Odak, odak, odak… Hayatında en az bir kere sınava girmek zorunda kalmış herkesin bir kulağından girmiş, diğerinden tekrar girmiş öbeksiz kelime bütünlüğü. Hep gerekliliğini duyduk. Birçok yöntem de dinledik. Peki ya, tekniğin kırmızı ağaçlısını duymuş muyduk? Hikmet Abi (1) üniversite yıllarında keşfetmiş olduğu bir tekniği bizlerle paylaşıyor. Daha önce duymayanlar için ikrar edeyim: “Kırmızı Ağaç Tekniği”. 

odak

Odağımız Neden Dağılır? Dağılırsa Ne Olur?

Tam odak ancak tek bir işe yoğunlaştığımızda mümkün olmaktadır. Aynı anda pek çok değil, birkaç iş bile odağın katilidir. Bu durumu kendimiz üzerinden örnekleyelim.

odak
  • Gelin hep birlikte sürücü koltuklarımıza oturalım ve sürüş sırasında cep telefonuyla herhangi bir işlem yapıyor olalım. Varsayımımıza göre hızımız saatte 60 km. Bu demek oluyor ki frene basmak için 0.6-0.9 sn arasında yaşanacak bir gecikme, durma mesafemizi 15 m kadar arttıracak. Sürüş esnasında telefon kullanımı yola ve araca odağı baltalayacağından olası tehlike durumlarının ya hiç farkına varamayacağız ya da tepki vermekte gecikme yaşayacağız. Tehlike durumu söz konusu olsa bile hiç tepki vermeme olasılığının da %12’ lere kadar ulaşabildiğini düşünürsek oldukça riskli bir durum içerisindeyiz (2). İşte tam bu pozisyondayken  yaralanma veya ölümle sonuçlanabilecek bir kazada tek risk altında olan bizler de değiliz. Bir hayvanı ezebilir, bir yayaya çarpabilir ya da bir direğe yahut bir durağa girebiliriz. Basit gördüğümüz eylemde dahi dikkatin nasıl dağılabildiğini ve işin can vermekten can almaya kadar uzanan sonuçlar doğurabilmesi münasebetiyle ne derece mühim olduğunu beraber deneyimledik. O zaman öncelikli hedefimize odaklanmanın vakti geldi demektir. Bu durumda en etkili önlemimiz nedir? Tek bir işe odaklanmak…

Kırmızı Ağaç Tekniği Nedir?

Yöntemimiz kısaca şöyle sloganlaştırılabilir: Hedefine kitlen(miş bir roket gibi geri sayımını başlat) ve yolundan şaşma.

  • Öncelikle kendimize bir hedef belirliyoruz (örneğin; denklemler ile ilgili günde 100 soru çözmek, kompozisyon ödevimizi tamamlamak, sabah sporu yapmak; haftada bir denemeye girmek; falan zaman aralığında filan işi bitirmek…).   (Not: Araba sürüyorsak da yol bitene kadar araba sürmek:))
yeşil
  • Belirlediğimiz hedef bizim kırmızı ağacımız oluyor. Bir ormana girdiğimizi varsayarsak, bizim amacımız bu ormandaki kırmızı renkli ağacı bulmak. Ormanlar envai çeşit varlığı barındırıp aklımızı çelebilecek türlü çeşit güzelliği önümüze sunsa da bizim bunlara ayıracak vaktimiz yok. En azından şu an için yok. Bu çeşitlilikle ilgilenmek başka bir zaman dilimi için hedeflerimiz arasında yer alabilir ama şimdi bunun zamanı değil.  
  • Kırmızı ağacımızı tanımladığımıza göre artık onu aramaya başlayabiliriz. Hazırlıklar tamam, geri sayımımız başlasın. Son, 3, 2,1…
  • Arama faaliyetlerinde, yolunu kaybetmiş birini bulma çalışmalarında yer almak gibi ormanda yitirdiğimiz kırmızı ağacımızı arıyoruz.  En önemli işimiz şu an bu ve bulana kadar da bu olacak.
  • Dikkatimizi çekebilecek ne varsa önümüze çıkmaya başladı. Rengarenk çiçeklere, ilginç ilginç böceklere dalar gibi oluyoruz. Bu anlarda yapmamız gereken eylem basit: “Kırmızı Ağaç” demek. Ormanda bulunma amacımızı kendimize soruyoruz ve hemen hatırlıyoruz kırmızı ağacımızı. Börtü böceği bırakıp hedefimize yöneliyoruz.
  • Son olarak tamamlama aşamasındayız. Hedefimizi gerçekleştirdiğimiz an kırmızı ağacımıza vardığımız an oluyor. Artık yeni hedeflere yelken açabiliriz. Kırmızı ağaçlarımızdan bir koleksiyon yapmak fena fikir değil sanki. Dilersek bunu somutlaştırabilir, her birine hedefimizin adını koyduğumuz kırmızı ağaç çıktıları alabilir, bizzat kendimiz çizebilir, istersek daha da canlı biçimiyle tohumlarını alıp yeşertebiliriz ya da kızartmak da olabilir. Bize kalmış!

NOT:

(1) Hikmet Anıl Öztekin -kaynak kısmında verilen video linkine tıklayarak tekniği kendisinden de dinleyebilirsiniz.

(2) Veriler http://www.trafik.gov.tr/cep-telefonu-kullanimi adresinde yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı’nın Cep Telefonu Kullanmak Ve Kaza Riski başlıklı yazısından alınmıştır. Yani misalden öte gerçekliği olan bulgular. Bağlantıdaki yazıyı okumanızı da ayrıyeten tavsiye ederim.

Kaynak:
https://youtu.be/167dCiOSlzs
https://toptalent.co/basarinin-gizli-anahtari-odaklanma