Hepiniz Batman’i tanıyorsunuzdur. Hayır şehir olan değil, hani süper kahraman olan Yarasa Adam. Sizce Batman’in süper gücü ne? Hazırlıklı olmak. Evet, hazırlıklı olmak dünyanın en çok bilinen süper kahramanlarından biri olan Batman’in süper gücü… Peki ya siz ne kadar hazırlıklısınız? Mesela yaklaşan bir depreme… Evinizde bir ilk yardım çantası ya da deprem çantası var mı? Peki ya olası bir afet anında neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Çoğunuz için cevaplar HAYIR. Peki neden kendi hayatınız ve sevdiklerinizin hayatı için gerekli önlemleri almıyorsunuz. BUGÜNDEN BAŞLAYIN, BU YAZIDAN BAŞLAYIN, GEÇ OLMADAN BAŞLAYIN. Sakın bu yazıyla da yetinmeyin. Eğer bu yazıyı okuyabiliyorsanız, internet erişiminiz var demektir ve internet erişiminiz varsa elinizin altında sonsuz kaynak var demektir. KULLANIN.

Olası Bir Depreme Ne Kadar Hazırlıklısınız? 3

Deprem Çantası Nedir?

Evet, deprem çantası deyince hepinizin gözünde bir şeyler canlanıyor biliyorum. Hepiniz de deprem çantasının ne olduğunu biliyorsunuz bence… Peki ya o zaman ben neden böyle bir başlık oluşturdum? Çünkü ne olduğunu bilmeniz belli ki yetmiyor. Çünkü yüksek bir çoğunluğunuzun evinde bir deprem çantası bulunmuyor. Ben bunu nereden biliyorum? Biliyorum çünkü AKUT bünyesinde İstanbul’un kalabalık meydanlarında yüz yüzeci olarak çalışırken binlerce insana şu soruyu sorma fırsatım oldu.

“Evinizde bir deprem çantası var mı?”

Aldığım cevabı tahmin edebiliyorsunuzdur. Çoğunuzun cevabıyla aynı.

“Hayır”

Sadece onlarca yıl boyunca yaşadığımız vahim depremleri bizzat yaşayan veya yakınlarını kaybeden birkaç kişiden evet cevabını alabiliyordum. İşte tam da bu yüzden deprem çantasının ne olduğunu size hatırlatmam gerekiyor.

Olası bir depremde, enkaz altında kalırsanız oluşan toz bulutu, doğalgaz sızıntıları, etrafa saçılan tuz ruhu, çamaşır suyu, kezzap gibi temizlik maddeleri ve birçok etken nefes almanızı zorlaştıracak. Enkazda yıkılan eşyalar, duvarlar ve birçok şey çıkışınızı engelleyecek. Eğer tüm bunların üstüne yara aldıysanız enkaz altında dayanma eşiğiniz oldukça azalacak. İşte hiç birimizin evinde olmayan o deprem çantası burada devreye girerek ve sizin enkaz altında yaşam şansınızı en azından birileri size ulaşana kadar arttıracak.

Olası Bir Depreme Ne Kadar Hazırlıklısınız? 4

Deprem Çantası İçinde Neler Bulunmalı?

 • Sıvı ihtiyacınızı karşılamak için yeterli miktarda SU.
 • Enerji ihtiyacınızı karşılamak için yeterli miktarda YİYECEK. (Son kullanma tarihleri kolay kolay geçmeyen paket bisküvi, konserve gibi yiyecekler.)
 • Ufak yaralanmalar için İLK YARDIM ÇANTASI. (İlk yardım çantasının arabalarda bulunması zorunlu tutuluyor ama bir ilk yardım çantası temin etmeniz için bir zorunluluğa gerek yok. Evinizde, iş yerinizde, arabanızda bir ilk yardım çantası bulundurmalısınız.)
 • Enkaz altında elektrik ve ışık olmayacağı için yeteri kadar PİL ile EL FENERİ.
 • Varsa sizin ve beraber yaşadığınız kişilerin kullandığı İLAÇLAR.
 • Olası bir durumda sıkışırsanız yolunuzu açmak veya sıkıştığınız yerden kurtulmak için ÇAKI ve ufak bir ÇEKİÇ.
 • Enkaz altındayken sesinizi arama ekiplerine duyurabilmek için bir DÜDÜK. (Depreme uykudayken, yataktayken veya çantanıza erişemeyecek durumda yakalanmanız durumunda size kolaylık sağlaması için düdük, çekiç, çakı gibi aletleri yatağınıza yakın başucunuzda bulundurmanız akıllıca olabilir.
 • Enkaz altında kalmasanız da deprem anında evinizi terk etmeniz gerekebileceğinden dışarıda da hayatta kalabilmek için bir miktar PARA.
 • Yanınızda taşıyabileceğiniz bir battaniye.
 • Bu tarz tehlikeli durumlarda iletişime geçilecek yakınlarınızın numaralarının ve adreslerinin bulunduğu bir dosya.
Olası Bir Depreme Ne Kadar Hazırlıklısınız? 5

Aslına bakarsanız çok zor bir şey değil ya da çok fazla eşya yok. Ben sizlere en temel şeyleri sıralamaya çalıştım. Siz kendinize göre kişiselleştirebilir, birçok eşya ekleyebilirsiniz. Unutmayın bir düdük, 2 liralık bir bisküvi, bir çekiç, bir ÇANTA hayatınızı kurtarabilir. Önlem almak bu kadar basit fakat hayatta kalmak oldukça zor. O yüzden önleminizi alın. Deprem çantasıyla yetinmeyin. Deprem öncesinde, deprem sonrasında neler yapabileceğinizi öğrenin. Öğrendiğiniz zaman durmayın. Başınıza birçok şey gelebilir. Ufak bir yangın büyük bir yangına dönüşebilir. Bir kesik kan kaybına neden olabilir. Her an her şey olabilir ve sizin yapabileceğiniz birçok şey var. Öğrenin, öğretin, uygulayın, hayat kurtarın.

Kaynak

 • https://www.akut.org.tr/docs/yayinlarimiz/akut-deprem-egitimi-el-kitabi.pdf