Herkesin müzik zevki farklıdır. Kimi daha sakin şarkılar dinlerken kimisi yüksek enerjili şarkıları tercih eder. Müzik duygularımızı, düşüncelerimizi hatta eylemlerimizi bile etkiler. Bazı şarkıları dinlerken hüzünlendiğimizi hissederiz. Bazı şarkılar ise bize ilham verir ve bizi harekete geçirir. Peki, psikolojimize katkıları nelerdir görelim.

Verimliliği Artırır

Araştırma yaparken ya da herhangi bir görev üzerinde çalışıyorken zihinsel performansınızı ve verimliliğinizi artırmak için arka planda hafif bir müzik açmayı deneyin. Sözsel olarak fazla ve karmaşık olmayan şarkıları tercih etmek daha faydalı olacaktır. Bu şekilde verimliliğinizin arttığını ve dikkatinizin başka şeylerle dağılmadığını fark edeceksiniz.

Stresi Azaltır

Pek çok araştırma gösteriyor ki müzik, stresi gerçekten azaltıyor. Kendinizi stresli ve kaygılı hissettiğiniz anlarda müzik dinlemek sizi psikolojik açıdan rahatlatır. Örneğin, böyle anlarda dalgalanan su sesi dinleyebilirsiniz. Zihniniz, stres yaptığınız her ne ise sizi oradan uzaklaştırır ve müziğin ritimlerinde dolaştırır. Bu şekilde rahatlamanızı ve kaygılanmamanızı sağlar.

müzik

Müzik Ruh Halinizi İyileştirir

Müziğin en önemli etkilerinden biri de ruhumuza iyi gelmesidir. Çalışmalar, klasik müzik ve meditasyon müziğinin en yüksek ruh hali artıran türler olduğunu gösteriyor. Hatta iki hafta boyunca bu tarz pozitif müzikler dinlemek, mutluluk seviyesinde artış olabileceğini gösteriyor.

Aslında sadece müzik değil doğadaki sesler ya da dışarıda maruz kaldığımız sesler de bizi psikolojik olarak etkileyebilir. Örneğin kuş cıvıltıları bizim kendimizi güvende hissetmemizi sağlar ve bizi mutlu eder. Öyleyse kötü hissettiğimiz anlarda internetten kolayca kuş cıvıltıları sesi dinleyerek kendimizi rahatlatabiliriz. Diğer yandan alarm sesini inceleyecek olursak, alarmı duyduğumuzda bilinçaltında kendimizi tehlikede hissederiz ve hemen sesi kapatma eğiliminde oluruz çünkü bu ses bizi endişelendirir. Yani güne kötü bir ruh haliyle başlamış oluruz.

Sonuç olarak, gün boyunca çok fazla sesle karşılaşıyoruz. Bu seslerin farkında olup avantaja çevirmek yine kendi elimizde. Olabildiğince pozitif şarkılara yönelmek hem bizi daha mutlu eder hem de gün içindeki üretkenliğimizi artırır. Müziği eğlencesine dinlemek yerine günlük yaşamımıza dahil etmek yararımıza olacaktır.

Kaynak: 1