Leonardo da Vinci’nin ünlü tablosu Mona Lisa’nın yüzündeki gizem herkes tarafından çok tartışılmış ve türlü görüşler ortaya atılmıştı. Mona, ağlıyor mu yoksa gülüyor muydu bu kafalarda hep bir soru işareti oluşturmuştur. Birçok teorisyen ve sanatçı, bu tablo hakkında fikirlerini, teorilerini paylaşmışlardır. Bir fırça darbesinin ortaya çıkardığı muazzam tabloda tüm ortaya atılan teorilerden daha önemli bir detay vardı. Peki bu detay neydi ?

Leonardo

Nedir Mona Lisa?

Leonardo da Vinci’nin muazzam bir şekilde yaptığı Mona Lisa tablosu, aslında tesadüfi bir ilhamla ortaya çıkmış harika bir sanat eseri değil. Gerçek kişilerle birebir bağlantılı olduğu söylenen bir tablodur. Bu tabloya konu olan kaynaklara göre aslında Francesco del Giocondo’nun karısı Lisa Cherardi’ dir.

Mona Lisa tablosu hakkında herkes bir fikir yürütmüştü. Bunlar arasında  Mona Lisa, Leonardo’nun aşık olduğu kadın, çizim hatası, ressamın kendi hayalgücü gibi teoriler vardı. Herkes resime saklanan gizemi çözmek için türlü fikirler üretiyordu. Ancak, 2010 yılında Palermo Üniversitesi’ndeki tıp bilimcisi olan Van FrancoLisa’nın görüntüsüyle ilgili yeni bir görüş ortaya attı.

Mona Lisa

Peki Tablodaki Asıl Gizem Neydi?

Franco’nun dikkatini çeken en önemli şey, çok göz çukurunda gördüğü sarımsı renkte olan bir derialtı kolestrolüydü. Bunlardan hariç Lisa’nın ellerinin birinin üstünde, bir lipom(yağ dokusundan kaynaklanan selim tümör) görmüştü. Bunlar kendi başına ağrılı ve zararlı olmasa da kandaki yüksek basıncın artmasıyla kişiyi zor duruma sokabilirdi.

Franco’nun bu bakış açısı sanat camiasında yeni bir çığır açtı. Tablolar hiç bu açıdan yorumlanmamıştı. Kimi kişiler Franco’nun bu yorumuna katılmadıklarını, onun yorumunun tablodaki fırçalardan kaynaklandığını söylediler. Fakat Franco’nun, Rönesans Dönemi tablolarından günümüz tablolarına kadar yaptığı incelemeler kendisiyle beraber birçok tıp bilimcisi tarafından da incelendi. Ayrıca birçok ressam çizilen resimlerde boya ve fırça darbesinden çok, bu gibi görüşlerin doğruluk payının yüksek olduğunu iddia etti. Birçok teori ve görüşün yanında böylece Mona Lisa tablosunun gizemine dair yeni bir görüş daha kabul edilmiş oldu.