Tarihi M.Ö. 8. yüzyıla dayanan, resmi olarak Pierre de Coubertin’in Uluslararası Olimpiyat Komitesini (IOC) 1986 yılında kurmasından sonra modern oyunların ilki gerçekleştirildi.  Dünyanın heyecanla beklediği 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları Tokyo’da başladı. Spor severler olarak bu oyunlarda karşımıza 5 yeni spor branşı çıktı. 2020 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Japonya’nın Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne sunduğu 8 spor dalından karate, dalga sörfü, sportif tırmanış, kaykay ve beyzbol-softbolun kabul edilmesiyle etkinlik takvime eklendi. Ev sahibi ülkeye/ülkelere programa dahil edilmesi için branş teklif etme hakkı bulunuyor.

Karate

Birçok insanın dövüş sporları arasında nasıl olmaz diye düşündüğü karate 2020 Olimpiyat Oyunları itibariyle karşımıza çıkıyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin 129. oturumundan çıkan kararla programa dahil edildi. Karate silahsız dövüş sanatı olarak tanımlanan Japon kültürü ve Zen Budizmi’nin harmanlanmış bir disiplindir. Karate genel olarak 3 kısımdan oluşur. Bunlar: Kihon, Kata ve Kumite’dir. Kihon karatedeki temel tekniklerin parça parça çalışılmasıdır. Kata, sıraları önceden belirlenmiş çeşitli tekniklerin belirli bir sıra ile uygulandığı kompozisyondur. Kumite ise antrenmanda yapılan dövüş alıştırmasıdır. Tokyo 2020’de kumitede altı sıklette (üç erkek, üç kadın) 60 sporcu, katada ise erkek-kadın 20 sporcu ile ülkeler sporcu gönderebilirler. Uluslararası örgütler tarafından kabul edilen 4 stili bulunmaktadır.

Dalga Sörfü

Daha çok bilinen adıyla Sörf oyunlara dahil edilen diğer bir branş. Sörf tahtasından yararlanarak dalgalar üstünde kaymaya dayanan spor dalı. Tam olarak tarihçesi bilinmese de Pasifik Adalarında yapılmaya başlandığı tahmin edilmekte. Okyanusa kıyısı olan ülkelerde oldukça popüler olan bu sporun takvime eklenmesi tartışmalara da yol açtı.

olimpiyat
Dalga içinden geçen bir sörfçü

Sportif Tırmanış

En sevilen doğa sporlarından biri olan dağcılık bir alt dalı olarak tanımlanabilen tırmanış bu oyunlarda karşımıza çıkan diğer bir spor dalı. Sportif tırmanışın 4 çeşidi bulunmakta. Bunlar: Serbest Stil, Free-Solo, Yapay Tırmanış, Eğitim. Oyunlara dahil edilen çeşit ise Yapay Tırmanış’ın alt dalı olan Yapay Duvar Tırmanışı. Çoğunlukla kapalı alanlarda yapay bir tırmanma duvarına yerleştirilen duvar sistemlerine tırmanma etkinliğidir. Sporcu tırmanırken bir güvenlik ipi vasıtasıyla emniyete alınır. Oyunlardaki amaç ise duvara en hızlı şekilde tırmanmak.

olimpiyat

Kaykay

Kaykay 1950lerden sonra rüzgârsız havalar yüzünden sörf yapamayan sörfçüler tarafından tahta bloklarına tekerlek takarak icat ettiği varsayılan ekstrem bir spor dalıdır. Sporcu bu tahtanın üzerinde dururken ve hareket halindeyken çeşitli figürler sergiler. Gençlerin daha fazla ilgi duyduğu bu spor dalı Tokyo 2020’de kendisine yer buldu. 4 ana alt dalı bulunmakta. Bunlar: Streetstyle (sokak stili), Vertstyle (eğim stili), Freestyle (serbest stil) ve Downhill (yokuş aşağı). Dünyada bu sporu yapan 13 milyon insanın olduğu tahmin edilmektedir. Bu sporcuların yüzde sekseni 18 yaş altında.

olimpiyat

Beyzbol-Softbol

Beyzbola çok benzeyen softbol 1887 yılında George Hancock tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmuştur. Bu spor dalı 1994, ve 2008 olimpiyat oyunlarından sonra 2020 oyunlarında da karşımıza çıkıyor. Bu sporu beyzboldan sadece birkaç ufak değişiklik ayırır fakat en büyük fark beyzbolun resmi olarak sadece erkekler tarafından oynanmasına izin verilirken softbol kadın ve erkekler tarafından oynanabilir. Dokuzar kişilik iki takım halinde oynanan müsabakaları en az 1 hakem en fazla 4 hakem tarafından yönetilir.

Olimpiyatlara Eklenen 5 Yeni Branş 1
Kanadalı sporcu top karşılama vuruşu yaparken

Kaynaklar 1, 2, 3, 4, 5, 6