Bugüne kadar yazdığım yazılara baktım da asla göremeyeceğimiz film, paranoyak bir sanrı derken iyice negatifleşmişim. Bu sebeple bu haftayı mutlu bitirelim istedim ama nasıl? Korkmayın bitter çikolata yemekten ve egzersiz yapmaktan bahsetmedim.

Mutluluk, her şeyin muazzam bir garip rüya olduğunu fark etmeye bağlıdır.

-Stephen King

Not: Aşağıda gördüğünüz başlıklar altında verilen örnekler tamamıyla hayal gücüme bağlıdır ve bu örnekler sizin de hayal gücünüze göre çoğalabilir.

Bardağın Dolu Tarafına Bakıyorlar

Mutlu insanların en büyük özelliği olmayanı fazla umursamamaları olabilir. Mesela yılbaşı akşamı için yaptıkları program bozulduğunda evde kaldıkları için canlarını sıkmak yerine evde kalmanın da iyi yanlarını düşünürler ve böylece mutsuz olmazlar.

Daima hareket halinde ve mutlu olmak ile içime dönerek pasif ve hüzünlü olmak arasında bir tercih yapabilirim. Ya da bu ikisi arasında sekerek aklımı yitirebilirim.

-Sylvia Plath

Erkenciler

Sanırım bu en çok duyduğumuz şeylerden biri olacak ama mutlu insanlar genellikle erken yatıp erken kalkıyorlar. Zaten geç kalkmak enerjimizi aldığı için muhtemelen hepimiz ortalıkta ruh gibi geziniyoruzdur. 😊

mutlu insan

Her Şeyi Değiştirmeye Çalışmıyorlar

Eğer bir şey kötüyse kötüdür iyiyse de iyidir. Bu değişmez. Eğer siz eşinizle evlendiğinizde eşiniz 100 kilo ise (ve bu durumdan mutlu ise) evlendikten sonra ona kilo verdirmeye çalışmanız ikinizi de yıpratacaktır.

Anı Yaşamayı Biliyorlar

Yapmaları gereken, kafalarını kurcalayan ve buna benzer bir durum var iken arkadaşlarının yanındalar veya güzel bir zaman geçiriyorlarsa sadece o anda olurlar ve başka bir şeye kafa yormazlar.

Eğer daima an’a odaklanmayı başarırsan, mutlu bir adam olursun.

-Paulo Coelho

Önemsemiyorlar

Diyelim ki üç kişilik arkadaş grubunuzla bir program yaptınız fakat son anda bir arkadaşınız gelemeyeceğini haber verdi. Eğer gelemeyen arkadaşınıza kafanızı takarsanız keyifli bir akşam geçiremezsiniz öyle değil mi? Umarım ‘’biz bize yeteriz’’ diyenlerdensinizdir. 😊

Tedbirlidirler

Olur da bir aksilik çıkar diye işlerini hep sağlama alırlar. Stres olmamak için güzel bir plan.

İyilik Yapıyorlar

Karşılık beklemeden ve sorgulamadan iyilik yapabilen insanlardırlar. Yani ‘’bugün sana yarın bana’’ gibi ama ‘’çayı ben ödedim yemekleri sen ödersin’’ gibi değil.

Kendilerini Seviyorlar

Sanırım burada akıllara ‘’her şeyi değiştirmeye çalışmıyorlar’’ başlığımız geliyor. Yani ben uzunsam uzunumdur keşke kısa olsam dediğimde kısa olamadığıma göre biraz daha topuklu ayakkabı giyip uzun olmanın tadını çıkarmam en mantıklısı olacaktır.

Kıyaslamıyorlar

Mutlu insanlar genel olarak kendilerini veya başka şeyleri kıyaslamıyorlar. Çünkü kıyas yapmak her bakımdan kötüdür ve hatta kötü olanı ortaya çıkarır. Eğer siz ‘’Komşunun oğlu takdir getirmiş, sen neden teşekkür getirdin?’’ derseniz çocuğunuzu mutsuz edersiniz ama ‘’Bir dahakine takdir getir.’’  derseniz iki taraflı kazanabilirsiniz (çok zekice değil mi?). ‘’Arkadaşımın gözleri mavi benim neden değil?’’ diye yakınmak size bir fayda sağlamaz kabullenmek bu kadar zor olmamalı… Kahverengi de güzel bir renk sonuçta.

mutlu insan

Affetmek Onlar İçin Zor Değil

Ortada sarsıcı bir hata olmadığı sürece üç günlük dünyada küs kalmaya değmiyor maalesef. Yine bardağın dolu tarafına bakalım. 😊

Sosyalleşmeyi Seviyorlar

Eee mutlular sonuçta! Şen şakrak insanlar her zaman dikkat çeker. Zaten enerjik yapıları etkinliklerde boy göstermelerine yardımcı oluyordur elbette. Her buluşmada olmaları, büyük ihtimalle boş verecekleri için sır tutmaları onları ‘’ideal arkadaş’’ kategorisine alıyor olabilir.

mutlu insan

Seviyorlar ve Seviliyorlar

Birini veya bir şeyi sevmek bazen karşılıksız olsa da insanı mutlu eder. Elbette sevilmenin de verdiği mutluluk paha biçilmezdir.

Bu yazıyı yazarken elbette kaynak kullandım ve okuduklarımda dikkatimi çeken bir şey oldu. Ülkemiz Dünya Mutluluk Raporu içerisinde 74.sırada yer alıyormuş. O yüzden biraz güzel şeylerden bahsetmek ve bazı şeylere farklı bir taraftan bakmamız gerektiğini anlatmak istedim. Elbette her şey tozpembe değil ama kömür karası da değildir herhalde. 😊

Kaynakça

1   2   3