Bu yazının konusu ölümsüzlük. Ama kelimenin akla simyacıları getiren ilk anlamı olan değil. Kastettiğim; ruhumuzun bedenden hiç kopmayacak olabilmesi, hep aynı yaşta kalabilmek durumu değil elbette. “Öldükten sonra da bıraktıklarımızla yaşamaya devam edebilir miyiz?”i sorgulamak istiyorum. Bizi tanıyan son insan öldüğünde hiç yaşamamış oluruz, diye bir söz vardır bilirsiniz. Kulağa biraz korkutucu geliyor değil mi, yani bu kadar basit olabilmesi. Bu sebeple kimilerimiz bir eser bırakmayı, dünyada kalıcı bir şeyler meydana getirmeyi kendine görev edinmiş durumda. Adımız, yaptıklarımız, bıraktıklarımız konuşulmaya devam ederse hiç ölmeyecek miyiz yani, yoksa boşuna mı uğraşıyoruz?

Çabamız Ne Uğruna?

ölümsüzlük“Beyoğlu Rapsodisi” kitabını okuduysanız bilirsiniz, okumadıysanız fazla detaya girmeden aktarayım, karakterlerden biri büyük bir tehlike atlatarak ölümden döner ve yaşadığı olay sonrası hayattan hiç iz bırakmadan birden bire siliniverme ihtimaliyle yüzleşir. Kafayı ölümsüzlükle, yani unutulmamayla bozar ve bu yönde eylemlere girişir. Hakkında çok şey söylenebilecek ölümsüzlük meselesiyle bu kitabın başlangıç kısmında tanışmıştım ve bu fikir hala ilginç geliyor. Sorgulamamıza dönecek olursak, ben yukarıda bahsettiğim fikre katılarak ürettiklerimiz ve bıraktıklarımızla anılarımız yaşamaya devam eder, yani biz de hayat sahasında bulunmuş oluruz diyorum. Yaşıyor iken etkilediklerimiz, ürettiklerimiz hayatımızı anlamlı kılar tabii ki. Ama ölümden sonra bile bu saydıklarım varlığını sürdürebiliyorsa bir şeyleri başarabilmişiz demektir bu. Bir diğer deyimle ölümsüzlük bu formülle yakalanabilir gibi duruyor.

Hedef Değil, Süreç!

Ancak bu noktada değinmeliyim ki rotayı doğrudan ölümsüzlük kaygısına çevirip yaptıklarımızın ve bugünün tadını çıkaramazsak da keyif alamadığımız gibi hedefe de ulaşamayız. Siz yapmakta olduğunuz eylemleri devam ettirdikçe iz bırakacaksınız zaten. Daha sonrası için eser bırakmaktan da önemlisi şu anın hakkını vermektir bence. Akışın tadını çıkarmayı unutmayın. Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen ne yaptığınızı biliyor veya -korkmayın :)- bilmek üzeresinizdir. O yüzden aynen devam! Meydana getirdikleriniz sizi ölümsüzlüğe yaklaştırıyor.

süreç

Son olarak;

Bugüne ve geleceğe katkı sağlayacak ve az-çok fark etmeksizin insanlarca anılacak ölümsüzlerden olabilmemiz dileğiyle… Dünyanın buna ve iyileşmeye çok ihtiyacı var!

Not: Sözünü ettiğim “Beyoğlu Rapsodisi” kitabını, özellikle esrarengizlik ilginizi çekiyorsa kesinlikle tavsiye ederim!