlerin hakimi olan bir tanrıdır. Gücü ve egemenliği sadece denizlerde değil, aynı zamanda akarsu ve göllerde de adından söz ettirmeyi başarır. Poseidon sadece dalgaları değil aynı zamanda fırtınalar da yaratabilir. Elinde tuttuğu tridentinin bir vuruşuyla kıyılardaki kayalıkları yerinden oynatabilir ve şiddetli depremler oluşturabilir. Fiziksel olarak kardeşi Zeus’a çok benzeyen Poseidon günümüzde Yunanistan da bulunan müzelerde bazı heykellerin Poseidon mu yoksa Zeus mu olduğu bilinmemektedir. Ancak kardeşine sürekli kafa tutan denizlerin tanrısı, yeri geldiğinde Zeus’a meydan da okumuştur. 

Yiğitliğine yiğittir, bilirim onu (Zeus’u), ama beni küçümsemek ne oluyor eşitim ben onunla, bana zorla baş eğdirecek olan o mu? Rhea doğurdu Zeus’u, beni, ölülere hükmeden Hades’i, dünya üçe bölündü, üçümüz de aldık payımızı, kura çekildi köpüklü deniz düştü bana, her zaman orada oturayım diye. Zeus’a bulutlar arasında engin gök düştü. Ama toprakla koca Olympos’ta herkesin payı var, bu yüzden yaşamam ben Zeus’un keyfince, gücü varsa rahat otursun kendi payında, ülkesinde, korkutmasın elleriyle, alçak yerine komasın beni.

Mitolojik Tanrılar #1: Yunan 1

Hera 

Olimpos Tanrıları arasında Kraliçe unvanına sahiptir aynı zamanda Evlilik Tanrıçası olarak bilinir. Eski bir inanışa göre doğum sırasında kadınların ve evliliklerin koruyucusudur. Evlilik tanrısı Hera, Afrodit’den sonra en güzel ikinci tanrıça olduğunu bile bile bütün erkekleri reddetmiştir ve kendisini sadece Zeus’a adamıştır. Tanrıların simgesi ve sembolü olur da Tanrıçaların olmaz mı? Hera’nın simgesi de tavus kuşu, nar ve zambaktır. Bu sebepten ötürü narın bolluk ve bereket getirdiğine inanılır. Her tanrı gibi tanrıçalarında kötü huyları var bakınız Hera da kıskançlık uğruna intikamları say say bitmez. Zeus ile ilişkisi olduğunu bildiği Maia’yı çileden çıkarmış, Lamia’yı canavara çevirmiş. Semele’yi tuzağa düşürmüş, Alkmene’nin doğum yapmasını geciktirmiş, Leto’yu takip edip süründürmüş, Callisto’yu ayıya çevirmiş ve İo’ya at sineği musallat etmiştir. 

Mitolojik Tanrılar #1: Yunan 2

Afrodit

Yunan mitolojisinde Afrodit, aşk ve güzellik tanrıçası olarak bilinmektedir. Bu güzelliği ve sevgiyi simgeleyen tanrıçanın doğumu hakkında farklı teoriler vardır. Bu yazıda daha aksiyonlu teoriyi anlatmak istiyorum. Gaia ile Uranos’un birleşmesinden sonraki süreçte Uranos hem iğrendiği hem de iktidarını elinden almalarından korktuğu Kyklopları ve Hekatonkheirleri tek tek hapsedilir. Bunun üzerine Gaia Titanları babaları olan Uranos’u cezalandırmaları için kışkırtmıştır. Babasını cezalandırmayı kabul eden Kronos, babası yattığı sırada saklandığı yerden çıkarak elindeki tırpanı Uranos’a doğru sallar ve babasının bedeninden bir parça kopup suya düşmesiyle o parçadan Afrodit doğar. Denizin köpüklerinen çıktıktan sonra deniztarağı kabuğuna binerek uzaklaşmıştır. Bu anı Botticelli’nin Venüs’ün Doğuşu adlı tablosunda resmedilmiştir. 

Mitolojik Tanrılar #1: Yunan 3

Eros

Güzellik ve evlilik tanrıçalarından bahsetmişken aşk tanrısı Eros’dan bahsetmeden olmaz. Ne de olsa Eros ve Afrodit arasında bir bağlantı var. Efsaneye göre Psyche, bilinmeyen bir ülkede yaşayan eşsiz güzellikte bir prensestir. Psyche o kadar güzeldir ki, onu gören erkekler Afrodit’e tapmaktan vazgeçer. Afrodit bu duruma çok sinirlenir ve oğlu Eros’a bu kızı dünyadaki en çirkin adama aşık etmesini emreder. Şans mı talihsizlik mi bilinmez Eros’un oku kendine isabet eder ve Eros Psyche’e kendisine aşık eder ve kızı, kimsenin bilmediği bir saraya kaçırır. Ölümlülerin bir tanrının yüzünü görmeleri yasak olduğu için Eros, kimliğini Psyche’den gizli tutar ve ona asla bakmamasını söyler ve bu yüzden beraber yaşadıkları oda her zaman karanlık tutulmuştur. 

Mitolojik Tanrılar #1: Yunan 4

Artemis

Artemis, en eski ve kendine has özelliği olan tanrıçalardan biridir. Taşıdığı özelliklerinden dolayı diğer pek çok tanrı ile özdeştirilen bir tanrıçadır. Özellik demişken, Artemis’in kardeşi Apollon gibi ok ve yay kullanarak bilinir ve aynı zamanda ay tanrıçası olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda ölümler, salgın hastalıklar ve hastalıkları iyileştirme gücüne de sahiptir. Çok yönlü bir tanrıça olan Artemis, doğa tanrısı olarak hayvanların efendisidir. Bu özelliğinden dolayı birçok hayvan onun için kutsaldır. Göründüğü kadar masum olmayan tanrıçamız sinirlendiğinde aldığı intikamlar biraz gaddarca olabilir. Sıradan bir ölümlü olan Aktaion avlandığı sırada Artemis’i banyo yaparken görür. Bu duruma sinirlenen tanrıça ölümlüyü geyiğe çevirmiş ve kendi köpeklerine parçalatmıştır. 

Mitolojik Tanrılar #1: Yunan 5

Yunan tanrılarından bazılarının hayatlarının kısa bir kısmı bu yazıda yer aldı. Bu serinin başından itibaren her tanrının iyi yanları ve kötü yanları olduğunu görüyoruz. Hangi tanrılar favoriniz? Hangilerinden uzak durmak gerekiyor tercih sizin. Serinin devamında İskandinav, Roma ve Mısır tanrılarından bahsedeceğim. Hepsi ve daha fazlası için serinin devamını takip etmeyi unutmayın.

Kaynakça: 1 2 3