Öğrenci Kulüplerinde rol almak bize hangi konularda fayda sağlar? Kulüp seçimini nasıl yapmalıyız? 

Üniversiteye kadar olan eğitim sisteminin biz öğrencileri sadece derse odaklı yetiştirdiğini biliyoruz. Bu yüzden de her şey sınavmış gibi düşünüyoruz. Öyle ya da böyle üniversiteye geldiğinizde bu düşüncenizin değiştiğini görüyorsunuz. Öğretmenlerinizden bile sürekli sosyal aktivitelere , konferanslara katılmanız konusunda ve öğrenci kulüplerinde yer almanız konusunda teşvik edici sözler duyuyorsunuz.

Hazırlık okurken hemen hemen tüm hocalarım kulüplere katılmamızı önerirdi. Öğrenci kulüplerinin faydaları ve zararları adlı essay konuları bile revaçtaydı. Hatta bir hocamız öğrenci kulüplerinin zaman yönetimi konusunda bize fayda sağlayacağını söylemişti. Çok haklıydı çünkü o kadar çok göreviniz oluyor ki ertesi gün için hem sınava çalışmanız gerekirken hem de yetiştirmeniz gereken bir proje olabiliyor. Sorumluluk almayı öğreniyorsunuz. Üniversite kulüpleri iş hayatının ön izlemesi gibidir. Ayrıca büyük şirketlerin yöneticileriyle de tanışma fırsatı bulabilirsiniz. Bölüme geçtiğimde de öğretmenlerimizin tutumu aynıydı. Örnek vermem gerekirse dersin son dakikalarıydı etkinliklerden konu açılmıştı. Arkadaşlardan birisinin etkinliğin sınav haftasına denk gelmesi nedeniyle ‘katılamayız ki’ demesi üzerine hocamız ‘siz hala her şeyi sınav zannediyorsunuz’ cevabını verdiğini hatırlıyorum. Hangi kulüplere üye olduğumuz ya da hiçbir kulübe üye olmayan var mı soruları da en çok sorulan sorular arasındadır. Asıl mesele sadece üye olmak değil kendinize hitap eden kulübü bulup aktif rol alabilmek.

Öğrenci

Çoğu üniversitede oldukça fazla kulüp var. İlginizi çekecek bir kulüp illaki vardır. Olur da ya keşke şöyle bir kulüp de olsaydı diye düşünürseniz neden kendi kulübünüzü kurmayasınız ki ? Tabi bunun çok zorlu bir süreç olduğunu da bilmeniz gerekir. Bu süreçler üniversiteden üniversiteye göre de değişiyor.

Tavsiyem dönemin ilk haftası kurulan stantlardan bilgi almayı ihmal etmeyin ama aç gözlülük yapıp tüm kulüplere üye olmaya çalışmayın önce bir araştırın gerçekten ilginizi çekenlere üye olun ve aktif rol alın. Hobilerinize uygun bir kulüp ve bölümünüzle alakalı bir iş kulübü bularak başlayabilirsiniz bence. Kulüpler sayesinde her bölümden arkadaşınız olur ve bu da size network sağlar. Dolu dolu bir üniversite hayatı geçirmeniz dileğimle.