Günümüzde müzik dinlemek hayatımızın bir parçası olmuş durumdadır. Araba kullanırken, spor yaparken, seyahatlerimizde, okulda, iş yerinde neredeyse her anımızda müzikle iç içe bir durumdayız. Bugün müziğin göze çarpan etkilerinden ve farklı müzik türlerinin günlük aktivitelerimize nasıl yardımcı olacağını anlatacağım.

Beynin müzik ile bağlantısı hakkında bilim adamları binlerce araştırma yapmış ve makaleler yayınlamıştır. Yıllardır yapılan bu araştırmalar sonucu, müzik dinlerken, müziğin beynimizle bir etkileşime girdiği ve bu etkileşim sonucu beynimizin bazı nöro kimyasallar ürettiği saptanmıştır. Peki günlük aktivitelerimizi yaparken dinlediğimiz müziklerinin bize ne gibi bir faydası olabilir? Müzik beynimizi nasıl geliştirebilir?

İşte müziğin beyindeki birkaç yansıması :

bilim

1) Yaratıcılık İçin Tercihiniz Pozitif Müzik

Müziğe olan sevgimiz son yıllarda ortaya çıkan bir durum değil. Ancak müziği neden sevdiğimiz son yıllarda ortaya çıkan bir durum. Sinir bilimi popülerleştikçe müziğe olan sevgimizi daha iyi anlamaya başladık. Dopamin, yaratıcılığa pozitif etki eden vücutta üretilen bir kimyasaldır. Sevdiğimiz bir sporu yaparken ya da iyi bir yemek yerken vücudumuz dopamin salınımı yapar. Aynı şekilde müzik dinlerken de vücudumuz dopamin salgılar ve hatta iyi müzik dinleyince %9 daha fazla dopamin salınımı yapar. Bu da şunu gösterir ki sevdiğimiz müzikleri dinlerken doğru orantılı olarak yaratılıcığımız da artar.

müzik

2) İyi Bir Hafıza İçin Tercihiniz Klasik Müzik

Tennessee Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre klasik müziğin hafıza üzerinde pozitif etkileri olduğu görülmüştür. Denekler arasında iki tür müzik dinletilmiştir. Klasik müzik ve rap müzik. Klasik müzik dinleyenlerin hafıza testlerinde diğer deneklere göre daha iyi bir sonuç aldığı görülmüştür. Tabi bu sonucu sözleri olamayan diğer müzik türleri ile de bağdaştırabiliriz

3) Dikkat İçin Tercihiniz Klasik Müzik

Müziğin konsantrasyon üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Evet bu kanıtlanmış bir gerçek. Müziğin beynimize etkilerinden biri de konsantrasyon sağlamak. Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada klasik müzik dinleyenlerin dikkat testlerinde daha başarılı oldukları görülmüştür. Testleri büyük bir sessizlik içinde bitirenlerin ise sonuçları belirgin derecede başarısız olmuştur. Eğer sadece bir şeye odaklanmanız gerekiyorsa Bach ve Rachmaninoff  dinleyerek, daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bununla birlikte, klasik müziğin beyindeki etkisi diğer müzik türlerinin sahip olmadığı bir tür özgün nitelikten ziyade kelimelerin yokluğundan kaynaklanıyor olabilir. Bazı araştırmalar ise sözleri olmayan her türlü müziğin konsantrasyona pozitif etki yaptığını gösteriyor.

müzik

4) Öfkeliyseniz Tercihiniz Metal Müzik

Çabuk öfkeleniyor, sinirleniyor ve bu durumdan rahatsızsanız işte bu kısımda devreye metal müzik giriyor. Bilim adamları sinirli ve depresyonda olan kişilerin metal müzik dinleyerek rahatlayacağı konusunda hemfikir olmuşlardır. Metal müzik dinlediğimiz zaman sakinleşeceğimiz ve metal müziğin bu kötü ruh halinden kurtulmaya yardımcı olacağını belirtmişlerdir.

bilim

5) Spor Yapıyorsanız Tercihiniz Dubstep

Spor yaparken müzik dinleyince neden daha enerjik hissederiz diye sorarsanız bilimin bununla ilgili bir açıklaması var. Spor sırasında hızlı müzik dinlerseniz daha az tempoyla daha iyi bir performans elde edebilirsiniz. Aynı zamanda daha az oksijene ihtiyaç duyarsınız. Oksijen ihtiyacınız çok yüksek bir oran olmasa da %7 oranında azalır. Antrenman yoğunluğunda da özellikle beynimiz strese boğulur. Müziğin burada ki amacı ise odağı antrenmanın zorluğundan uzaklaştırmaktır. Spor için en uygun tempo, pek çok dubstep parçasının temposu olan 145 BPM’dir. Bundan daha hızlı olan müzik daha fazla stimülasyon üretmez.

müzik

6) Hafıza Hastalıkları İçin Tercihiniz Müzik

Demans hastalığı (bunama), zihinsel becerilerin hastalık nedeniyle zayıflaması durumudur. Demansın en sık görülen nedeni, tüm demans hastalarının en az yarısının muzdarip olduğu Alzheimer hastalığıdır. Bu tip hastalıklarda müziğin etkileri daha belirgindir. Yapılan çalışmalara göre müzik, Alzheimer hastalarının zihinsel olarak tetikte kalmasını sağlıyor ve deliryumun önlenmesine yardımcı oluyor.

bilim

Müzik sahip olduğumuz, ihtiyacımız olduğunda en kolay ulaşabildiğimiz araçlardan biri. Birçok durumda bize yardımı dokunuyor ve ruhumuza dinginlik kazandırıyor. Yaratıcılığımızı arttırdığı da düşünüldüğünde ihtiyacınız olduğunda en sevdiğiniz müzikleri dinlemeyi ve müziğin ruhun gıdası olduğunu unutmayın. Müzikle kalın.

Kaynak ve İleri Okuma : https://www.learning-mind.com/effects-of-music-on-the-brain/