Tenis camiasına göre gelmiş geçmiş en önemli tenis oyuncusu olarak görülen Roger Federer’in böylesi bir övgüyü gerçekten hak ediyor diyebileceğimiz devam etmekte olan bir kariyer serüveni var. Gelecekte sadece çok iyi bir tenis oyuncusu olarak hatırlamayacağımız ayrıca hayırsever bir adam olduğunu dile getireceğimiz işlere imza atıyor. Peki , Roger Federer kimdir ve neler yapıyor?

Roger Federer, 8 Ağustos 1981’de İsviçre’nin Basel şehrinde doğdu. Daha 8 yaşındayken tenis oynamaya başlayan Federer, bir yandan da futbola ilgi duyuyordu. O zamana kadar iki sporu birlikte yürütme fikri ona cazip gelse de sonrasında tenisi seçip antrenmanlarını arttırdı. 12 yaş kategorisinde 2 ulusal unvan kazandıktan sonra İsviçre Ulusal Tenis Merkezi’nde eğitim hakkı kazandı.

En önemli uluslararası genç turnuvası Key Biscayne Orange Bowl’da (ABD) çeyrek finallere ulaşarak ilk uluslararası başarısını kazandı. 1998’de ITF Dünya Gençler Şampiyonu olarak profesyonel kariyeri başlamış oldu.

Federer, ilk ATP (Association of Tennis Professionals) turnuvasını 2001 yılında Milano’da kazanarak adından sıkça söz ettirecek bir döneme geçiş yaptı. Roland Garros (Fransa Açık) ve Wimbledon’da çeyrek finale çıktıktan sonra dördüncü turda Pete Sampras’ın 31 maçlık Wimbledon galibiyet serisine son verdi. Bu maçtan sonra gözleri üzerine çeken Federer, 2004 yılında Avustralya Açık’ta şampiyon olduktan sonra 237 hafta boyunca tenis erkekler sıralamasında 1.sırada yer aldı.

Roger Federer: Tenisin Yaşayan Efsanesi

Federer, 2007 yılında Avustralya Açık’ta turnuva boyunca set vermeden şampiyon olan ikinci oyuncu olmuştur. Amerika Açık’ta art arda 5 kez şampiyon olan ve farklı iki Grand Slam’da 5.kez şampiyon olan ilk ve tek tenisçidir. Ayrıca Cincinnati Masters Finali’nde 5.şampiyonluğuna ulaşıp Cincinnati’de en fazla şampiyon olan tenisçi unvanını elde etmiştir. Ülkesi adına Davis Cup finalinde kazanan taraf olup, İsviçre’yi şampiyonluğa taşımıştır. İsviçre, tarihinde bu kupada ilk kez mutlu son elde etmiştir.

İsviçreli sporcu, kariyerinde toplam 302 haftayı 1 numara koltuğunda geçirmiştir. Ayrıca 30 Grand Slam finali oynayan ilk oyuncu olarak tarihe geçmiştir. Oynadığı finallerin 20’sini kazanarak erkekler tenis tarihinde bunu başaran ilk tenis oyuncusu olmuştur. 11 kez üst üste Grand Slam finali oynayarak ne kadar önemli bir sporcu olduğunu herkese kanıtlamıştır. Grand Slam finallerinde toplamda 321 maç kazanarak yine bir rekor kırmıştır. 18 yıl boyunca ATP sıralamasında ilk üçte yer almıştır.

Afrika ve İsviçre’de yoksulluk içinde yaşayan çocuklar için eğitim programları sunmayı hedeflemesi ile 2003 yılında Roger Federer Vakfı‘nı kurdu. Yardım kampanyalarıyla yürütmekte olduğu bu vakıf, her geçen gün daha çok destekçi kazanıyor. Federer, önemli isimlerle tenis müsabakaları düzenleyerek vakıf için bağış toplamaya devam ediyor. Şu anda 1 milyon çocuk bu program sayesinde eğitim görüyor.

Roger Federer: Tenisin Yaşayan Efsanesi

Federer Hakkında

 • İsviçre Almancası, Almanca, İngilizce ve Fransızca konuşabiliyor.
 • Fransızca’da “Allez”, İngilizce’de “Come On”, Almanca’da “Chum Fetze” en çok kullandığı ve en sevdiği kelimeler.
 • 12 yaşındayken günde 2 saat tenis oynuyormuş. Bugün ise bazı günleri dinlenme günleri seçerek günde 4 saat tenis antrenmanı yapıyor.
 • Tenis idolleri Boris Beckr, Stefan Edberg ve Pete Sampras.
 • Kendisinin iyi bir tenisçi olduğunu Pete Sampras’ı yendiğinde fark etmiş.
 • “Çim kort mu yoksa toprak kort mu?” sorusuna çim kort şeklinde cevap vermiş.
 • “Forehand mi yoksa Backhand mi?” sorusuna ise “Forehand” şeklinde cevap vermiş.
 • En sevdiği dizinin Prison Break olduğunu söylemiş.
 • Stil ikonunun Tom Ford olduğunu dile getirmiş.
 • İzin günlerinde gün boyu dinlenmeyi ve çocuklarıyla vakit geçirmeyi seviyor.
 • “Tek yumurta ikizlerini hiç karıştırdın mı?” sorusuna “Eskiden yapardım ama şu an profesyonelleştim” demiş.
 • “Dünyada oynadığın en çılgınca yer neresi?” sorusuna Jungfraujoch diye cevaplamış.
 • En büyük ödül hatırası: 2009 Wimbledon’daki final maçının ağı.
 • Onun için en önemli başarısının 2003’te kazandığı Wimbledon olduğunu söylemiş.
 • Ona verilen en iyi tavsiye; “Topun asla iki kez sekmesine izin verme” imiş.
 • Onun çocuklara verdiği en iyi tavsiye : Tenisi sevin ve çok çalışın. Engeller olduğunu biliyor olsanız dahi her zaman büyük düşünün.”.
 • Zihinsel geri dönüşün fiziksel geri dönüşten daha zor olduğunu ve pozitif kalmanın çok önemli olduğunu dile getirmiş.
 • En İsviçreli yönünün çikolata hastası biri olduğunu söyleyerek açıklamış.

2009 yılında eskiden tenisçi olan Mirka Vavrinec ile evlenenen Federer’in ikiz kız ve ikiz erkek çocukları var.

Top toplayan çocuk olarak kariyerine başlayan Federer, başarısının arkasındaki en büyük nedenin sevdiği işi yapıyor olması olduğunu belirtti. Yakın zamanda sağ ayağından ameliyat olan İsviçreli tenisçi, böylelikle sezonu kapattığını ve iyileşene kadar kortlara geri dönmeyeceğini açıklamıştı. Son röportajında ise 2021 Tokyo Olimpiyatlarına hazırlandığını dile getirdi.

Bir zamanlar “Grand Slam Loser” diye anılan İsviçreli tenisçinin, bu şekilde hatırlanmak istemediği için verdiği çabayı yazdığım yazı ile okumuş bulunuyorsunuz. Bugüne kadar birçok ödül kazanan ve birden fazla rekor kırarak seviyesini kanıtlayan Roger Federer, iyi bir tenisçi ve hayırsever bir adam olarak hatırlanmak istediğini söyledi.

Kaynakça ve İleri Okuma:

1, 2, 3