Irkçılık dünyamızda süregelen bir sorun olmayı sürdürüyor maalesef. Her ne kadar ırkçılıkla mücadele anlamında birçok gelişme meydana gelse dahi halen değişmeyen çok şey var. Halen daha atılması gereken birçok adım, desteklenmesi gerekilen haklar var. Dünden bugüne teknolojinin gelişmesiyle haksızlığa uğranıldığı zaman insanların sesini duyurabileceği birçok platform ortaya çıktı. Hollandalı eski futbolcu Clarence Seedorf, geçen hafta kameraların karşısında bu konuya değinerek yapılan eşitsizliğe dem vurdu.

Real Madrid, Milan, İnter ve Ajax gibi büyük kulüplerde forma giydikten sonra kariyerine teknik direktör olarak devam eden Seedorf, basına yaptığı açıklamalarda şu an dünyanın en popüler oyunu diyebileceğimiz futboldaki ırkçılık sorununu ele aldı. “Milan’ı çalıştırdıktan sonra hiç telefon almadım. Teknik direktörler için fırsat eşitliği yok. Siyahileri, futbolda yüksek kademelerde göremiyoruz. Avrupa futbol tarihine geçmiş isimler neden oralarda şans bulamıyor? Patrick Vieira neden New York’a ve Thierry Henry Kanada’ya gitmek zorunda? Futbolun en önemli kademelerinde siyahiler yok.” Thrierry Henry, Nicolas Anelka, Didier Drogba gibi birçok efsanevi siyahi oyuncu bulunurken, bu futbolcuların çok az kısmı teknik direktörlük için adım atmakta ve takımlarda yer alabilmektedir.

teknik direktör

Siyahi futbolcular neden yöneten kısmında yer alamıyorlar?

Dünyanın en çok izlenen sporlarından biri olan futbol içerisinde yerleşmiş önyargılar olduğu aşikar. FIFA, bu konuya dair önlem aldıklarını belirtti. Ama görünen bir şey var ki bu önlemler yeterli düzeyde değil. Futbolda kökleşmiş bakış açıları, bu gibi durumları yeterince önemsiz kılıyor. FIFA futbolun altyapısında yatan çok kültürlülüğün benimsenmesi için çalışmalar yaptığını belirtti. Bu çok kültürlülük altında yatan önyargılara da dikkat çekiyor. Futbol camiası içerisindeki farklı kültürlere eşit haklar sunarak bu önyargıları kırmaya çalışıyor. Dünyada spor dalları arasında finansal güç anlamında zirvede yer alan futbol, kendi içerisindeki bağlantılarda eşit dağılımı oluşturamıyor. Yöneten kısımlarında çoğunlukla beyazları bulunduruyor.

Avrupa’da Irkçılığa Karşı Futbol (FARE) ağının İcra Direktörü olan Piara Powar futbolda üst makamlarda bulunan kişilerin çoğunluğunu Avrupalıların oluştuğunu bu yüzden ırkçılığa karşı daha büyük önlemler alınarak futbol yapısına yenilikler katmak gerektiğini söyledi. Ayrıca Powar, yaptığı bir açıklamada siyahi futbolcuların teknik direktörlük mevkilerine kabul edilmeme korkusu yaşadığını söyledi. Birkaç defa dahi olsa futbol izleyen birinin sahadaki siyahi futbolcularında çoğunlukta olabildiğini gözlemleyebilmiştir. Ama teknik direktörlükte sayılı isimlerin bulunduğu çok açıktır.

Teknik direktörlük yapan Patrick Vieria, Thierry Henry, Jen Tiagana ve Frank Rikaard gibi siyahi isimler hiçbir takım kulübesinde uzun süre yer alamadılar. Özellikle de bu konunun genişlemesine neden olan söylemlerden biri de futbolcuların beyaz teknik direktörlere daha çok saygı gösterdiği iddiası. Futbolcular arasındaki bu önyargılar siyahi isimlerin teknik direktör olma yolunda engellerden biri haline geldi. Diğer engel ise Asya Ve Güney Amerika futbol konfedarasyonlarının sertifikaları UEFA’da tanımlanabilirken, Afrika’daki antrenörler Avrupa’da yetersiz görülüp sertifikaları geçersiz sayılıyor.

Kaynakça: 1, 2

Editör: Cansu Köse