Çalışmalarımızı daha verimli hale dönüştürmek için pek çok kez farklı yöntemler denediğimiz olmuştur. Bazılarımız kendi yöntemini bulmuş bile olabilir. Kendinize en verimli çalışma şeklinizi bulduysanız eğer şanslı olanlardansınız! Peki ya bulamadıysanız bir de bu yöntemi denemelisiniz!

Pomodora Tekniğinin temel felsefesinde çalışmalarınızı 25’er dakikalara  bölüp, çalışmalarınız sırasında sizin dikkatinizi dağıtacak etkenleri uzaklaştırarak  size daha etkin çalışma fırsatı sunuyor. Aslında genel anlamda bakacak olursak bu yöntem zamanı etkin kullanmamızı sağlıyor. 3 saat aralıksız çalışmak, her dakika verim alabildiğimiz anlamına maalesef gelmiyor.

pomodoro

Pomodoro Tekniği için Yapılması Gerekenler

1) Yapmak İstediğiniz İşi Belirleyin

Seçeceğiniz çalışma konularını önceden taslak haline getirmek planlarınızın aksamaması için güzel bir başlangıç olacaktır. Hatta seçtiğiniz konuları önem sırasına göre dizebilirsiniz.

2) Zamanlayıcınızı 25 Dakikaya Ayarlayın

İster alarmınızı kurabilir, isterseniz de Pomodora uygulamasını indirip zamanlayıcı kurabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli bir konu ise telefonunuzdaki bildirimleri kapamak! Bu çalışmayı yaparken verimliliğimizi maksimize etmek için uyaranlara karşı kendimizi kapamamız gerekiyor. Bu süreç biraz zorlu geçebilir çünkü bunu yaparken aslında fark edeceksiniz ki hepimiz birer sosyal medya veya genel anlamıyla telefon bağımlısı olmaya adayız. Belki de tam olarak öyleyiz.

3) 5 Dakikalık Kısa Molalar Verin

Sadece 25 dakika çalıştık ve 5 dakikalık bir mola hak ettik. 25 dakikalık bir çalışma size az geliyor olabilir ama aralıksız çalışmada aldığınız verimden daha fazlasını alacağınıza emin olabilirsiniz. En azından dener ve kendinizi tanıyıp sizi daha verimli hale getiren çalışma yönteminizi bulabilirsiniz. 5 dakikalık molalarda telefonumuzu kontrol edebilir ancak arkadaşlarımızdan gelen bildirimleri görüp uzun soluklu sohbet yaratacak cevaplar vermemeye özen göstermeliyiz…

4) Not Alın

Çalıştığınız 25 dakikalık süre boyunca dikkatinizi çeken, sizin için önemli olan veya unutmamanız gereken bilgileri not almanız, tekrarlarınız esnasında da size büyük bir katkı sağlayacaktır. Böylelikle önce bir kez çalışmış sonra yazıya dökmüş sonra da tekrar etmiş olacaksınız. Unutmamanız için artık hiçbir sebep yok!

5) 4 Seans Sonrası Uzun Bir Mola Verin

Uzun molalar için 30 dakika öneriliyor. Yani her 4 seans sonunda yarım saatlik uzun bir mola vermiş olacağız.  Acil yapmanız gereken işlerde, sınav dönemlerinde günü üçe bölüp sabah 4, öğlen 4, akşam 4 şeklinde günü bölebilirsiniz.

Kaynakça: 1

Editör: Eray Yıldırım