Daha çok modern tarz da olsa klasik müzik dinlemeyi çok severim. Hatta söz içermediklerinden ve yorum tamamen dinleyiciye kaldığından dolayı, yaratıcı bir şeyler yapmam gerekiyorsa ilk başvurduğum şey klasik müzik olur. Klasik müzikte de yaptığım tek ayrım coşkulu bir tempoda olmasıdır. Yani kim bestelemiş, ismi neymiş, kaç dakika falanla çok ilgilenmem ama nedense bazı parçaların yeri ve bıraktığı iz çok farklı oluyor. Bu bir elin parmaklarını geçmeyecek bu parçalardan biri de isminden bağımsız olarak Türk Marşı! Melodisiyle, temposuyla her şeyiyle aklıma kazınmıştır adeta. Peki bu parçayı özel kılan neydi? İsmi neden Türk Marşı?

Alla Turca Akımı

Aslında çok önceden sosyal medyada Mozart’ın Türklerin savaşçılığından etkilenerek tempolu besteye bu ismi koyduğuydu okumuştum. Fakat ben nedense bu kadar basit olamayacağını düşündüm ve geçenlerde aklıma takılan bu soruyu biraz araştırdım. Aslında çok şaşırdığım biçimde bu konu hakkında çok kaynak yok ve neredeyse hepsi birbirinin kopyası. Ama genel bir kanı var, o da o dönem dünyada çok popüler olan devlet Osmanlı Devleti’ydi. Osmanlı ordusu ise tüm Avrupayı kuşatıyordu. Mozart’ın yaşadığı Viyana da iki defa kuşatılmıştı. Ordumuzun öne çıkan özelliklerinden biri ise Mehter‘di. Avrupalıların ilk defa duyduğu bu yeni müzik türü çok beğenilmiş ve birçok sanatçı eserlerinde benzer melodiler kullanmaya başlamıştı. Böylelikle yeni bir akım oluştu adına da “Alla Turca” denildi.

Bu akım başta Osmanlı ile yakın ilişkiler kuran Avusturya-Macaristan olmak üzere Avrupa’nın çoğunu etkisi altına aldı. İlk etapta bizim eserlerimizin kendi müzik aletleriyle taklidi olsa da daha sonra özgün eserler de çıkmaya başladı. Yani düşmana korku salmak için kullandığımız mehter muhteşem bir sanat akımının doğmasını sağladı ve etkisi halen devam etmekte.

Wolfgang Amedeus Mozart da bu akımdan en çok etkilenen sanatçılardan biriydi. Birçok eseri de bu akımı barındırır. Hatta Mozart’ı Mozart yapan bestelerden olan “Saraydan Kız Kaçırma” operası ise korsanlar tarafından kaçırılarak Osmanlı sarayına satılan Avrupalı bir genç kızın vatanındaki sevgilisi tarafından bin türlü hile ve desiseye başvurularak kaçırılması temasını işlemektedir.

Türk Marşı’nın İsmi

Türk Marşı’na gelecek olursak Mozart’ın Alla Turca akımıyla çıkardığı zirve eser olarak görebiliriz. Eserin orijinal adı Rondo Alla Turca‘dır. Gördüğümüz üzere ismi o dönem birçok yönden Avrupayı etkisi altına alan Osmanlı, Türk kültürü etkisinin bir yansıması olarak ortaya çıkmıştır.

Bu akımdan etkilenen sanatçı elbette sadece Mozart değildi. Dediğim gibi o dönemin sanatçıları çokça eserinde bu akımın izleri görülür. Ben bu yazıda onları ele almayacağım fakat az bilinse de Beethoven‘un da Türk Marşı adlı eseri olduğunu söylemeden geçmeyeceğim. Nasıl bir akım olduğunu düşünün artık dönemin iki büyük bestecisinin Türk Marşı adlı eseri var…

Farklı Türk Marşı Yorumları

Son olarak aşağıya YouTube’dan derlediğim farklı Türk Marşı versiyonlarını koyuyorum.

Orijinal Eser

 

Ceza’sız Olmazdı 🙂

 

 

Beethoven’ın Türk Marşı

 

 

Farklı bir yorum…

Bu sondu fakat Instagram hesabımızda sizi bir sürpriz bekliyor olacak 🙂

Kaynaklar:

Mozart Neden Türk Marşı Besteledi?

https://tr.wikipedia.org/wiki/Türk_Marşı