Psikolojik bir test için hazır mısınız? Az sonra size uygulayacağım test, 1947 yılında Macar psikiyatrist Léopold Szondi tarafından geliştirildi. Testte, kişilere çeşitli zihinsel hastalık sahibi insanların vesikalık fotoğraflarını göstererek onları çözümlemeye çalışıyordu.

Şimdi sizlere bu testi uygulayacağım. Bu test sayesinde bastırılmış duygularınızı ve gerçek benliğinizi öğreneceksiniz. Derin bir nefes çekin ve okumaya devam edin!

psikolojik

Ilık bir bahar gecesi arkadaşlarınızla kamp yapmak için ormana gittiğinizi hayal edin. Orman şehre oldukça uzak, sessiz ve zifiri karanlık. Arkadaşlarınızla görev dağılımı yaptınız ve size düşen görev ise ateş yakmak için ormanda tek başınıza çalı çırpı toplamak. Biraz ürkütücü öyle değil mi? Şimdi olayı biraz daha dallandırıp budaklandıralım. Çalı çırpıları toplarken arkanızdan bir ses geldi ve arkanıza döndünüz. O da ne arkanızda biri var!

Şimdi sizden yukarıdaki fotoğrafa dikkatle bakmanızı istiyorum. Arkanızı döndüğünüzde fotoğrafta bulunan kişilerden hangisi karşınıza çıkarsa daha çok korkardınız? Fotoğraflara iyi bakın ve karar verdikten sonra okumaya devam edin lütfen.

1. Sadist

otorite

Eğer bu fotoğrafı seçtiyseniz, küçüklüğünüzde otorite karakteri biri ile (ebeveyn, öğretmen) sorun yaşamış ve üzerinizde hissettiğiniz hükmü bastırmış olma ihtimaliniz çok yüksek.

Nasıl Bir Karaktere Sahipsiniz?

Eğer bu fotoğrafı seçtiyseniz, yardım sever, arkadaş canlısı ve barışçıl bir bireysiniz. Eğer bir şeyi yapmak istemiyorsanız kendinize duvarlar örüyorsunuz ve o işi yapmamak için bir nevi bahaneler üretiyorsunuz. Üzerinizde baskı kurulmaya çalışılırsa baskıyı engellemek için pasif agresif bir tutum sergileme ihtimaliniz çok yüksek.

2. Epileptik

film

Eğer bu iri yarı adamı seçtiyseniz küçükken duygularınızı bastırmanıza sebep olacak şeyler yaşamış olabilirsiniz. Fotoğraflar arasında daha korkutucu olanlar varken, fiziksel olarak güçlü gibi görünen bu kişiden korktuysanız, size ve sevdiklerinize gelebilecek fiziksel tehlikelerden çekiniyor olabilirsiniz. Okul dönemlerinde öfkeli, sorunlu ve çevresine zarar veren bir arkadaşınızdan etkilenmiş olmanız ve kendinizi bilinçaltı düzeyde korumaya almış olmanıza olasıdır.

Nasıl Bir Karaktere Sahipsiniz?

Sakin, dost canlısı, yumuşak huylu, sorumluluk sahibi, kendine hakim olmayı başarabilen, insan ve nesnelerle kolayca bağ kurabilen bir kişiliğe sahipsiniz.

3. Katatonik

sasd

Fark ettiniz mi bilmiyorum ama 8 kişi arasında güldüğü açıkça belli olan tek kişiyi seçtiniz. Bu kişiyi seçme sebebiniz, hayatı oldukça ciddi aldığınız ve sorumluluklarınızı çok önemsediğinizi anlamına gelmektedir. Bu gülücükler saçan adam sizde korku etkisi bıraktıysa zihninizin hiper-aktif kısmını bastırmış olma ihtimaliniz çok yüksek.

Nasıl Bir Karaktere Sahipsiniz?

Aşırı hayal gücüne sahip ama karamsar bir kişiliğiniz var. Riyakarlık ve ikiyüzlülükten nefret ediyorsunuz.Yeniliklerden ve değişikliklerden hoşlanmıyor, farklı konumlara adapte olmakta zorlanıyorsunuz. En büyük korkunuz ise kontrolü kaybetmek.

4. Şizofren

ruh

Fotoğraflar arasında en ifadesiz ve ruhsuz olanı seçtiniz. Bu kişiyi seçme sebebiniz şizofren vb. hastalıkları olan kişilerden çekindiğinizin bir göstergesi olabilir. Çocukluğunuzda insanlara ilgisizlik, koşullardan ve olaylardan çabuk vazgeçme gibi duyguları bastırmış olmanız muhtemel.

Nasıl Bir Karaktere Sahipsiniz?

Görünüşte çok sosyalsiniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirmekten çok hoşlanıyorsunuz fakat bilincinizin derinliklerinde başkalarına ihtiyaç duymadığınızı ve onlarsız da yaşayabileceğinizi hissediyorsunuz.

5. Histerik

olk

Fotoğraflar arasındaki en yoğun göz makyajını yapmış, belli belirsiz gülümseyen kişiyi seçtiniz. Bu fotoğrafı seçmenizin sebebi narsist, ilgi çekmeyi seven ve sadece kendini düşünen kişilerden nefret ediyor olma ihtimaliniz çok yüksek olması.  Çocukken akranlar ya da büyükler tarafından gösteriş meraklısı olmamanızın konusunda uyarılmış olmanız olası.

Nasıl Bir Karaktere Sahipsiniz?

Görünüşünüze ve davranışlarınıza çok dikkat eden bir kişisiniz. İçe kapanık, alçak gönüllü bir insan görüntüsü veriyorsunuz. Ancak, aslında insanları etkileme arzusu besliyor olabilirsiniz. Nadir veya abartılı işler ya da hobiler seçme eğilimindesiniz.

6. Depresif

Psikolojik Teste Göre Sen Kimsin? 1

Bu fotoğrafı seçtiğinize göre birilerine güvenmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Öz-saygı eksikliği, aşağılık ve suçluluk duygusu gibi duyguları kontrol altına almaya çalışıyor olma ihtimaliniz oldukça yüksek. İlk bakışta herkes sizi mutlu gibi görebilir ama derinlerde değersiz hissetme, kendini sevmeme ve suçluluk duyguları ile savaşıyor olabilirsiniz.

Nasıl Bir Karaktere Sahipsiniz?

Depresif eğilimlerinizi bastırmak için insanların derdini dinleyip çözümler üretmeyi kendinize rol edinebilirsiniz. Yaşadıklarınızdan dolayı hayatınıza yeni insanlar alırken kılı kırk yarıyor çok titiz davranıyorsunuz. Bu sebeple gerçek anlamda güvendiğiniz insan sayısı oldukça az.

7. Manyak

Psikolojik Teste Göre Sen Kimsin? 2

Bu fotoğrafı seçmeniz mantıksız, düşünmeden iş yapan, sorumsuz kişilere olan öfkenizin dışa vurumudur. Kontrol edilmezse sizi çıldırtacak düzeye getirecek bastırılmış bir coşkuya sahip olma ihtimaliniz yüksek. Kompulasif alışkanlıklara ve takıntılara sahip olmanız olası.

Nasıl Bir Karaktere Sahipsiniz?

İnsanları sinirlendirmeye bayılan bir kişisiniz. Kontrolünüzü kaybetme ihtimaliniz olan yerlerden kaçınırsınız. Dikkat, tedbir ve ölçülü bir insansınız. Mantıklı ve davranışlarını kontrol eden bir kişisiniz.

8. Kimlik Karmaşası

Psikolojik Teste Göre Sen Kimsin? 3

Fotoğraflar arasında en genç ve temiz yüzlü olanı seçtiniz. Bu fotoğrafı seçmeniz çocukluğunuzda bir zorbalık yaşamış ve travma geçirmiş olma ihtimalinizin oldukça yüksek olduğunu gösterir. Çocukluğunuzun erken dönemlerinde kimlik sorunu yaşamış ve bunu bastırmış olabilirsiniz. Karşı cinse karşı bir kabul edilme arzusu içerisinde olmanız olasıdır.

Nasıl Bir Karaktere Sahipsiniz?

Eğer erkekseniz çok maço tavırlar, kadınsanız çok seksi olma arzusu sergileyebilirsiniz. Yaşınızdan daha düşünceli tavırlar sergileyen çevrenizde olgun biri olarak anılıyor olma ihtimaliniz çok yüksek.

Gel gelelim ki birçok psikolog bu testi kabul etmiyor. Psikologlar, bireyin fiziksel görünümünün zihinsel sağlığına dair bir gösterge olamayacağını savunuyorlar ve bu sonuçların dikkate alınmamasını öneriyorlar. Siz ne düşünüyorsunuz, sizce sonuçlar doğru mu?

Kaynak

https://www.anlamakdegisimdir.com/2014/12/szondi-kisilik-testi.html

https://www.chip.com.tr/haber/psikologlar-reddetti-iste-psikiyatrist-szondi-80-yillik-kisilik-testi_86905.html