Netflix kullanıcıları, bilgisayardan veya akıllı cihazlardan platforma girdiklerinde izledikleri veya izlemedikleri içeriklerin görsellerinin sürekli bir değişime uğradığını görür. Peki bu değişim nedendir ve neye göre uygulanır?

Satın aldığı ve kendi ürettikleri içerikleriyle Dünyaca tercih edilen platform olan Netflix, bu işe DVD kiralama yoluyla başladı. Siz bir DVD kiraladığınızda Netflix onu bir zarf ile posta yoluyla size yolluyor, siz de izledikten sonra onu tekrar Netflix’e gönderiyordunuz. O yıllarda böyle bir hizmet sunması gözümüze mükemmel gözükebilir. Fakat teknoloji hız kesmeden yoluna devam ediyordu. Netflix bunun farkındaydı ve aynı hizmetini internet platformuna taşımaya karar verdi. Burada başka stüdyoların hazırladığı filmleri ve dizileri satın alıp aylık ücret karşılığında internet üzerinden sunmaya başladı.

Netflix’in bu başarısını fark eden her stüdyo kendi platformlarını kurmaya başladı. Bunlardan biri olan Walt Disney, 2019’da Disney+ açacak. Buraya özel Star Wars ve Marvel karakterlerin dizileri ve filmleri üretilecek. Amazon ve Hulu’da yatırımlarını bu tarz platformlara yönlendirdi bile. Netflix bu çalışmalar nedeniyle dışa bağımlılığı azaltmak için kendi yapımlarını üretip onları tanıtmak için oldukça muazzam çalışmalar yürütüyor. Bunlardan biri de içerik fotoğrafları üzerinde çalıştığı algoritmalar.

Netflix

İnsanın Dikkatini 90 Saniye İçerisinde Yakalamalısınız

Netflix’in analizlerine göre bir insanın dikkatini 90 saniye içinde yakalayamazsınız kişi başka bir etkinliğe yöneliyor. Şirket ayrıca insanların bir içeriği izlemeye karar verirken kapak fotoğrafının yüzde 82’lik bir etkisinin olduğunu düşünüyor. Bu sebeple her kullanıcının hangi filmin kapak fotoğrafını kaç saniye gördüğünü ve gördükten sonra yüzde kaç oranla tıkladığını analiz ediyorlar.

Netflix eskiden film ve dizilerin kapak fotoğrafı olarak stüdyolardan aldığı klasik posterleri kullanıyordu. Blutv, Puhu gibi Türk platformları da hala bu tekniği kullanıyor. Ancak data analizine ve algoritmalara inanılmaz güvenen şirket kapak fotoğraflarını geliştirmek için yeni bir teknik buldu. Şirket ilk olarak bu film için tek kapak fotoğrafına sahip olmanın filmin dikkat çekiciliğini azalttığına karar verdi. Bunun üzerine normal kapak fotoğrafının dışında 2 fotoğraf daha belirledi. 3 farklı fotoğrafı farklı insanlara gösterdi ve taktiğin filmin tıklanma oranını arttırdığını fark etti.

Netflix bundan sonra farklı kapak fotoğraflarıyla deneyler yapmaya devam etti. Şirket artık bir sürü farklı kapak fotoğrafı üretiyor ve insanların kişisel tercihlerine göre farklı kapak fotoğraflarını seçiyor. Bu seçimler yapılırken komik şeyler de ortaya çıkabiliyor. Geçenlerde Afrikan Amerikalı bir Netflix kullanıcısı, Twitter hesabında izlediği dizinin içerik fotoğrafında bulunan Afrikan Amerikalı 2 karakterin sadece dizinin 10 dk’sı boyunca geçtiğini yazmış. Muhtemelen Netflix, kullanıcının Afrikan Amerikalı yapımları daha çok izlediği için böyle bir tercih yapmış olabilir.

Netflix

Netflix Bu Fotoğrafları Nasıl Seçiyor?

Netflix bir dizi çıktığında bir sürü kapak fotoğrafı deniyor. Çok abonesi olduğu için iyi etkileşim almayan kapak fotoğraflarını hızlıca belirleyip eliyorlar. Bu deneme sürecinde sizin hesabınızdaki kapak fotoğrafları da sürekli değişiyor. İlk seçimlerden sonra şirketin elinde farklı profillerde kullanmak için bir sürü kapak fotoğrafı oluyor. Siz diziyi izlemeye başlamış olsanız bile kapak fotoğrafı sonradan değişiyor. Şirket sizin daha çok ilginizi çekeceğini düşündüğü bir fotoğraf bulursa bunu direkt olarak uyguluyor.

Netflix kapak fotoğraflarını bir yapay zeka tarafından seçiliyor. Bu algoritma bütün filmi tarıyor ve en temiz, kontrast içeren kareleri buluyor. Yapay zeka insanların yüzlerini ve objeleri rahatça tanıyor ve filmin ismini ve şirketin logosunu da okunabilir bir şekilde kapağa yerleştiriyor. Netflix’in kapak fotoğraflarının istatistiklerinden çıkardığı bazı sonuçlar da var. Kapak fotoğraflarında duygu göstermek, çok kişi kullanmamak veya kötü adam kullanmak izlenmeleri arttırabiliyor. Ayrıca ülkelerin kültürleri birbirlerinden farklı olduğu için farklı ülkelerde farklı kapak fotoğrafı öne çıkabiliyor.

Kaynakça:

Artwork Personalization at Netflix