İnsanlar zaman zaman çeşitli nedenlerden dolayı kendilerini iyi hissetmezler. Fakat, her olaydan sonra yaşanan moral bozukluğu psikolojinizin bozuk olduğu anlamına gelmez. Genelde belirli sebepler olmadığı halde kendi psikolojisinin bozuk olduğunu düşünenler çok hassas insanlardır ve herhangi bir olayı bir hastalığa bağlamaya meyillidirler.

Sosyal Yaşam

İlk olarak bizi en çok etkileyen şeylerden biri sosyal yaşamdır. İnsan; sosyal yaşamından, arkadaşlarından hatta ailesinden kopmuşsa ve bu durum ciddi anlamda hayatını olumsuz etkiliyorsa psikolojik problemleri olabilir.

Kendini Değersiz Hissetmek

Kendini sevmemek ve diğer insanlarla sürekli kendini kıyaslamak gibi davranışların altında da psikolojik problemler olabilir. Diğer insanların mutluluğunu kendi içinde sorgularlar, sık sık onların nasıl bu kadar mutlu olduğunu ve mutlu olmak için neler yaptıklarını düşünürler.

Psikolojinin Bozuk Olduğunu Nasıl Anlarsın? 1

Psikolojinin Bozuk Olmasıyla Yüzleşmemek

İnsanlar psikolojik problemler yaşadıkları zaman bunları düşünmemek için bazı davranışlarda bulunurlar. Örneğin; normalden daha fazla yemek yerler. Aslında aç değilsinizdir ama bazı sorunlarla yüzleşmemek için kendinizi yemek yemeye verirsiniz. Ya da işkolik olmak; kendini işe vererek kendi problemlerinizi düşünmekten kaçmaya çalışıyor olabilirsiniz. Aynı şekilde uyumak da yüzleşmekten kaçmaya örnek verilebilir. Kişi kendini sürekli uyumaya verir ve hayatındaki bazı problemlerden fazla uyuyarak kaçmaya çalışır.

Bağımlılık

Bağımlılık, size zarar veren fakat yine de yapmaya devam ettiğiniz şeylerdir. Bağımlılık denince akla ilk madde veya alkol bağımlılığı gelir. Fakat bağımlılık, bir maddeye karşı olabileceği gibi bir insana karşı da olabilir. Bir insanın herhangi bir şeye bağımlı hale gelmesi psikolojik açıdan normal bir durum değildir.

Sonuç olarak, kendinizi herhangi bir şeyden dolayı uzun süredir mutsuz hissediyorsanız ve bu durumun hayatınızı ciddi anlamda olumsuz etkilediğini düşünüyorsanız, sorunlarınızı ve çözümünüzü internette aramak yerine kesinlikle bir uzmanla görüşmelisiniz. Aksi halde, yanlış çözümlerle psikolojinizi daha da bozabilirsiniz.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=7786GiMK9L0