California San Diego Üniversitesi’ndeki araştırmalar sonucu tasarlanan yeni lens, canlıların davranışlarını taklit eden son derece uyumlu malzemelerden yapılmış yumuşak robotların güçlü yönlerine sahip. Örnek vermek gerekirse kırılgan nesneleri kavrayabilen yumuşak makineleri düşünebilirsiniz. Yumuşak yapıdaki robotlar da insanın göz mekanizmasını taklit edecek şekilde tasarlanmıştır.

Çalışma yazarlarına göre, çoğu yumuşak robot manuel olarak veya önceden yazılmış kod kullanılarak kontrol edilebilir, ancak robotik lenslerde durum farklıdır. Bu lenslerde, göz hareketleri tarafından kontrol edilen bir insan-makine arayüzü ve bunun sonucunda üretilen elektrookülografik sinyaller kullanılır.

robotik

Gözlerimizi dinlendirdiğimiz durumlarda bile, kornea ve Bruch zarı arasında sabit bir elektrik potansiyeli vardır. Bu elektrik potansiyeli, gözümüzü hareket ettirdiğimizde veya göz kırptığımızda ölçülebilir ve bu ölçümler robotik merceklerin çalıştırılabilmesi için kullanılan ölçümlerdir.

Merceğin kendisi, iki elektroaktif polimer filmde bulunan ve gözlerin elektrik potansiyelini tespit eden, gözlerin etrafına yerleştirilmiş beş elektrot tarafından kontrol edilen tuzlu sudan oluşur. Bu, objektifin bir elektrik potansiyeli tespit edildiğinde kalınlığın azaltılmasını ve küçültülmesini, kullanıcının sadece göz kırparak yakınlaştırıp uzaklaştırmasını etkili bir şekilde sağlar. Objektif yumuşak malzemelerden yapıldığı için odak uzaklığının değişimi yüzde 32 kadar büyük olabilir ki bu da oldukça etkileyici bir yakınlaştırma özelliğidir.

Tasarım tamamen kusursuz değil, şu anki haliyle, sadece dikey ve yatay olarak hareket sağlıyor. Ayrıca hatalara karşı da savunmasız durumda olabilir, bu da kullanıcının amaçladığı şeyden çok farklı bir sonuca neden olabilir. Ancak bu buluşun potansiyeli gelecek için heyecan verici.

Kaynak

1- https://www.iflscience.com/technology/this-robotic-lens-enables-users-to-zoom-in-on-objects-just-by-blinking/