Yaz tatili bitti ve şimdi üniversite öğrencileri için yeni bir eğitim dönemi başladı başlayacak. Akademik hayatınız boyunca size verimlilik sağlayacak, ders notlarınızda ise fark yaratacak belli başlı alışkanlıklar var. Peki hangi alışkanlıklar bir öğrencinin başarısını garantiliyor?

1- Başarı İçin Ders Çalışma Zamanlarını Önceden Planla

Düzenli ve etkili ders çalışmanın en önemli koşulu ders çalışmayı kabullenmek ve haftalık/aylık planı ders çalışma zamanlarına göre ayarlamak. Ayrıca her gün aynı saatte uyanmak ve sabah saatlerinde zihniniz yorgun değilken bir şeyler okumak, çalışmak da verimliliğinizi oldukça arttıracaktır. Böylelikle zihnimiz hem ders çalışmayı normalleştirecek hem de düzenli olarak ders çalışmak, başarı grafiğini düzenli bir biçimde arttıracak.

ders çalışma saati

2- Hedeflerini Dersin Başına Oturmadan Önce Belirlemek

Ders çalışma saatlerini belirlemek tamam da, peki o masanın başına geçince neyi hedefliyoruz? İşte bunu düşünmek öğrencilik konusunda ciddi anlamda fark yaratıyor. Tavsiyem mutlaka 25 veya 50 dakikalık periyotlarla çalışmanız ve bu sürede tamamlamak istediğiniz okumayı, çalışmayı veya ödevi önceden belirlemeniz ve bol pratikle gerçekçi hedefler belirlemeyi öğrenmeniz. Unutmayın bu işin tek sırrı bol bol pratik yapmak!

3- Arkadaşlarla Çalışma Grubu Yapmak

Üniversitede başarının ip uçlarından biri de motivasyonu yüksek tutacak ve derslerde anlamadığımız yerler konusunda bize destek olacak bir çalışma grubu oluşturmak. Eminim bölümden iyi anlaştığınız birkaç arkadaşınıza bu konuyu açtığınızda birlikte çalışma fikrini sevecekler. Eğer iyi bir çalışma grubu oluşturabilir ve düzenli olarak buluşmalar yapabilirseniz başarı grafiğinizin hızlı bir şekilde artacağını göreceksiniz.

çalışma grubu

4- Çalışma Alanının Düzeni

Ders çalışmak zaten zor ve sıkıcı! Bir de çalışma alanınız dağınıksa masanın başına oturmanız pek mümkün değil. Bu yüzden ne yaparsanız yapın o çalışma alanını düzenli ve cazip tutun. Masanın başına oturduğunuz zaman içiniz açılsın! Gerekirse masanıza taze çiçek koyun gerekirse rengarenk not kağıtları alın ama o masayı çekici bir yer yapın. Aynı zamanda çalışırken masanızda su ve yiyecek olarak da bir meyve, biraz ceviz-fındık veya bir çikolata bulundurabilirsiniz. Ders çalışırken enerjinizi artıracak takviyeleri almanızda fayda olacaktır.

5- Aile, Akademisyen ve Sosyal Çevreden Yardım İstemek

Her şeyin altından tek başınıza kalkmak zorunda değilsiniz. Eğer ailenizin yanındaysanız ihtiyaçlarınız konusunda ailenizden yardım isteyebilirsiniz ama esas önemli olan akademik konularda da okulunuzdaki akademisyenlerinizden yardım istemeyi öğrenmeniz. Staj yaptığınız firmadaki yöneticileriniz veya sosyal çevrenizdeki kişilerle iletişim halinde kalın, sorularınızı yöneltin hiçbiri sizi geri çevirmeyecektir.

başarı alışkanlıkları

6- Sorumluluklarını Bilmek

Bazı sorumluluklar ertelenebilir ama yok sayılamaz. Bu yüzden artık bir yetişkin olduğunuzu kabul eder ve ders çalışmak da dahil olmak üzere hayatınızın yönetimini elinize alırsanız hem derslerinizde hem de hayatta daha başarılı olursunuz. Kafanız karışıksa kendinize şunu sorun: Ben, 5 yıl sonraki beni mutlu etmek için şimdiden hangi sorumlulukları almalıyım ki hayal kırıklığına uğramayayım?

başarı

7- Dersler Dışında İlgi Alanlarına Yönelmek

Hayatınızın büyük bir kısmının okul olduğu doğru, ama hayatın başka yönleri de var! İlişkiler, aile, arkadaşlar, çalışma hayatı, kişisel gelişim ve hobiler olmadan olmaz. Bu yüzden bütün mutluluğunuzu ve başarınızı okul hayatınıza bağlamayın. Sizi okul dışında mutlu ve tatmin eden ilgi alanlarınız da olsun. En azından düzenli olarak vakit geçirebileceğiniz bir kulübe üye olun ki okul hayatınızdaki olası bir fırtınada yerle yeksan olmayın.

ders dışı aktiviteler

8- Etrafına Karşı İlgili Olmak

Kampüs hayatında nazik, sosyal ve dikkatli olanlar kazanıyor arkadaşlar. Anabilim dalı koridorlarındaki ilanlara göz atın, etkinlikleri takip edin, insanları tanıyın ve onlarla sohbet edin. Kampüsteki haberleri takip edin. Ders çıkışlarında hocanıza ofisine kadar eşlik edin. Bu ilgi size burs haberlerinden tutun da okulun popüler dersinden başarılı olmanın yollarına kadar birçok önemli bilgiyi getirebilir.

Mutlu ve başarılı olacağınız bir yıl dilerim…

Kaynaklar: 1, 2