Elime bir sihirli sopa alıp “Renklerin gücü adına!” diyerek yazıma başlıyorum. Renkler, ışığın yansımasından ibaret değildir. Bize oldukça fazla şey anlatır. Bizi mutlu eder, üzer; korkutur ya da sakinleştirirler. Bazen bir markayı hatırlatır, bazen de bir ormanı. Hatta aynı renk farklı ülkelerdeki insanlar için farklı hisler bile yaratabilir. Renklerin insan üzerindeki gücünü logolarda, web ve mobil uygulamalarda ya da günlük yaşantıdaki nesnelerde epey hissediyoruz. Biz fark etmesek de onlar çoktan aklımıza işlemiş bile. Gel bazılarını birlikte inceleyelim. 🙂

Gökyüzünün Rengi: Mavi

mavi gökyüzü

Genellikler herkesin en sevdiği renk olan mavi, gökyüzü rengi olduğu için aşırı huzur verici bir renktir. Bizde genellikle erkek bebekler mavi, kız bebekler pembe giyerler. Çin’de ise mavi renk kız bebeklerin sembolüdür. Dinlendirici özelliği, insana huzur ve güven veren etkisi ile mavi renk fon rengi olarak tercih edilebilir. Sakinleştirici özelliği sebebi ile ve güven verici etkisinden dolayı güvenlik güçlerinde, hükümetlerde ve tıp alanlarında kullanılmaktadır. Güven verme özelliğinden ötürü bankalar ve bir çok sosyal medya sitesi bu rengi kullanmaktadır. Evet hepsi gözünüzde canlanmaya başladı değil mi? Ayrıca Gök Tanrı inancından dolayı Türkler için de mavi rengin önemi oldukça büyüktür. O devirde sonsuz bir güç ve kudret kaynağı olduğu için mavi, kültürümüzde de saygı duyulan bir renktir.

Ateşin Rengi: Kırmızı

Kırmızı, insanda en dikkat uyandıran renklerden birisidir. Kırmızı, ilgi çekmek için en sık kullanılan en yoğun renktir. Ayrıca açlık etkisi, hızlı nefes almaya teşvik ve bir kişinin kan basıncını yükseltmek için kullanılır. Aklınıza gelen markalardan sonra mideniz kazındı değil mi? Tayland geleneğine göre haftanın her günü belli bir renk için ayrılır. Kırmızı, pazar günü sembolüdür ve o gün doğan Suyra adında bir Güneş Tanrısı’yla ilişkilendirilir. Taylandlı insanlar her yıl Suyra’nın doğduğu gün kırmızı giyerek ona olan saygılarını yansıtırlar. Kırmızının insanları kendine çekme, dikkati toplama gibi özellikleri bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü uygulamalarda uyarı işareti, alarm ya da hata mesajları göstermek için kullanılabilir.

Güneşin Rengi: Sarı

İnsana coşku veren ve bilgeliği ifade eden sarı renk geçici dikkat için kullanılması tercih edilir. Buna uygun web sitelerinde hakim renk olarak seçilir. Ayrıca sarı geçiciliği ifade eder. Bunu taksiler ve bazı belediye otobüslerinde görebiliriz(sonuçta orada sürekli bulunmayız). Ayrıca Swarm ve Snapchat uygulamalarının çalışma prensibini düşünürsek sarı rengi tercih etmelerinin çok doğru olacağını göreceğiz. Japon kültüründe sarı, 1357 yılında meydana gelen Kraliyet Savaşlarından bu yana cesaret, zenginlik ve nezaketin simgesidir. Bu süre boyunca savaşçılar kıyafetlerinde sarı kasımpatı kullanır; bu da Japonya’daki hükümdarları ve kraliyet ailesini temsil eder ve onların cesaretlerinin bir nişanesi olarak adlandırılır.

Doğanın Rengi: Yeşil

doğa yeşili

Yeşil denildiğinde ilk akla gelen ağaç ve doğa olacaktır. Doğayı ve çevreyi hatırlattığı için genellikle bu tür yardım kuruluşları ve uluslar arası yardım örgütleri tarafından tercih edilmektedir. Organik ürünler, gıda vb. web sitelerinde de tercih edilmektedir. Doğu kültüründe İslamiyet’in simgesi olan yeşil batı kültüründe baharı anımsatır. Ayrıca paranın rengi olmasından dolayı finans sektöründe de kullanılır. Güveni simgelediği için bazı sosyal medya uygulamalarında da kullanılmaktadır.  İrlanda’nın ulusal rengi olan yeşil, şans getirdiğine inanılan İrlanda cücesi ve 4 yapraklı yoncanın da rengidir. Ayrıca Güney Amerika’da zengin ormanlık alanları ve ölümü sembolize eder.

Saflığın Rengi: Beyaz

Masumiyet, temizlik, asalet ve güvenin simgesi olan beyaz renk web tasarımlarında çoğunlukla kullanılan bir arka plan rengidir. Kurumsal firmaların birçoğunda arka plan rengi olarak tercih edilmektedir. Özellikle ilaç firmaları tarafından da sıkça kullanılan bir renk olarak karşımıza çıkmaktadır. Batı kültüründe temizlik, saflık ve masumiyeti temsil ettiğinden gelin ve evlilik konularını çağrıştırırken, Japonya’da ölümü temsil etmektedir.

Teknolojinin Rengi: Gri

Genelde teknolojik aletlerde ya da onların tanıtıldığı sitelerde kullanılır. Doğallığı ve sakinliği de temsil ettiğinden ötürü spor ürünleri tasarlayan markalarca da kullanılmaktadır.

Lüksün Rengi: Mor

mor

Huzurlu ve durgun bir renktir. Yine kadınlara yönelik siteler ve kozmetik türü satış yapan sitelerde kullanılır. Ayrıca lüks ürünler ve eğitim ile ilgili logolarda kullanılır. Bu soğuk ve sıcak özellikleri, kültürü, telif ve gizem anlamına gelir. Doğu ve Batı kültürüne sahip birçok ülkede Mor renk; sadakat, zenginlik, güç, ayrıcalıklı olma ve üne kavuşma anlamında yaygın olarak kullanıldığı bilinir. Yüzyıllar boyunca oldukça seyrek de olsa mor renk vardı ve üretimi oldukça zordu. Çünkü mor renk deniz salyangozlarından elde edilirdi. Sonuç olarak o zamanlarda mor kıyafetler oldukça pahalıydı, krallar ve kraliçeler ile diğer sosyal sınıfa mensup kişiler için bir statü sembolü oldu.

Portakalın Rengi: Turuncu

Şimdi olsa da bir portakal suyu içsek. 🙂 Genellikle dostluk, enerji ve eşsizlik üzerine hisler yaratan turuncu sıklıkla alışveriş sitelerinin aksiyon butonlarında kendine yer bulan bir renktir. Arkadaş canlısı, güveni ve neşeyi hissettirdiğinden bazı sosyal medya uygulamalarında kullanılır. Ayrıca acıktırıcı özelliğinden dolayı bazı yiyecek markası da bu rengi tercih etmektedir. Hollanda’da geleneksel bir renk olan turuncu, Hollandalı Kraliyet Ailesi’ni temsil eder. Ama birçok Orta Doğu ülkesinde turuncu, matem ile ilişkilendirilir.

Aşkın Rengi: Pembe

Bu renk masumiyet hissi oluşturmanıza yardımcı olur. Tinder neden bu rengi kullanıyor sanıyorsunuz? 😉 Hedef kitlesi kadınlar olan markalar, uygulamalar ya da web sitelerinde kullanılabilir. Yatıştırıcı olması sebebiyle sağlık, kozmetik ve ilişkiyi öne çıkaran logolarda kullanılır. Pembe renk Kore’de güveni sembolize ederken Latin Amerika’da ise mimari yapıyı simgeler. Uzun yıllar pembe Çin kültüründe kategorize edilmediği ve Batı kültürünün giderek artan etkisinden dolayı Çince’de “Foreign Color-Yabancı Renk” olarak çevrilmiş. Şiddeti azalttığı insanları sakin ve kontrollü olmaya yönlendirdiği dile getirilir. Bu yüzden birçok hapishanenin hücreleri pembedir.

Gecenin Rengi: Siyah

gece manzara

Güçlü ve keskin bir enktir. Genelde kaliteye işaret eder. Lüks ürünlerin tanıtıldığı siteler için seçkinliği ifade etmesi açısından tercih edilebilir. Katliteyi, lüksü işaret ettiği kadar  kötülüğü ve ölümü de simgeler. Siyah renk batı kültüründe ölüm ve cenazeyi akla getirirken Çin kültüründe genç erkeği temsil eder. Teknolojiyi de simgelemesinden ötürü bazı teknoloji markaları tarafından da bu renk kullanılmaktadır.

Biz fark etmeden ne çok şeyler anlatmış renkler. Gözümüzün önüne geldiklerinde aklımızda ne çok şeyler canlanıyormuş meğer. Herkeste de aynı etkiyi yaratmıyormuş. Başta da demiştim ya; bir ışık yansıması deyip geçmeyin diye. Bizde o kadar büyük etkisi var ki markalar, logolar, uygulamalar hep onların dilinden konuşuyor olmuş. O zaman şimdi sessiz olalım ve renklerin dediklerine kulak verelim. Belki bizim düşündüklerimizden başka şeyler ifade ediyorlardır, ne dersiniz?