Yalnız kalma korkusu, insanın öz güvenini kırarak sürekli endişeli ve depresif hissetmesine yol açar. Yalnız kalmaktan korkmanın temelinde kendi kendine yetememe düşüncesi yatar. Başka insanların varlığı ve yardımı olmadan yaşadığını hissedememe, korku içinde olma duygu durumudur. Yalnız olma korkusu yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler. Birçok sağlık problemine neden olabilir. Sizleri ailenizden, sevdiklerinizden ve arkadaşlarınızdan ayırarak hayatınız boyunca kalıcı hasarlar verebilir.

yalnızlık

 

Monofobia’yı Anlayalım

Hayatımız boyunca hepimiz farklı rollerde  insanlara ihtiyaç duyarız, eğer her zaman etrafınızda insanların olması gerektiğini düşünüyorsanız bu ihtiyaç sizi kontrol ediyor demektir. “Yalnız kalmak” eylemi her insan için farklı anlamlara gelebilir. Bazı insanlar için sohbet edebilecekleri insanların olmayışı yalnız hissettirir, bazıları içinse onları anlamayan her insan onları yalnızlığa sürükler.

Yalnızlık korkusunu neyin oluşturduğu ve bu korkunun kişi tarafından ne derece kontrol edilebildiğini değerlendirmek önemlidir. Bir insana sahip olma ihtiyacından ziyade, belirli bir kişi veya kişi türüne odaklanıp odaklanmadığını belirtmek önemlidir.

Bu korkuya sahip insanlar belirli faaliyetleri yürütmeyi çok zor ya da imkansız bulacaklardır. Örneğin kalabalık ya da halka açık yerlerde bulunmak, toplu taşıma araçları ile seyahat etmek. Monofobi olan kişi panik atak endişesi taşır. Ayrıca obsesyon ve depresif belirtilere sahip olabilir.

Semptomlar tipik olarak nefes darlığı, hızlı nefes alma, düzensiz kalp atışı, terleme, bulantı ve genel korku duygularını içerir. Ancak daha farklı semptomlar ile de ortaya çıkabilir.

Monofobia’ya Neden Olan Etmenler

Tek başına olma/kalma korkusu birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Hayatın herhangi bir döneminde terk edilmiş olmanız ya da öyle hissetmeniz, sevilmemiş ve ihmal edilmiş olmanız bu sebeplerden olabilir. Belki hayatınızın belli bir dönemine kadar yalnızlığı hiç tatmamış oluşunuz ondan korkmanıza yol açabilir. Tek başına olma korkusu, öz güven eksikliği yaşatarak faaliyetleri tek başına gerçekleştirebileceğine olan inancı azaltır. Monofobiden muzdarip bir kişi paniğe kapılarak öleceğine, büyük çöküşler yaşayacağına inanabilir.

Monofobi Tedavi Yolları

Hayatta her şey gibi öğrenilenler de değiştirilebilir. Yalnız kalarak, yalnız kalmakta daha iyi olmayı öğrenebilirsiniz. Hepimizin güçlü ve zayıf yanları vardır ve çoğu zaman zayıflıklarımızı gizlemek; onlarla yaşamayı öğrenmek ve üstesinden gelmekten çok daha zordur. İnsanlarla birlikte olmanın veya olmamanın sizin seçimleriniz doğrultusunda gerçekleştiğini kabullenirseniz, yalnız kalma korkusunun üstesinden gelebilirsiniz. Sonuç olarak daha bağımsız ve kendinizden emin olursunuz. Yalnızlık korkusunun üstesinden gelmek için birçok metot mevcut. En sık kullanılan tedavi şekli bilişsel davranışçı terapi ve sistematik duyarsızlaştırma veya maruz kalma terapisidir. Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne göre özgül fobileri olan kişilerin yaklaşık %75’i korkularını bilişsel-davranışcı terapi ile aşıyor.

Günlük hayat koşuşturmasının içinde insan en çok kendini ihmal ediyor. Kendi ile ilgilenmeyi, kendini geliştirmeyi unutabiliyor. Yalnız kalındığında sakin bir şekilde düşünmek için zaman mevcut oluyor. İnsanın sadece kendi ile baş başayken tadabileceği özel bir barış var.

Yalnız geçirilen zaman, insanı daha özgür ve daha öz güveni yüksek bireyler haline getirir. Yalnız olmanın yalnızlık anlamına gelmek zorunda olmadığını unutmayın. Yalnızlıktan mutlu olmayı öğrenmenin sırrı, en iyi arkadaşınızın her zaman kendiniz olacağı gerçeğini kabullenmektir.