İlk görüşte aşk! Filmler de ne çok izledik o büyülü masalları değil mi? Tek bakışta baştan aşağı ruhunu tanıyorum hissi. Aşk, o kadar uçsuz bucaksız bir kavram ki aslında, herkes için farklı anlamlar uyandırır. Kimi için hayat arkadaşı, kimi için tutku, kimi için şiir, kimi için ise aşk sadece aşktır. Ama bazı insanlar bizim için diğerlerinden çok daha farklıdır. Onca insanın için de parlak gözükür bize. Çeker bizi kendisine…

ilişki

İlişki

Birine aşık olmadan önce kişisel olarak hangi aşamalardan geçiyoruz biliyor musunuz? Mesela siz kime aşık olursunuz? Nasıl bir kadın ya da erkek size çekici gelir? Kim bize çekici gelir?

  1. Benzerlik: “Zıt kutuplar birbirlerini çekerler.” görüşünü desteklemez bu durum. Yapılan araştırmalara göre kendimize benzediğini düşündüğümüz insanları sevme eğilimimiz daha fazladır. Aynı ilgi alanları, aynı kaygı ve heyecanlar kişileri birbirlerine daha çok çekiyor.
  2. Yakınlık: “Gözden ırak olan gönülden de ırak olur.” diyebiliriz aslında burada. Şöyle ki: sıkça aynı ortamda olduğumuz, vakit geçirdiğimiz kişiler zamanla bize daha çekici gelir. İş yerinde tanışma, okulda tanışma, aynı arkadaş ortamında tanışmış olma halinde sonuçlanan evlilikler daha fazladır.
  3. Stresli Durumlar: Stresli durumlarda kişiler arası çekiciliğin de arttığı saptanmıştır. Örneğin paraşütle atladığınız birisi size kahve içtiğiniz birinden daha çekici gelecektir. Bu aşırı bir örnek olsa da, stresli bir durumdayken yanınızda ki kişi size daha çekici geliyor.
aşk

Aslında ilk görüşten ziyade tanıyarak, bilerek, hissederek aşık olduğumuz çok daha doğru bir saptama oluyor. Aşık olunca da baharın da şarabın da tadı daha bir güzel oluyor sanki! Sağlıcakla kalın…

Kaynak: