Onlar Bolivya’lı: Lydia Huayllas ve arkadaşları. Hayalleriyse zirveye tırmanmak. Bu hedeflerine ulaşmak için yola çıkacak dağcılara kamplarda yemek pişirmeye başladılar. Onlar; dağcılar kasklarını takarken, şişelerini suyla doldururken bu  dağcıları izler ve gözlerindeki heyecanı görürlerdi. Sonrasında da bir kez daha bunu başarmaları gerektiğini anlarlardı. Dağın zirvesinde olmak nasıl bir his bilmiyorlardı, sadece Bolivya’nın erkekleri bu serüveni yaşıyorlardı, kocaları ve oğulları. Erkekler bütün bu işleri yaparken Bolivya kadınları sadece kampta kalıp beklerlerdi.

Cholalar

İlk Tırmanış

Bu 3 kadın artık aşçı, hamal olmak; yani ikinci planda kalmak istemediler. Bir gün tırmanış rehberlerinden oluşan bir gruba katılıp erkek dağcılara rakip oldular. Yerli kadınlar geleneksel renkli etekleri “Polleras”larla tırmandılar. Etekle tırmanmalarından dolayı erkekler onlarla çok dalga geçmişlerdi. Ama onlar uzun eteğin, tırmanış sırasında hareketlerini kısıtlamalarına ayrıca şiddetli rüzgar ve kar fırtınalarına rağmen, pes etmeyerek zirveden zirveye tırmandılar. Ve artık onlar sayesinde bu kıyafet parçaları (polleras) Bolivya halkının özgüvenini temsil ediyor.

İlk Tırmanış

Chola

Bu kadınlar, sadece yerli halk oldukları için değil bir kadın oldukları için haksızlığa uğruyor, kendilerine değer verilmiyordu. Onlar bu başarıya ulaşarak ataerkil topluma karşı mücadele etmiş ve bütün kadınların güçlenmesi adına onların sesi olmuşlardır. Ve şimdi bu kadınlar iki yıldır, turistler bu zorlu kayalıkları aşarken onlara rehberlik ediyorlar. Siz bu yazıyı okurken onlar belki de, zorlu hava koşullarında renkli etekleriyle, engelleri aşıp başka zirveleri görmek için yola koyulmuşlardır.

Zorluklara Göğüs Gerenler: Cholita Tırmanıcıları 1

Kadınlar güçlüdür, kadınlar her zorluğun üstesinden gelir. Yeter ki onların güvenlerini kırmayalım, yeter ki onları aşağılamayalım. Ve şunu bilelim, şuna inanalım:

 DÜNYA ÜZERİNDE GÖRDÜĞÜMÜZ HER ŞEY KADININ ESERİDİR.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun.