Hepimiz için mutluluk farklı şeyler ifade ediyor. Bunu hepimizin aşina olduğu şu dizelerle anlatmak mümkün;

Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?

İşin kolayına kaçmadan ama

Gül yanaklı bebesini emziren melek yüzlü anneciğin değil

Ne de ak örtüde elmaların

Nazım Hikmet – Saman Sarısı

Nazım Hikmet’in dizelerinde gördüğünüz üzere mutluluk, kimi vakit gül yanaklı bebesini emziren bir annenin yüzü, kimi vakit ak örtü üzerindeki al al elmalar olabiliyor. Bu dizeler ismine çoğumuzun aşina olduğu Türk ressam Abidin Dino’ya yöneltilmiş ve maalesef sanatçı mutluluğu tuvale aktaramamıştır.

Peki ya bilimin, matematiğin hatta evrenin sırlarının gittikçe çözüldüğü 21. yüzyılda mutluluğa bir formül bulamadık mı? Aslında 2001 senesinde İzel bir formül geliştirmiş

Mutluluğun formülü çok açık, bir sen bir ben bir de bebek

Güzel bir aile, evde koşuşturan çocuklar mutluluk kaynağı sayılabilir. Lakin benim bahsettiğim formül daha bilimsel ve sağlam kaynaklara dayanan araştırmalar sonucu ortaya çıkan bir formül.

Beyin ve Mutluluk Arasındaki İlişki

Her ne kadar duygularımızı kalp ile ilişkilendirsek de geçtiğimiz asır, duyguların asıl merkezinin beynimiz olduğunu keşfettik. Çokça su, biraz yağ, tuz, şeker ve proteinden oluşan bu helva tarifi gibi bu yapı, farklı bölümleriyle sizin duyu ve duygularınızı kontrol ediyor. Bu bölümler;

  • Frontal
  • Parietal
  • Occipital
  • Temporal şeklinde 4 kısımda incelenebilir.
beyin

Her bir bölüm kendi içinde farklı bölümlere ayrılıyor ve farklı işlevlerimizi kontrol ediyor. Bugün bahsedeceğimiz kısım ise frontal korteks. Evet isimlere aşina olmayabiliriz, fakat çok da takılmayalım. Frontal korteks beynimizdeki karar mercii diyebiliriz aslında. Bir kişinin duygu ve durum etkinliklerinden sorumlu kısım. Mutlu olduğunuzda ya da üzüldüğünüzde faaliyet gösteren frontal korteksin sol kısmı, özellikle mutlu olduğunuzda aktifleşiyor. Peki ya tüm bu bilimsel bulgular sonucu ne elde ettik?

Transkranial Manyetik Stimülasyon

Evet biliyorum yine karmaşık, anlamını çoğumuzun bilmediği kelimeler dizisi ile karşınızdayım. Bunu oldukça kısa bir şekilde açıklayacağım size. Filmlerde gördüğünüz ruh ve sinir hastalarının beyinlerine elektrik verilen acımasız uygulamalar var ya, işte aynı onlar gibi fakat FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) ve APA (Amerikan Psikoloji Derneği)’nın onay verdiği bu uygulama acısız bir şekilde beynin az önce bahsettiğimiz sol frontal korteksini elektrik ile uyararak mutluluk hissini tetikliyor.

Transkranial Manyetik Stimülasyon

Tüm bunlara göre mutluluğun formülü birazcık elektrik olabilir (Evde Denemeyin!). Tabi ki her mutlu olmak isteyen bir hastaneye gidip bana transkranial manyetik stimülasyon uygulayın diyemiyor ki ben henüz uygulamanın adını dahi söyleyemiyorum. Yalnızca standart tedavilerle ilerleme kaydedilememiş hastalara uygulanan bir prosedür. Maalesef bugün de kolay yoldan mutlu olamayacaksınız. Fakat karamsar, olumsuz düşüncelerden uzaklaşarak; sağlıklı, olumlu düşüncelere odaklanmak ve bu düşünceleri destekleyen davranışlarda bulunmak, beynin sol frontal korteksini güçlendirdiği yapılan araştırmalar arasında. Şimdi diyeceksiniz ki zaten olumsuz düşünceleri kafamızdan atabilsek her şey güzel olacak. İlk tavsiyem her dertlendiğiniz de Müslüm Baba dinlemeyi bırakın. Zeki Müren’in de dediği gibi;

Çoktan unuturdum ben seni, çoktan
Ah bu şarkıların gözü kör olsun

O zaman size şarkıların gözünü kör etmeden beyninizdeki tüm kötü anıları ve düşünceleri yok edip, yerlerine daha mutlu, huzurlu yeni anılar yerleştirmek mümkün olabilir desem ilginizi çeker mi? Eğer ilginizi çekiyor, merak ediyorsanız bir sonraki hafta yeni yazımda görüşmek üzere.

Kaynaklar: