Vikinglerin efsanevi kralı Ragnar Lothbrok birçok efsanede ve popüler kültür yapımda yer almıştır. Günümüzde bilinirliğinin artmasındaki en önemli etken ise tabii ki Vikings dizisi ile oldu. Ben de bu diziyi daha önce birkaç sezon izlemiştim fakat izleyecek çok dizimin kalmamasından ve bu aralar İskandinavlara özel ilgim olduğundan en baştan tekrar izlemeye başladım. Başladığımda ilk dikkatimi çeken şey ise günümüzde girişimcilerde bulunması gereken özelliklerin çoğunun Ragnar Lothbrok’ta da olduğuydu. Bu girişimci yanı onu basit bir köylüyken kral yaptı!

1- Duvarları Yıkın!

Ragnar basit bir köylüyken ganimet toplamak için yaz aylarında akınlar yapılırdı ve bu akınlar genelde doğuya, Rusya taraflarına yapılırdı. Akınların nereye ve nasıl yapılacağını ise o bölgenin lordu belirlerdi. Doğuya yapılan akınlar çok sıkıntılıydı çünkü o topraklar hem çok verimsizdi hem de savaşlarda her iki taraf da çok savaşçı kaybederdi. Yani neredeyse astarı yüzünden pahalı olacaktı.

Ragnar ise batıya açılmak istiyordu çünkü asıl zenginliğin orada olduğu dedikoduları, hikayeleri geliyordu kulağına. İstiyordu fakat kesin emir vardı: batıya yelken açmak yasak! O ise tüm bunları göz ardı edip batıya, İngiltere’ye açılacaktı ve kalıpları yıkacaktı. Yıkacaktı ama yeterli olmayacaktı çünkü aşması gereken birkaç problem vardı.

2- Sizi Diğerlerinden Ayıran Yanınız Olsun!

Ragnar muhteşem bir savaşçıydı ama bu, insanların ona inanması ve batıya açılması için yeterli değildi. Zorluklardan ilki, o dönem deniz yolculuğunda yön bulmayı tam olarak çözememişlerdi, özellikle de uzun süren yolculuklarda. Ragnar’ın ise buna çok güzel bir çözümü vardı. Bu çözüm sayesinde kolaylıkla yön bulabileceklerdi.

Burada önemli bir nokta var: Ragnar, güvendiği kişiler dışında kimseye tam olarak nasıl yön bulduğunu ilk başlarda söylemiyor. Daha sonraları ise kendini kanıtladığında, insanlarda Ragnar efsanesini oluşturduğunda bu yön bulma işinin bilinip bilinmemesi bir şeyi değiştirmiyor; çünkü o ilkti ve kendini, efsane olduğunu, fark yarattığını kanıtlamıştı.

Ragnar Lothbrok

3- Sağlam Bir Ekibiniz Olsun ve Onlara Bir Tutku Verin!

O dönemki zorluklardan bir diğeri de gemilerin yeteri düzeyde dayanıklı olmamasıydı. İnsanlar da gemilerin batı seferine dayanacağını düşünmüyordu. Ragnar Lothbrok ise o dönemin mühendisi diyebileceğimiz Floki‘yi buluyor. Onun da aynı ülküyü paylaşmasından ötürü farklı dizaynda ve dayanıklı olacağını düşündükleri bir gemi yapıyorlar.

İş daha sonra mürettebat bulmaya geliyor. Ragnar hem yön bulma avantajıyla hem kendine olan güveniyle hem de sonunda müthiş bir hazine vadeden fikriyle insanları ikna etmek için çalışmalara başlıyor. Başta kardeşi olmak üzere güvendiği kişilere gidiyor ilk olarak. Onları da tutkusuna inandırdıktan sonra arkadaşlarının arkadaşlarına ulaşmaya başlıyor. Bir nevi network ağını kullanıyor yani.

4- Fikrinize Yatırım Yapın!

Ragnar sıradan bir köylüydü yani zengin değildi, kıt kanaat geçiniyordu. Bir fikri vardı evet ama bu fikrin gerçekleşme olasılığı ya da sonunda yatırdığından daha çok kazanma olasılığı çok çok düşüktü tıpkı şimdiki girişimlerde olduğu gibi. 21. yy’da Amerika’daki girişimlerin sadece %10‘unun başarılı olduğunu da not olarak iliştirelim buraya.

Ne olursa olsun fark yaratan, öne çıkan olmak istiyorsanız risk almalısınız. Ragnar da alıyor elbette ve parasını son kuruşuna kadar geminin yapımına aktarıyor. Üstelik daha önce öyle bir gemi yoktu yani yüzebileceği bile kesin değildi!

5- Kendinize Güvenin ve Kendinizi Hazırlayın!

Eğer bir kral, girişimci, başbakan, lider ya da sadece toplumda var olmak istiyorsanız kendinize güvenmeniz şart! Hatta bunun da ötesinde kendinizden şüphe bile etmemeniz lazım. Ragnar Lothbrok da tıpkı böyleydi ve hayatı boyunca hep kendine güvendi, kendini bildi, potansiyelinin farkındaydı. Birçok kişi onun yaptıklarını yapma istemiştir tıpkı kardeşi Rollo gibi ama kendinize güvenmezseniz başarılı olmanız neredeyse imkansız.

Bir diğer konu da -ki çoğu kişi burayı es geçiyor- kendinizi hazırlamalısınız. Bir diğer deyişle kendinizi yetiştirmelisiniz; birçok konuda bilgi sahibi olmalısınız, belli alanlarda uzman olmalısınız. Ragnar ise daha sonradan başına gelecekleri biliyordu ve o dönemin en önemli alanı olan savaşmak konusunda kendini çok iyi yetiştirmişti. Dövüşmek, savaşmak konusunda en iyisi olmasaydı konumunu sürekli daha iyi hale getiremezdi.

Ayrıca bilgiye ve bilmeye de her zaman önem verdi. Örneğin yanına aldığı hristiyan rahip ve gezgin Athelstan’ı kardeşinin öldürme isteğine rağmen yanına alıp onun bildiği ne varsa öğrendi. İngilizlerin dilini, dinlerini, siyasi yapılarını yani neredeyse her şeyini biliyordu. Ragnar Lothbrok aynı zamanda zekasını da kullanıyordu, birçok zorluğu zekası sayesinde aşıyordu; fakat bilgi olmadan zeka işlemez.

 

Kaynaklar:
Girişimcinin El Kitabı – Steve Blank & Bob Dorf
Vikings TV Series