Yorgun bir günün anından günü kapatmak için uyku hazırlıkları yapıyorsunuz. Dişlerinizi fırçalıyorsunuz, pijamalarınızı giyiyorsunuz, saatinizi kuruyorsunuz ve uyumaya hazırsınız. Gözlerinizi kapatıyorsunuz. Tam böyle uykunun o tatlı hissine dalmak üzeresiniz ki acaba yataktan mı düşüyorsunuz, neler oluyor ve BAM! Bu hissi yaşamayan olduğunu sanmıyorum. Hayatınızın bir döneminde uykuya dalma esnasında sanki bir uçurumdan düşüyormuşuz gibi hisse kapılırız. Hemen gözlerimizi açtığımızda yatağımızda olduğumuzu görürüz. Peki, neden böyle hissederiz? Beynimiz neden böyle bir oyun oynar? Bu bize bir miras olabilir mi?

uykuya-dalarken-düşüyor-gibi-hissetmek

Hypnic Jerk Nedir? Psikolojik Bir Rahatsızlık Mıdır?

Hypnic Jerk, insanların uyanık halden uyku hâline geçerken yaşadıkları bir evre olarak tanımlanır. Uyku pozisyonuna geçtiğimizde vücut ısımız düşer, kaslarımız gevşer ve vücudun kontrolü beyinden ayrılmaya başlar bu esnada beyin hızlı bir hamle ile kontrolü sağlamak için bu savunma mekanizmasına başvurur. Beyinin kaslara yolladığı sinyaller kasların ani kasılmasına neden olur. Bu kasılma sizi boşluktan düşüyormuş hissine dönüştürür. Bu his bazen bir rüya gibi halüsinasyonla sonuçlanabilir veya sıcak bir cisme elimizi koyup aniden çekmemizdeki refleks duygusunu yaşatabilir. Bu beynin bilinçli kısmıyla alakalı değil tamamen içgüdüsel gerçekleştirilen bir reflekstir. Genelde bacak kaslarında görülse de tüm vücut kaslarının ani kasılması olarak da görülebilir.

Neden Uykuya Dalma Esnasında Düşüyor Gibi Hissederiz? 1

Daha önceleri psikolojik rahatsızlık olarak kabul edilen Hypnic Jerk, yapılan araştırmalar sonucu bir rahatsızlık olmadığı belirlenmiş. İnsanların %70’nin yaşadığı Hypnic Jerk, anksiyete, yorgunluk, stres, uyku azlığı ve kafein kullanımı gibi parametreler uykuda sıçramanın yaşanmasını arttırıyor. Bilim insanlarının yaptığı bir başka araştırmaya göre magnezum, kalsiyum ve demir eksikliği hypnic jerk yaşamayı arttırıyor. Uyuduğunuz ortamın karanlık, sessiz ve rahat olması bu sıçramaların yaşanmasını azaltıyor. Ayrıca yaş ilerledikçe bu hypnic jerk sıçralamalarının yaşanma olasılığının azaldığı biliniyor. Bahsettiğimiz parametrelere dikkat etmenize rağmen yine de bunu sürekli yaşıyorsanız bu durum başka bir hastalığın habercisi olabilir. Bu sebeple bir doktora başvurmanızda fayda var.

Hypnic Jerk Bize Atalarımızdan Kalan Bir Miras

evrimsel-açıdan-miras

Bu konuda evrimsel açıdan yapılan araştırmalar bu alışkanlığın yaklaşık 2 milyon yıldır bizde bulunduğu sonucuna varmışlar. Daha önceleri tehlikelerden korunmak için ağaçlarda yasayan hominid atalarımız, uyku sırasında eğer kötü ve düşebilir bir pozisyonda ise kendini uyandırıp pozisyonunu düzeltebilme kapasitesine sahipti. Bu yetenek sayesinde hayatta kalan atalarımızın genleri ile bu yetenek bize miras olarak kaldı. Ayrıca atalarımız, ani olarak uyanık hâle geçme yeteneğini, uykuya dalmadan önce uyudukları ortamın güvenli olup olmadığını kontrol etmek için de kullanmışlar.

Her ne kadar genlerimize işlenmiş bir yetenek olarak görülse de sağlığımıza dikkat etmek hypnic jerk sıçralamalarının yaşanmasını azalttığını söyleyebiliriz. O yüzden sağlıklı beslenmeye, moralimizi yüksek tutmaya ve uykumuz için doğru ortamı hazırlamaya dikkat edelim. Kendinize iyi bakın.

KAYNAKÇA: 1, 2, 3