Mühendislik alanında yazılan bir araştırma makalesi, deneylerden elde edilen verileri ve analizleri içerir. Bilindiği üzere, mühendislik uygulama odaklıdır ve bu alanda yazılan araştırma makaleleri diğer alanlardan biraz daha farklı olacaktır. Yaptığınız deneyleri ve sonrasında meydana gelen sonuçları analiz ederek özetlemeniz gerekecektir.

Makale yazma sürecinizde izlemeniz gereken birkaç ipucu var;

İşte araştırma makalenizi yazmayı kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz bazı ipuçları:

1- Konunuzu akıllıca seçin

mühendislik

Makale yazmaya ilk olarak konunuzu iyi seçerek başlamalısınız. Bu süreçte rahat olduğunuz bir alana bağlı kaldığınızdan emin olun. Birçok konu öğrenmiş olabilirsiniz ancak mutlaka daha çok ilginizi çeken özel alanlar vardır. Araştırma yapmanızın daha rahat olduğu ve deneyleri daha kolay yürütebileceğiniz bir alan seçmeniz gerekiyor. Bazı deneyler çok fazla kaynak gerektirecektir. Böyle bir konu hakkında bir makale yazmaya karar vermeden önce kaynaklara nasıl erişebileceğinizden mutlaka emin olun.

2- Doğru formatı izleyin

Mühendislik Araştırma Makalesi Yazmak İçin 5 İpucu 1

Makaleyi belirli bir formatta yazarken daima kurallara uyduğunuzdan emin olun. Çoğu profesör, ödevinizi gördüğünde ve doğru formatı izlemediğinizi fark ettiğinde notunuzu düşürecektir. Bu durum sizin dezavantajınızdır çünkü öğretim görevlisi, makalenizi açtıktan hemen sonra formatı fark edecektir ve bu durum da okuyan kişinin makalenize karşı ön yargılı olmasına sebep olacaktır. Unutmayın, öğretim görevlileri basit talimatları izlemenizi tercih eder, belirlenen formata sadık kalın.

3- Verileri tam olarak sunun

Mühendislik Araştırma Makalesi Yazmak İçin 5 İpucu 2

Mühendislik araştırma makalesinde, deneyler yapmanız ve veriler sunmanız gerekecektir. Araştırma belgesindeki temel maddeler açıkça sunulmalıdır. Örneğin, araştırma bulgularını kontrol etmeniz ve bunları belgeyerek sunmanız gerekir. Eğer mümkünse, okuyucuların anlatmak istediklerinizi kolayca anlayabilmesi için süreci açıklarken resimler ekleyin. Makalede tabloların ve resimlerin kullanılması, okuyucuların zor kavramları kavrayabilmesini kolaylaştıracaktır. Eklerle basitleştirilmiş bir mühendislik makalesi, okuyucuların verilen konuyu derinlemesine araştırdığınızı ve bu konuda ustalaştığınızı bilmesini sağladığı için daha fazla dikkat çekecektir.

4- Verilerin arka planını açıklayın

Mühendislik Araştırma Makalesi Yazmak İçin 5 İpucu 3

Birçok öğrenci, insanların deney ve pratik çalışmalarla ilgilendiğini varsayacaktır. Yazmaya, belirlediğiniz konuyla ilgili mevcut makaleleri okuyarak başlayın ve bu konu için kendi fikrinizi ortaya koyun. Yazmaya başlamadan önce literatür taraması gereklidir çünkü hipotezinizi formüle etmeye devam etmeden önce belirli bir konudaki farklı veri arka planını açıklamanızı sağlayacaktır.

5- Makalenizi uygun şekilde alıntılayın

Mühendislik Araştırma Makalesi Yazmak İçin 5 İpucu 4

Mühendislik alanı, her geçen gün daha hızlı gelişmeye devam ediyor, bu yüzden var olan en son kaynaklara atıfta bulunmanız gerekir. Bahsettiğiniz konuyla ilgili en son materyalleri araştırmanız ve araştırmanızda bunlara göre alıntılar yapmanız gerekecektir. Makalenin yasal görünmesi için uygun şekilde alıntı yapılması gerekir. Bazı dergiler, makalelere atıfta bulunurken katı kurallar uygulatacaktır. Makalenizde atıfta bulunmadan önce onları kontrol ettiğinizden emin olun.

Kaynakça: 1