Birçoğumuz gün içerisinde farklı işlerle uğraşıp ihtiyaçlarımıza göre planlar yaparız. Öğrenciysek okula ve gereken sorumluluklarımıza; aktif bir çalışan isek çalışma ortamı ve belki devamında evde bile çalışmaya devam ederiz. Tüm bu yoğunluk içinde beslenmemize, özellikle fiziksel anlamda doyum değil zihin olarak beslenmemize de önem vermiyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre kitap okumanın Türk insanının ihtiyaç listesinde 235. sırada yer aldığı düşünülürse, zihin olarak “doymak” bizler için önemli gibi durmuyor.

Kitap Okumanın Etkileri

Kitap okumak, nörolojik olarak beynin sol temporal lobunda aktivite artışına sebep oluyor. Temporal lob; işitme, görme, kokudan sorumlu olduğu gibi anlayış, kavrayış, gördüğünü veya duyduğunu hatırlama, empati, kişilik değerleri gibi etkileri de yöneten bir lob. Aktif olarak işlediğinde ise kendinize daha iyi ifade edebilmenizi sağlarken sizi daha iyi bir dinleyici yapar.

Aynı zamanda kitap okumak, stresin etkilerini azaltır ve uyku verimliliğinizi arttırır. Okudukça biriken datalar, bizi hayata karşı, sosyal ilişkilerimize karşı daha cesur ve girişken yapar. Farkında olarak veya olmayarak okuduklarımız ile insan ilişkilerimizde işimize yaradığına şahit oluruz.

Okumak zekayı kibarlaştırır.

Cemil Meriç
Okuma uygulaması Aposto
İtalyanca ‘yerli yerinde, düzenli, gayet iyi anlamına gelir

Günde 5 Dakikamızı Ayırarak Okuyabileceklerimiz

Toplumumuzda okuma oranının düşük olduğunu ve ihtiyaç listemizde epey geride olduğunu belirtmiştik. Ancak bunu arttırmak, okuma alışkanlığı kazanmak için oluşturulmuş yeni girişimler mevcut. Peki bunlar neler?

*Bir Yudum Kitap
Mail üzerinden üyelik oluşturulup her sabah beş dakikada okuyabileceğiniz öykü ve romanlardan pasajlar sunan, cumartesi günleri ise şiir paylaşan bir uygulama. Abonelik için tek yapmanız gereken adınızı ve e-postanızı web siteleri üzerinden onlarla paylaşmak. Tamamen ücretsiz olan uygulamanın amacı kitap okuma alışkanlığını arttırmak, halihazırda kitap okuma alışkanlığı olan okuyucular için ise farklı kitapları paylaşarak bilinmeyen kitapları görünür kılmak. Belki de beğendiğiniz pasajların devamını okumak için o kitabı alacak kitap okumaya bu şekilde başlayacaksınız. Kim bilir?

*Aposto!
Telefonu bırakmadan okumaya devam edebileceğiniz bir diğer abonelik Aposto. Her sabah 5 dakikada gündeme hakim olabileceğiniz, dünyadan ve Türkiye’den politika, kültür, spor, ekonomi, iş dünyası başlıklarıyla karşımızda. Ayrıca her bir başlık yanında ne kadar sürede okunabileceği de belirtilmiş. İtalyanca “yerli yerinde, düzenli, gayet iyi” anlamına gelen Aposto; günlük bilgi akışının içinden bizlere önemli olan, bilmemiz gereken, bilmiyorsak öncesini “bir adım geriden” başlığı ile hatırlatmalar yapan bir haber bülteni. Yine e-mail üzerinden akışa dahil olabileceğiniz Aposto da okumanın ücretsiz olduğu bir başka kanal.

Okuma Alışkanlığı Üzerine Öneriler 1
Bir yudum kitap ekibinin mottoları : ‘İnsan her gün bir parça müzik dinlemeli,iyi bir şiir okumalı,güzel bir tablo görmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.’
Goethe

*Okuma alışkanlığına sahip olanlar için ise bir öneri: Çapraz Okuma Tekniği

Genellikle iki ile altı kitap arasında bir sayı belirlenip başlayabileceğiniz bu yöntem ile daha çok kitap okuyabilmeniz mümkün. Aynı konuyu ele alan kitaplar tercih edebileceğiniz gibi birbirinden ayrı kitaplar da olabilir. Burada okuduklarınızın karışacağından endişe etmeniz normal. Ancak bu yöntemi uygulamaya başladıktan sonra okuduklarınızın aklınızda daha çok yer ettiğini fark edeceksiniz. Temporal lob, işledikçe anlayış ve kavrayıştaki yeteneği de artıyor.

Bu yöntemi kullanırken önemli olan, hangi kitabı nerede okuduğunuz. Örneğin; bir kitabı ofise bırakabilir, bir kitabı çantanızda taşıyabilir, ikisini baş ucunuzda tutabilirsiniz. Bunu belirlerken içeriğini göz ardı etmemeniz daha kısa sürede bitirmenizde yardımcı olacaktır. İlber Ortaylı’nın ve genellikle akademisyenlerin araştırma yaparken tercih ettiği bu yöntem bitirmek isteyip de bitiremediğimiz kitapların araya kaynayarak bitmesine de vesile oluyor. Zamanı verimli kullanarak aynı sürede çok kitap bitirebilme için oldukça faydalı bir yöntem.

Okuyarak geçirdiğimiz bol zamanlarımızın olması dileğiyle.

Kaynakça
1- https://www.apostonews.com/
2- https://www.biryudumkitap.com/
3- http://webders.net/171/capraz-okuma-teknigi.html