Yüksek işlevsel otizm teşhisi konan dünyanın en zeki çocuğu Joshua Beckford’ un ilham hikayesi karşınızda.

Henüz daha 10 aylıkken klavyedeki harfleri ezberleyebiliyor, alfabeyi yazabiliyor ve çeşitli grafiklerdeki farklı renkleri gösterebiliyordu. 3 yaşına geldiğinde ise farklı bir dil öğrenip akıcı bir şekilde Japonca konuşmaya başlamıştı. Bir konuşmasında Beckford, “Dört yaşından beri babamın dizüstü bilgisayarını kullanıyorum ve o yaşlarda organları öğrendiğim bir vücut simülatörüne sahiptim” diyor.

Oxford Üniversitesine Kabul Edilen En Genç Öğrenci

Otizmli Genç Dahinin İlham Verici Hikayesi 1

2011 yılında babası, Oxford Üniversitesinde 8-13 yaş arası çocuklara özgü bir program keşfetti. Oğlunun başarabileceğine inandı ve program için ön görülen yaşın altında olmasına rağmen Joshua için l kabul edilme umuduyla Oxford’a başvuru yaptı. Başarısından dolayı Oxford Üniversitesi tarafından Beckford’a kayıt olma şansı verildi ve şimdiye kadar kabul edilen en genç öğrenci oldu. Daha 6 yaşındayken o artık bir Oxford’luydu. Felsefe ve tarih dersleri aldı ve her ikisini de ayrı ayrı geçmeyi başardı.

Şimdi 12 yaşında, akranları gibi 3. sınıfa gidemiyor çünkü daha 2 yaşına gelmeden çoktan 3. sınıf eğitimini tamamlamıştı. Hayali beyin cerrahı olmak ve şu an akademide ilerleyip evde eğitim görüyor. Joshua önümüzdeki iki yıl içinde doktor olma hedefine ulaşmayı planlıyor. Akademik çalışmalarının yanında, Mısır tarihi hakkında oldukça meraklı olan genç dâhi, bir çocuk kitabı üzerinde çalışıyor. Ayrıca bir konuşmasında sadece tıpla sınırlı kalmayıp astronot olmak istediğini de dile getirmiş.

Beckford, 2017 yılında, günümüz toplumundaki sorunları ele alan köklü toplulukların mükemmel başarılarını kutlayan Ulusal Çeşitlilik Ödülleri’nde Yaş için Olumlu Rol Modeli Ödülü’nü kazandı.

Akademik kahramanlığının yanı sıra Beckford, Ulusal Otizm Toplumu’nun Siyahi ve Azınlık kampanyasının yüzü olarak görev yapıyor. Yüksek işlevsel otizmli genç çocuk, azınlık gruplarının otizm desteği ve hizmetleri edinme girişimlerinde karşılaştıkları zorlukları vurgulamaya yardımcı oluyor.

Ayrıca kendisinin TedX videosunu buradan izleyebilirsiniz 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=QKFD9ubmKSc

Hayatta hiçbir zorluk sizi asla pes ettirmemeli. Ümidinizi hiçbir zaman yitirmeyip hayallerinizin peşinden emin adımlarla gittiğiniz başarı dolu hikayelerinizin olması dileğiyle. Sevgiyle kalın..

Kaynak ve İleri Okuma: https://onedio.com/haber/6-yasinda-oxford-universitesi-mi-citayi-einstein-katina-cikaran-otizmli-genc-dahinin-hayran-kalacaginiz-basari-oykusu-882412
https://www.legit.ng/1224166-meet-joshua-beckford-12-year-genius-hopes-change-world.html