Söylediklerinden, politik duruşuna kadar; Muhammed Ali bir boksörden daha fazlasıydı. Onun hayatında pes etmek denilen bir kavram henüz yoktu. Benimsediği en güçlü ilkesi ise inandığı şeyler uğruna mücadele etmekti ki bu sayede ringe çıktığı 61 maçta yalnızca 5 mağlubiyet aldı fakat aldığı 5 mağlubiyet onun motivasyonunu düşürmedi. Oysa biz en ufak bir şeyde hemen motivasyonumuzu kaybediyoruz değil mi? Fakat motivasyonunuzu kaybetmemeniz için Muhammed Ali’nin size tavsiyeleri var, nelermiş gelin görelim.

1) “Risk Almaya Yetecek Cesareti Olmayan Kişi Hayatta Hiçbir Şey Başaramayacaktır!”

mma

Öncelikle risk almayı öğrenmelisiniz. Denemeyip pişman olmaktansa deneyip pişman olmak daha iyidir ve bazen kazanmak için ortaya büyük bir şey koymanız gerekir. Çoğu başarılı insanlar genelde bu taktiği hep denerler, yani risk almaktan çekinmezler.

 2) “Günleri Saymayın, Sayılmaya Değer Günler Yaşayın!”

mmma

Bu demek biliyor musunuz? Tek cümleyle ”Anı yaşa!”. Örneğin, vaktinizin sınırlı olduğu güzel ve sevdiğiniz bir yerdeyseniz sürekli gitmeme şu kadar saat şu kadar gün kaldı diye saymayın. Elbet gideceksiniz vakit geldiğinde. Onun yerine durup o anı yaşayın, o anı güzelleştirin ve sonunda gerçekten yaşadığınız güzel günleri sayacak bir anınız böylece birikebilir.

 3) “Antrenmanların Her Dakikasından Nefret Ettim Ama Sonra Dedim ki: Vazgeçme! Şimdi Acı Çek ve Hayatının Geri Kalanını Bir Şampiyon Olarak Yaşa.”

box

Bu cümleyi kendi hayatınıza uyarlamalısınız. Örneğin kendi hayatımdan örnek vermek gerekirse bunu hep ders çalışırken düşündüm. Gerçekten gezip görmek varken kim ister ki ders çalışmayı? Fakat sefaya ulaşmak için önce cefa çekmelisiniz. Çalışanın emeği boşa gitmez demişler.

4) “İrade Beceriden Daha Güçlü Olmalı!”

fist

Gerçekten de öyle! Eğer iradeniz becerinizden güçlüyse bir adım öndesiniz demektir. Biz müslüman ve Türklerde irademizi en çok güçlendirdiğimiz zaman oruç zamanı sanırım 🙂 Örneğin bunu ders çalışırken de düşünebilirsiniz. Ders çalışırken 40 dakika boyunca eli telefona gitmeyen varsa onu kocaman alkışlayalım! İrade sahibi insanlar aslında en güçlü insanlardır. Çünkü öfkesini tutabilir, nefsine hakim olabilirler.

5)“Zihnim Bunu Algılayabilirse ve Kalbim Buna İnanabilirse; Başarabilirim!”

k.o

Kalpten inandığınız her şey ayağınıza serilir. Aslında başarı bir camın üzerinde yürümeye benze. Siz gerçekten inanırsanız o camı sorunsuz şekilde yürüyüp bitirirsiniz fakat kalbinize o yolu yürüyemeyeceğinize dair bir şüphe düştüğü zaman o cam kırılır ve siz dibe batarsınız. Bazen böyle şüpheler düşünce yoluyla bize geçer. Onların tek amacı bizim inancımızı kırmaktır. Fakat insan bu durumda ne kadar direnir ve inancını daha çok kuvvetlendirmeye yönelik aksi tepki verirse şüphe er ya da geç onu terk eder ve bu inancına karşılık insanoğlu en kısa zamanda ödüllendirilir. Eğer bir şeyin gerçekten olmasını istiyorsanız şüphenin sizi yenmesine izin vermeyin, aksini düşünün ve başarıya ulaşın derim.