Bu yazımda sizlerle Ritalin’in etkilerini paylaşacağım. Ritalin dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisinde kullanılır. Özellikle filmlerde dahi gördüğümüz mucizevi etkileri varmış gibi gösterilen bu ilaç ve türevleri esasta da böyle mi sizce? Derslerde başarısızlığından yakınan bir öğrenci için Ritalin çözüm mü?

Bazı insanlar için ritalin mucizevi bir çözüm gibi parıldarken bazı insanlarsa yan etkilerinden dolayı doktorun reçete etmesine rağmen farklı çözüm yollarına gitmeye çalışıyor. Çünkü verilen dozun üzerinde bir miktarda kullanıldığında bu ilaçların kokain benzeri etkiler yaptığı yaygın olarak biliniyor.

Gelin birlikte olayın derinliklerine inelim ve siz karar verin.

Ritalin Çocukları

Saat sabahın onu. Güzel bir sonbahar sabahı çıktığınız yürüyüşte çocuğunuzun okulunun önünden geçiyorsunuz. Okulun bahçesinde çoğu erkek bir grup ilkokul çocuğunun, serseri görünüşlü bir adamın etrafında toplandığı dikkatinizi çekiyor. Çocukların arasında kendi 10 yaşındaki oğlunuzu da görüyorsunuz. Adam elindeki bir kutudan çocuklara hap dağıtıyor. “Bu hapları yutun. Kendinizi iyi hissedeceksiniz, okulda öğretmenleriniz de sizi daha çok sevecek. Ben her gün burada olacağım. Size bu haplardan dağıtacağım. Sizin için neyin iyi olduğunu ben biliyorum” diyor. Hışımla okulun bahçesine dalıp adamın elindeki kutuyu kapıyorsunuz. Kutunun üzerinde Speed (yasal olmayan yapay uyarıcı) yazdığını görüyorsunuz. Bu durum karşısında reaksiyonunuz ne olurdu? Adama vurmak mı? Polisi çağırmak mı? Çocukların ellerinden hapları toplamak mı?

hiperaktivite

Şimdi bir başka senaryoya geçelim. Saat sabahın onu. İlkokuldaki oğlunuzun öğretmeniyle görüşmek üzere okul binasına giriyorsunuz. Öğretmenler odasına doğru giderken ofisin önünde çoğu erkek çocuklardan oluşan, uzunca bir kuyruk dikkatinizi çekiyor. Sizin oğlunuz da kuyrukta bekliyor. Kuyruğun başında beyaz üniformalı hemşire çocuklara elindeki şişeden hap dağıtıyor. Hemşire “Şimdi ilacınızı alın. Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Öğretmenleriniz sizi daha çok sevecek. Doktorunuz ve ben sizin için neyin iyi olduğunu biliyoruz” diyor. Hemşirenin yanına yaklaşıp elindeki ilaç kutusuna bakıyorsunuz. Üzerinde Ritalin (yasal yapay uyarıcı) yazıyor. Bu durum karşısında reaksiyonunuz ne olurdu?

Bu manzara bir hayal ürünü değil. Amerika’nın hemen her ilkokulunda her gün yaşanan bir rutin. Kuyruktaki çocukların ortak özelliği “Hiperaktivite” ya da “Dikkat Eksikliği Sendromu” hastalığına (!) yakalanmış olmaları. İki senaryonun ortak özelliği çocuklara bağımlılık yaratan “amfetamin” verilmesi. Serseri drag satıcısı hapları para kazanmak adına veriyor, hemşire ise ilaç firması ve doktorların, öğretmen ve aileleri yanına alarak tedavi (!) adına önerdiği ilacı çocukların boğazına tıkıyor. İki senaryo arasındaki fark ise “amfetamin satıcısının kimliği” diyor Dr. David Stein.

Peki Amerikan okullarında olan bir şey bizi niye ilgilendirsin ki diyebilirsiniz. İki nedeni var: Bir, Amerika’da yapılan her uygulama doğru olduğu (!) için yarın aynı sahnelerin Türkiye’de yaşanması ihtimali; iki, çevremizde doktoru tarafından “hiperaktivite” teşhisi konmuş ve Ritalin alan çocukların sayısının hızla artıyor olması.

Ritalin, Öğrenme Kapasitesini Artırır mı?

Çalışmalara göre Ritalin, bilişsel işlevleri zaten optimal düzeyde olan sağlıklı bireylerce kullanıldığında hiçbir etki göstermiyor. Ritalin ve benzeri ilaçlar bilişsel performansın halihazırda düşük olduğu; yani DEHB’li bireylerde kullanıldığında odaklanma durumunu normal düzeye çeker. 

Ritalin bağımlılık yapar mı?

Bağımlılık oluşmasına sebep olan faktörlerden biri, ilacın beyindeki dopamin miktarını kısa sürede yükseltmesidir. Ne kadar çabuk yükselirse, istismar potansiyeli de o kadar yüksek olur. Araştırmalara göre Ritalin’in beyindeki dopamin miktarını artırması yaklaşık 1 saat, kokainin ise saniyeler sürmektedir. Aynı zamanda DEHB tedavisi için kullanılan ilaç dozları düşük ve uzun etkilidir, bu da bağımlılık riskini azaltmaktadır.

ritalin

Etkileri

Çocukların büyük bir kısmı robotlaşıyor, depresyon yaşıyor, bitkinleşiyor ve içine kapanıyor. Ritalin, Tourette Sendromu da dahil olmak üzere kalıcı sinirsel tiklere sebep oluyor. Hipofiz bezinden salgılanan büyüme hormonunun çalışmasını bozarak, çocukların büyümesini ve gelişimini engelliyor. Çocuğun beyin faaliyetinde büyük ölçüde bozukluklara yol açıyor. Beyinde kalıcı fiziksel anormallikler ya da atrofi yarattığı değişik araştırmalarla kanıtlanmış olduğu biliniyor. Ritalin’in bazı hayvanlarda kansere neden olduğuna dair yapılan son araştırmalar, ne Amerikan İlaç Dairesi (FDA) ne de ilaç firması tarafından ciddiye alındı. Ritalin alımı kesildiğinde ortaya çıkan yoksunluk sendromu; duygusal acılara, depresyona, halsizliğe ve intihara yol açabiliyor. İlacın bırakılmasından kaynaklanan bu sorunlar, çocuklarda psikiyatrik bozukluk olduğu inancına yol açıyor ve ilacın dozu artırılarak, çocuğun tedavisi (!) sürdürülüyor.

Ritalin beyin fonksiyonlarını düzeltmek yerine, onu bozarak “iyileştiriyor”. Ritalin’in tek “iyileştirme” yolu bu! Kısa vadede Ritalin, çocukların yaratıcı, doğal ve otonom aktivitelerini bastırarak zombileştiriyor, onları okulda ve evde itaatkar, edilgen varlıklar haline getiriyor.

hiperaktivite ilacı

Tek Çözüm Ritalin Mi?

Dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite çoğu zaman beyinde DHA’nın eksik olmasından kaynaklanır. Beynin %60’ı yağdır ve bunun %50’si DHA’ dır. DHA eksikliği; hiperaktivite, odaklanma sorunu ve okuma bozukluklarına sebep oluyor. Ayrıca Alzheimer hastalarının beyninde DHA’ nın düşük olduğu gözlemlenmiştir. DHA vücudun üretemediği bir besin maddesidir, yani ilaç değildir. Bu eksikliği yüksek oranda DHA içeren balık veya balık yağlarıyla çözebilecekken, Ritalin gibi bir ilacı kullanmadan önce DHA içeren besinleri tüketmeyi deneyebilirsiniz. 3-4 ay zarfında fayda edip etmediğini test edebilirsiniz.

Yapılan bilimsel araştırmalar günde 1000mg DHA verilen çocuklarda dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğunda düzelmeler olduğu görüldü.

DHA
  • İçtiğiniz balık yağının miligramı önemli değildir. Önemli olan DHA miktarıdır. Tükettiğiniz veya alacağınız balık yağlarının etiketlerinden DHA miktarına bakarak almanızı tavsiye ederim.

OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. 🙂

Kaynaklar: 1, 2, 3