Herkese merhaba, 2 haftalık bir aradan sonra işte buradayım:)

Bu haftaki konumuz, okurken insanı bulunduğu yerden alıp uzay-zamanda kocaman bir yolculuğa çıkaran bilim-kurgu kitapları. Bu kitapların içinden ben de 5 tane seçip sizlerle paylaşmak istedim.

Keyifli okumalar…

1.Fahrenheit 451: 

” Yakmak Bir Zevkti” (Fahrenheit 451’den)

Distopyalar, bilim-kurgu türüne ait kitaplarda çok sık kullanılır. Fakat Fahrenheit 451 ‘in distopyalar içindeki yeri çok ayrı. Ray Bradbury tarafından yazılan bu kitap yayımlandığı tarihten beri(1953) insanlara şu soruyu soruyor: Değil kitap okumanın kitap kelimesinin bile cümle içinde kullanımının yasak ve cezasının ölüm olduğu bir dünya hayal edin. Peki, hayal ettiğiniz bu dünyada her şeye rağmen kitapları saklar ve onları okur musunuz? Sonunda ölüm olsa bile…

Kitabı okuduktan sonra bu soruya cevabınız “evet” ise bu cevap ileride böyle bir distopya yaşamayacağımızı gösterir. Yani öyle umuyoruz…

Bilim-Kurgu

Resim: İthaki Yayınları

Son olarak kitabın adının da ne anlama geldiğini yine kitapta öğrenebilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar.


2. Dune Serisi:

Bir kitap düşünün 20 adet yayın evi basmayı reddetmiş, kabul eden ise büyük bir hata yaptığını düşünmüş. Fakat basıldıktan sonra kitap en çok satan bilim-kurgu kitaplarından biri olmuş.

Hangi kitaptan bahsediyorum? Tabi ki Frank Herbert’ ın Dune serisinden. 16’sı Türkçeye çevrilmiş olup toplam 28 kitaptan oluşan bir seri Dune.

Kitabın en temel özelliği kurgunun çok güzel işlenmesi ve ortaya böyle güzel bir kitabın ortaya çıkmasıdır.

Daha fazla bir şey söyleyip spoiler vermek istemiyorum:) ve diğer kitaba geçiyorum.

Bilim-Kurgu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim: İthaki Yayınları 


3. Yenilmez

Stanislaw Lem tarafından kaleme alınan Yenilmez, yazarın başyapıtlarından biri. Yenilmez, içinde biraz felsefe, biraz gerilim ve çokça bilim bulunan bir bilim-kurgu kitabı. Şunu da belirtelim ki, Stanislaw Lem, bilim-kurguda felsefeyi öne çıkarmasıyla diğer bilim-kurgu yazarlarından ayrılır. Yani felsefe, bilim ve kurgunun birlikte yoğurulduğu bir kitap sizleri bekliyor.

Bilim-Kurgu

Resim: İthaki Yayınları


4. Dünyalar Savaşı:

H.G.Wells tarafından kaleme alınan bu kitapta, işgal altında kalan çaresiz ve umutsuzluk içindeki Dünya anlatılır. Kitapta yaşanan olaylar gelecekte gerçekleşmesi imkansız olaylar değil. Bilim-kurgu da zaten genel olarak şu şekilde işler: Bugünün kurgulanmış olayları, geleceğin gerçekleşmiş olayları. Aslında her nesil farkında olmasa bile bu kurguların gerçeğe dönüşmüş halini biraz biraz yaşar -ki yaşıyoruz-. İşte bilim-kurgu kitaplarının her nesilden insana bir şeyler katabilmesinin sebebi budur. Bu kitap da bu sebebin en güzel örneğidir.

Bilim-Kurgu

Resim: İthaki Yayınları


5. Yeryüzü Müzesi:

Türkiyede hiç bilim-kurgu türünde yazılan kitap yok mu? Az da olsa tabi ki var. En güncel ve bana kalırsa Türkiyede bilim-kurgu türüne ait en iyi kitap olan Yeryüzü Müzesi, Bilim Kurgu Kulübü’nün hazırladığı 18 yazardan oluşan 18 öykülük bir kitap. Her öyküsü birbirinden güzel olan kitabın arka kapak sözü yine bir bilim-kurgu yazarı nam-diğer bilim-kurgu kraliçesi Ursula K. Le Guin tarafından yazılmıştır. İstanbulda olanlar için Tüyap Kitap Fuarında, 17 Kasımda yazarlar Yeryüzü Müzesini imzalayacaklar. Haberiniz olsun:)

Bilim-Kurgu

Resim: Kayıp Rıhtım

Daha yazamadığım bir sürü kitap var. Bilim-kurgu evreni kocaman bir evren. Fakat ben hem kült hem de kültler kadar bilinmeyen kitaplardan bahsetmek istedim. Sizin de okumaktan keyif aldığınız, eklemek istediğiniz, bence bunu da okuyun dediğiniz bir kitap olursa yorumlara yazabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Bilimle kalın!

Hoşça kalın!

Kaynakça:

NPR

Bilimkurgu Kulübü