Reddedilme korkusu, insanın kişisel ya da profesyonel alanında başarısızlığa ve olumsuz etkilere yol açar. Bu korku, bizi güvensiz  ve bunalmış gibi gösteren davranışlar sergilememize neden olur.

Terler, ayaklarımızı sallar ya da kıpırdamadan oturur, gözle temastan kaçınabilir hatta etkili bir iletişim kurmamızı bile engelleyebilir. Hayatınızda reddedilmeyi birkaç kez yaşadıysanız gelecekte de reddedilebileceğiniz hakkında endişelenmenize yol açabilir.

Reddedilmekten Korkan İnsan Davranışları

• Reddedilmekten korkan birçok insan, çoğunlukla kendisi gibi davranamaz. Gerçek kimliğini gösterirse reddedileceğini sanır, hiç olmadığı biri gibi davranmaya çalışır. Bu şekilde davranmak, yaşamın zorluklarını benimseme konusunda bir isteksizliğe sebep olabilir.

• Sevdikleri insanlara karşı asla hayır diyemezler. Evet demek kendi işlerinden alıkoysa bile hayır demenin imkansız olduğunu düşünebilir ve istenilen şeyi yapmak için elinden gelen her şeyi ortaya koyabilirler. Bu şekilde çok fazla sorumluluk üstlenip tükenmişlik sendromu riskini artırabilirler. Karşınızdaki insanı kaybetmemek için kendi isteklerinizden kolayca vazgeçip onları yok sayabilirsiniz.

• Gerçek kimliğini göstermekten rahatsızlık duydukları için kendi ihtiyaçlarını tamamen yok sayarlar ve çoğunlukla hayallerinin peşinden gidemezler. Reddetme korkusu tüm potansiyelinize ulaşmanızı engeller. Bu durum kendinizi kötü hissetmenizi, kısır bir korku döngüsü ve özgüvensizlik duygusu yaratmanızı sağlar. Reddedilme korkusuyla iç içe olan özgüven eksikliği, reddedilme ihtimalinizi daha fazla artırır.

Reddedilme korkusu

Reddedilme Korkusu Semptomları

• Reddedildiğinizi hissettiğiniz zaman, diğer insanların sizi nasıl gördüğünü düşünürsünüz ve sizi olumsuz gördüklerini varsayarsınız.

• Hayallerinizi gerçekleştiremeyeceğinize inanmanızı sebep olur.

• Her an diğer insanlara nasıl ilginç ve değerli görüneceğinizi düşünürsünüz.

• Reddedilme ihtimaliniz olduğunu düşündüğünüz zaman, kaygı sadece zihninizde değil fiziksel olarak da sizi rahatsız eder (örneğin mide ağrıları, gerginlik ve baş ağrısı gibi).

• Risk almaktan kaçmanıza sebep olur.

Reddedilme Korkusuyla Nasıl Baş Edilir?

Artık reddetme korkusunun belirtilerini daha iyi anladığınıza göre onu yenmeye hazırsınız demektir. Kendinize olan güveninizi kazanmaya başlarken bu eksikliğin nasıl ortaya çıktığını bilmek önemlidir.

Genellikle bu korkunun temel sebebi küçükken maruz kaldığımız davranışlardan meydana gelir. Bu davranışları ya da durumları bulduktan sonra onları yenmeye başlayabiliriz.

Bir şeyde iyi olup olmayacağınıza veya bir arkadaş grubunda sevilip sevilmeyeceğiniz hakkında varsayımlar yaparken kendinizi sorgulayın. Tüm olasılıkları göz önünde bulundurun. Yani her zaman iyi versiyonları düşünmek yerine olumsuz sonuçların da olabileceğine kendinizi hazırlayın.

Reddedilmeyi aşmak artık reddedilmekten korkmamak anlamına gelir. Çünkü hiçbir reddedilme dünyanın sonu değil. Bir dostluk bitse de yıllar süren ilişkin bitse de ya da en sevdiğin işe kabul edilmesen bile yine de hayatta kalabilirsin ve başka alternatiflere bakmaya devam edebilirsin.

Sonuç olarak, herkes bir noktada reddedilir, değersiz hisseder fakat bunun normal olduğunu kabul edenler başka yollarla istediklerine ulaşabilir. Zamanla korkularınızla yüzleşmeli ve beyninizdeki reddedilme korkusundan uzaklaşarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Kaynak: 1