Final haftasının içerisine girdiğimiz şu günlerde, konuları nasıl yetiştireceğim, 100 sayfalık slaytları nasıl bitireceğim diye kara kara düşünüyorsunuz. Hatta oturmuş bütünleme, yaz okulu planları üzerine konuştuğunuzu duyar gibiyim. Hemen o planları bir kenara bırakın. Tüm konuları yetiştirmenizi ve zamanınızı güzelce yönetmenizi sağlayacak bir tekniği anlatacağım sizlere. Bu tekniği sadece ders çalışırken değil, hayatınızın birçok alanında kullanabilirsiniz.

Pomodoro Tekniği Nedir?

1980’li yıllarda bizim gibi zamanını yönetirken sıkıntı çeken Francesco Cirillo adlı bir öğrencinin bulduğu ve günümüze kadar üzerinde çeşitli araştırmalar yapılarak gelinen bir yöntemdir. Bu yönteme göre yapacağınız işi Pomodoro zaman dilimlerine bölüyorsunuz. Bu zaman dilimi dışında herhangi bir iş ile ilgilenmiyorsunuz. Böylelikle zaman yönetimini öğrenmiş ve de stresinizi kontrol altında tutmuş oluyorsunuz.

Domates1

Bu Teknik Nasıl İşliyor?

Bir görev seçin, elinizde bir zamanlayıcınız olsun ve onu 25 dk’ya ayarlayın. Hemen ardından işe başlayın ve 25 dk boyunca konudan hiç sapmayın, kesintiye hiçbir şekilde izin vermeyin ve zaman bittiğinde işi bırakıp 5 dk mola verin. Daha anlaşılır olması açısından şöyle bir örnek verelim:

Önününüzde final sınavına çalışmanız gereken X dersiniz olsun. Yapmanız gereken ilk şey bu ders için ne kadar süre ayıracağınızı tahmin etmenizdir. Yani X dersini çalışırken bu dersteki bir konuyu 2 saate bitireceğinizi düşünelim. Bunu, o derse başlamadan önce, konulara göz gezdirerek belirleyebilirsiniz. İşin sırrı bu süreyi iyi belirlemek.

Sonra bu zamanı Pomodoro birimine çevirerek 120 dk (30+30+30+30) dk = 4 Pomodoro olarak bir birim belirleyin. Bu çalışma sistemiyle her yerde bahsedilen, işi parçalara ayırma yöntemini uygulamış, dinlenmiş ve stresinizi yönetmiş oluyorsunuz. Toplamda 4 Pomodoroyu tamamladığınızda, yani 2 saatin sonunda 25-30 dakikalık uzun bir mola verebilirsiniz. Bu yöntemi istediğiniz alanda kullanabilirsiniz. İhtiyacınıza göre süreyi uzatabilirsiniz ama unutmayın 1P = 25+5 dk. Bunu standartlaştırdığınızda psikolojik bir çalışma ritmine sahip oluyorsunuz.

Günde 8-16 arasında Pomodoro tamamladığınızda ortalama 4-8 saat arası bir çalışma süresi geçirmiş oluyorsunuz. Bu da ders çalışmak açısından ideal bir zaman ayrımı oluşturmuş oluyor. Ayrıca Pomodoro sonucunda yorulmadan ne kadar verimli çalıştığınızı da fark edeceksiniz.

Ayrıca iş hayatında ortalama 12 pomodoro ile 6 saatte harikalar yaratabilir ve kafanızı tamamen dinç tutabilirsiniz. Üstelik tekniği daha sıkı bir şekilde uygularsanız günde 8’den az pomodoro ile bile 4 saatten kısa bir süre içinde tüm işlerinizi halledebilir ve kafanızı dinleyebilirsiniz.

İlgili resim

Bu Tekniği Uygularken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İlk olarak, mola için ayırdığınız 5 dakikalık seanslarda kesinlikle ders ile ilgili bir şey düşünmeyin. Yani mola zamanı ders yok. Cevaplayamadığınız mesajlara bakabilir, internette gezebilir, belki de sizi motive edecek bir şarkıyı açıp dans ederek motive olabilirsiniz. 🙂

25 dakikalık seans boyunca dikkatinizi hiçbir şeyin dağıtmasına izin vermeyin. Tek odak noktanız işiniz olmalı.Gelen mesajlara bakmayın, sadece işinize odaklanın. Eğer planlarınız dışında bir şey olur ve seansı bölmek zorunda kalırsanız o seansın yanına belli edici bir işaret koyun. Bu işaretleri belirlerken, sizden kaynaklı veya sizden kaynaklı olmayan şeklinde farklı işaretler belirlerseniz, daha anlaşılır olacaktır.

Yapacağınız işin planlamasını gerçekçi bir şekilde yapın. Ne çok ne az, her şeyi kararınca. Kendinizi yoracak bir program olmamalı. Bu programdan verim alabilmek için size en uygun şekilde çalışmanız gerekir. Amaç, çok çalışmak değil, verimli çalışmaktır.

Günlük ve haftalık analizler yapın. Hedeflerinizi belirleyin ve bu hedefler doğrultusunda çalışın. Hafta bitiminde planınızı incelediğinizde fazla yorucu olduğunu düşünüyorsanız, set sayısını bir tık azaltmayı deneyin. Aynı şekilde eğer daha fazlasını başarabileceğinizi düşünüyorsanız da set sayısını artırabilirsiniz.

Son olarak da, Pomodoro tekniğini uygularken size yardımcı olacak 2 uygulama sitesi önermek istiyorum. İlk olarak uygulamadan kısaca bahsedeyim. Pomotodo  uygulamasını Android,IOS, Mac,Windows ve Chromebook’ta kullanabilirsiniz. Bu tekniğe göre hazırlanmış uygulamada planlarınızı yapabilir ve pomodoro sürenizi de hesaplayabilirsiniz. Ben 25 dk internetsiz dayanamam duramam illa tıklarım diyorsanız, en çok ziyaret ettiğiniz siteleri belirlediğiniz sürelerde engelleyen Cold Turkey uygulaması da tam size göre. İnternet sitelerini belli bir süre boyunca tamamen engelliyor ve çalışmanızın bölünmemesini sağlıyor.
Peki ya bu veya buna benzer bildiğiniz başka teknikler var mı? Bu teknikler sizde başarılı olmanızı sağladı mı? Bunların cevaplarını bekliyor olacağım. Finallerinizde başarılar. 🙂