Alternatif akımdan otomobil motoruna; cep telefonundan dinlediğimiz radyoya kadar tüm buluşların babası olan Nikola Tesla, bugünkü yazımın konusu oldu. 87 yıllık yaşamı boyunca en ilgimi çeken davranışı, buluşlarını para aracı olarak kullanmamasıydı. Bir insanın kendini hiçbir karşılık beklemeden bilime adaması, takdire şayan bir harekettir. Mezun olmaya yaklaştığım şu dönemde çevremde yaptığım gözlemlere bakıyorum. İnsanlar daha rahat nasıl iş bulurum, özel hayatımı etkilemeden nasıl çalışırım, parası iyi olsun gibi bir çok kriteri düşünüyorlar. Sonra Nikola’nın hayatına bakıyorum. Kendini bilime adamış, hiç evlenmemiş; sürekli çalışmış, hayatından fedakarlık yapmış. Peki bunun sebebi nedir? Hazırsak sebeplerini incelemeye başlayalım. 🙂

Mühendis Olmak En Büyük Hayaliydi

15 yaşındayken yakalandığı Kolera hastalığı onu çok yıpratmıştı. Neredeyse ölüm döşeğinde olduğu halde hala hayalindeki mesleği yapmak istiyordu. Fakat babası Nikola’nın kendisi gibi papaz olmasını istiyordu. Nikola babasından mühendis olmak için izin istedi. Babası ise dünyayı yerinden oynatacak bu bilim insanına izin verdi. Hastayken bile hayallerinden koşan biri nasıl başarılı olmasın ki?

meşhur deneyi
Tesla’nın Meşhur Deneyi

“Paranın başkaları için taşıdığı anlam, benim için bir şey ifade etmiyor”

Nikola Tesla, Edison’a alternatif akım fikrini anlattığında, Edison bu fikir üzerinde çok durmadı. Zaten doğru akım onun işine geliyordu. Fakat Tesla’daki dehayı farketti. Onu kendi işlerinde kullanmaya başladı. Kendi doğru akım dinamosunu geliştirmesi için Edison’a 50.000 dolar teklif etti. Tesla, kendi alternatif akım indüksiyon motorunu geliştirerek Edison’un karşısına çıktı. Bunu gören Edison böyle bir para vermeyeceğini, şaka yaptığını söyledi. Bunun üzerine Tesla istifa etti. Günlüğü 2 dolara çukur kazmaktan tutun da karnını tok tutacak bir çok işte çalıştı. Bilim aşkıyla yanıyordu, projeleri üzerinde çalışıyordu. Alternatif akımdan, kablosuz iletişim ve enerji sistemlerine kadar bir çok projesine patent aldı.

Artık Büyük Buluşlar Yapamayacağını Hissetti

Nikola Tesla’nın en büyük hayallerinden biri, elektriği kablosuz ve ücretsiz taşımaktı. Bunun için J.P. Morgan’dan destek alarak Wardenclyffe Kulesi projesine başladı. Tesla’nın amacı, New York’taki kuleden İngiltere’ye ve Atlantik Okyanusu’ndaki gemilere telgraf mesajları, ses, hatta görsel ve elektrik iletmekti. Yükseklikleri 90 ila 180 metre arasında değişen kuleler inşa edilmesini öngören proje, başarılı olduğu takdirde bölgeyi dünyanın iletişim merkezi yapacaktı. Fakat masrafın sürekli artması, Marconi’nin telegraf mesajlarını çok daha ucuza iletebilmesi (J.P. Morgan projenin en çok bu kısmıyla ilgileniyordu) ve Tesla’nın zaman içinde güvenilirliğini yitirmesi sebebiyle proje terk edildi. Tesla, internetin ilkel bir versiyonu sayılabilecek ve “tamamlandığı takdirde dünyayı yüzyıl ileriye taşıyacak” projesini gerçekleştirebileceğinden emindi; fakat onun yerine Wardenclyffe Kulesi’nin sökülüp, elde edilen hurdanın borçlarını kapatmak için kullanılmasını izlemek zorunda kaldı.

Kablosuz elektrik iletimi

Bundan sonra işleri hep ters gitmeye başladı. Colorado’daki laboratuvarı kapatıldı. Maddi zorluklar yaşamasına rağmen hala projelerine odaklanmıştı. Pek fazla insanlarla konuşmuyor daha çok güvercinlerle konuşuyordu. Bir anısında New York’ta otel odasındayken camına beyaz bir güvercin kondu. Güvercinle göz göze geldiler. Bu gözlerindeki ışığın, ona bir şeyler anlattığını fark etti. Kuş kısa bir süre sonra öldü. Bunun üzerine artık büyük buluşlar yapamayacağını düşündü. O kadar zorluğa göğüs germesi bunları düşünmesine sebep olacaktı. Nikola böyle düşünse de 100 yıl ilerisi için büyük bir alt yapı hazırlamıştı. Kendini adadığı hayalleri ile şu an mesajlaşabiliyor, görüntülü konuşabiliyor ve internete bağlanabiliyoruz.

Hep diyoruz ya “Bu ülke değişmez, nasıl yurt dışında yaşayabiliriz?” diye. Özendiğimiz ülkeleri güzel yapan aslında kendisini bilime, sanata adamış insanların ülkelerine, dünyaya bıraktıkları eserlerdir. Çünkü onlar yaptıkları işe aşıklardır. Bir şeylere çözüm bulmaktan, değer katmaktan haz alıyorlardır. “Sadece benle olmaz” demeyin, sen kendini değiştirirsen dünyayı da değiştirirsin. Nikola Tesla hayallerinden asla vazgeçmedi, sen de vazgeçme. Peşinden koşun, sonrası zaten gelecektir. 🙂