Ürün veya hizmeti satın almamız için reklam şirketleri, psikolojik olarak tüketicileri etkileyip, bilinçaltı mesajların verilmesiyle ürünlerin satın alınmasına giden bu yolda bazı yöntemleri kullanarak iletişime geçerler. Reklam stratejileri mesajın hedef kitleye amaçlanan şekilde ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Reklamcılar yaratıcı stratejileri oluştururken birçok farklı yöntemden faydalanmaktadır. Özellikle yaratıcı çalışma stratejisini gerçekleştirmek için kullanılan taktikler ise; resim ve görüntü, şekil, yazı karakteri, renk ve ses, başlık, slogan, logo ve reklam metnidir.

Ünlü Kullanımı

Tüketicinin tanıdığı, beğendiği ve özendiği ünlü karakterlerin reklamlarda kullanılması, reklamın ikna ediciliğini arttırmaktadır. Ünlü karakterlerin reklamı yapılan ürünü kullanması tüketicinin kendisini ünlü kişiyle özleştirmesini sağlayarak ürünü satın almaya ikna etmektedir.

kıvanç tatlıtuğ reklam

Reklam Müziği

Reklamda müzik kullanımı oldukça yaygın olarak kullanılan yaratıcı taktiklerden biridir. Bu yaratıcı taktikte reklamı yapılan ürünün markası ve özellikleri cıngıllar aracılığıyla hedef kitleye duyurulmaktadır. Özel olarak dillere dolanır nitelikte hazırlanan reklam cıngılları hafızalara kazınarak ürünün akılda kalıcılığını arttırmaktadır. Eti reklamlarının “bisküvi gelince akla” veya Domestos reklamındaki “kötüyüm ben kötüyüm” cıngılları reklamda müzik kullanma taktiğine örnek olarak gösterilebilmektedir.

Reklamlarda müziğin işlevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Duyguları harekete geçirir.
 • Görseller ve geçişler arasında sürekliliği sağlamaya yardımcı olur.
 • Reklamın başlangıcını ve bitişini ifade eder.
 • Görselleri ve reklamın konusunu destekler.
 • Ürünün etkisini artırmaya yöneliktir.
 • Markayı çağrıştırır.
 • Mesajı melodilerle vererek ilgiyi mesaja çekmeyi amaçlar.
 • Zamana ve mekana dair ipuçları verir.
 • Yaşam biçimini ifade eder ve hedef kitleyi tanımlar.
 • Ritimler veya tekrarlar ile mesajın öğrenilmesini, hatırlanmasını ve ağızdan ağıza yayılmasını sağlar.
 • Reklamda sunulan ürünün alınmasını teşvik eder.
reklam müziği

Sosyal Kanıt

Her 10 kişi’den 9’u bu ürünü öneriyor ya da deneyenlerden yüzde 95’i memnun gibi örnekler vererek reklamcıların bilinçaltımızda ”Herkes kullanıyorsa ben de almalıyım.” algısı yaratarak ürün ya da hizmetin güvenilir olduğu vurgusu ve sahip olma ihtiyacını tetikler. Biz de o ”son çıkan, yeni gelenler, yeni sezon” ürünlere sahip olmaktan keyif alırız.

Müşterilerin bir ürün, hizmet ya da marka ile ilgili düşünceleri, yapmış olduğu yorumlar ve geri bildirimler diğer müşterilerin bu marka ya da ürüne olan yaklaşımını oldukça etkilemektedir. Markaların özellikle ürün detay sayfalarında kullanıcı yorumları ve sosyal medya platformları üzerinden yapılan yorumları tüketicilerin de markaya olan yaklaşımı bir o kadar olumlu yönde etkilenmektedir.

ürün yorumları

Enderlik Hissi

İnsanların az bulunur şeyler satın alarak statü için yarıştıkları ve bir nesnenin prestijinin, onu kullananın sosyal statüsünün bir fonksiyonu olduğu varsayılır. ”Stoklarla sınırlı” ya da ”Son kalanlar” gibi ifadeler ile bizde satın almayı düşündüğümüz ürünün yakında biteceği, başkalarının ona sahip olacağı algısını yaratarak rekabeti artırır, yarışta öne geçme isteğimizi tetikler ve sonuç olarak bize ihtiyacımız olmayan ürünlere para harcatır.

alışveriş rekabeti

Pazarlamada Kullanılan Bazı Stratejiler

Cips firmalarının markalarında neden hep ”S” harfi kullanılır diye hiç merak ettiniz mi ? Doritos, Lays, Pringles, Ruffles gibi. Sonu s harfi ile bitmesinin sebebi insanları psikolojik olarak açlığa itmesidir. Bunu cips markaları dışında birkaç abur cubur ürünlerinde de görmek mümkün Snickers, Mentos gibi. Diğer bir strateji ise renkler; yiyecek markalarının birçoğu yine açlığı tetiklediği için ambalaj renklerinde kırmızı rengi kullanılır. Kahverenginin ise restoranlarda kullanımı insanın hareketlerini hızlandırıyor.

Kansas Üniversitesi’nde bir deney için bilgisayar yardımıyla duvarların rengi değiştirilebilir hale getirilmiş. Fonda beyaz kullanıldığında insanlar sergide yavaş hareket etmiş. Fon kahverengiye döndüğünde ise insanlar daha hızlı hareket etmişler, müzede daha çok yeri daha az zamanda gezmişler. Kahverengi insanı hızlandırıyor, bu yüzden fast food restoranları iç mekanda kahverengi kullanıyor. Yeşil ise güven veren renktir ve çoğu banka logolarında da kullanılır.

Kaynaklar: 1, 2, 3