Dünya çapında 253 milyonu aşkın görme engelli birey olmasına karşın çeşitli bazı sebeplerden dolayı çok az bir kesim rehber köpek kullanıyor. Geriye kalan çoğunluk ise maliyetler, köpek alerjisi gibi sebeplerden dolayı baston ve şeritleri kullanarak günlük hayatını sürdürmeye çalışıyor.

Loughborough Üniversitesi’nde geliştirilmekte olan bir teknoloji, bir rehber köpeğin işlevlerini yapabilecek robotik bir köpek geliştirerek hayatlarını kolaylaştıracak başka bir olanak sağlıyor. Otonom cihazlardan esinlenen bu cihaz, çevrenin 3 boyutlu görüntüsünü oluşturabilen lidar ve kamera sistemiyle, komutlarla hedefe gitme, hava durumunu bildirme, gerçek zamanlı yaya ve arabaların trafik durumunu da hesaplayarak gidilecek en iyi yolu belirliyor.

Adını titan görme tanrıçasından alan Theia nesnelerin internetinin etkileyici bir örneğidir. Gidilmek istenen konuma sesli  komut verildiği takdirde gidilecek en kullanışlı yolu belirleyecektir. Kullanıcılarıyla titreşim sayesinde iletişim kurabiliyor. Son sınıf Endüstriyel Tasarım ve Teknoloji öğrencisi Anthony Camu, asansörler ve merdivenler gibi daha karmaşık ortamlarında üstesinden gelebilecek bir cihaz olduğunu söylüyor.

köpek

Görme engelli bireylerin birçoğunun günlük hayatta yaşadığı en büyük problemlerin başında ise hayata ayak uyduramayacağını ve bunun sebebi olarak sosyalleşemeyeceğini düşünmek geliyor. Camu’nun hedeflediklerinden birisi de bu durumu onlar için en iyi hale getirebilmek.

Robotik Rehber Köpekler 1

“Pek çok görme engelli insanın amacı bağımsız olmak ve normal bir hayat yaşamaktır, ancak ne yazık ki görme kaybına uğrayanların çoğu, sosyalleşme, alışveriş veya restoranlara gitme gibi birçok insanın hafife aldığı durumlardan ve faaliyetlerden dışlanmış hissediyor.” diyor Camu. “Bu tür sınırlamalar genellikle çevreyi kısmen anlamakla ilişkili korku ve endişe nedeniyle oluşur. Theia, görme engelli bir kişinin rahatlık alanlarını ve olanaklarını genişletme, ufkunu genişletme ve yürüyüş hakkında daha az, rotanın sonunda kendilerini bekleyenler hakkında daha fazla düşünmelerine izin verme kapasitesine sahip. “

Prototipi başarıyla oluşturulan Theia’nın görme engelli bireylerin hayatını kolaylaştırıcağa benziyor. Değişen bir dünyada gelişen teknolojinin, hayatın her alanındaki bu denli yarar sağlayabilen etkilerine ise güzel bir örnek.

Kaynak: 1

Editör: Eray Yıldırım