Şu anki kişiliğimizin oluşmasında geçmiş yaşantılarımızın çok büyük bir rolü vardır. Gelişim içinde olduğumuz her an bizi bir şeyler tetikler ve tetikleyecektir.Romantik imgelerimiz çok erken yaşlarda güçlü bir şekilde şekillenir. Bir çocuğun anne ve babasından gördüğü ilişki biçimi, kendi ilişki biçiminin habercisidir. Oluşabilecek ilişkinin iki habercisi vardır:

  1. Ebeveynlerin çocuklara gösterdikleri sevgi biçimleri
  2. Partnerlerin birbirlerine gösterdikleri sevgi biçimleri
imge

İlişkiye dair gördüğümüz en uzun yaşanmışlık anne ve babamızın ilişkisi olduğu için bizim üzerimizdeki etkisi çok güçlüdür. Her insanın aşka bakışı farklıdır ve aşk, kendine en yakını bulma eğilimindedir.

İmge Oluşumu

Yaşantımızın ilk başlarında sevginin bize gösteriliş şeklini benimsiyoruz. Fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarımızın karşılanma düzeyiyle sevgiyi hissetmeye çalışıyoruz. Yetişkin biri olduğumuzda ise benimsediğimiz sevgi anlayışına en yakın insanı seçiyoruz. Çünkü bu durum bizi güvende hissettiriyor. Örneğin, aile içi şiddetin olduğu ailede büyüyen küçük bir kız, ilerde kendi partneri tarafından şiddet gördüğünde bunu çok yadırgamıyor. Çünkü bildiği bir durum. Sevilmek, saygı görmek o küçük kız için kaygılı bir hal alıyor. Bildiğimiz cehennemi, bilmediğimiz cennete tercih edebiliyoruz.

Nasıl Yapıyoruz?

Dikkatimizi çeken biri olduğunda, benimsediğimiz imgeleri karşı tarafa yansıtırız ve o kişiyi sanki yıllardır tanıyormuşuz gibi hissederiz. Daha önceki yazımda bahsettiğim gibi o aşk dönemi bittiğinde ise gerçekler bir anda ortaya çıkar. Partnerinizin gerçek halini görmeye başlarsınız. Kendi içinizde yansıttıklarınız bitmiştir, ortaya gerçekler kalmıştır.

imge

Çocukluk dönemde içselleştirdiğimiz romantik imgeleri eş seçiminde kullanıyoruz demiştik. Bazı psikanalatik yaklaşımlara göre eş seçimini asla istemediğimiz bir insanla yaşıyoruz. Kaybetme korkusu yüksek olan insanlar, ulaşılması zor insanlara aşık olurlar.

Bir diğer yaklaşım ise yaralarımızı kapatacak olana aşık olma durumudur. Ebeveynlerimizle ilişkimiz nasılsa ona benzer ilişkiler arama eğiliminde oluruz. Sağlıksız bir ilişki içinde olsak bile yaraların kapanacağına dair inancımızı hep korumaya çalışırız. Mesafeli bir babaya sahip olan kız, babasına benzer bir adama aşık olacaktır. Birbirine benzemek çekicilik için çok önemlidir. Fakat bazı ilişkilerde de zıt kutuplar birbirini çekebilir. Bu durum için aşkın doğru zamanda gelmesi önemlidir.

Kendi çocuğunuza bir dönün, kocaman sarılın. Unutmayın yaşadıklarınız sizin suçunuz değildi ve ümit, yaşamanın en güzel yanıdır.

Güzel kalın!

Kaynak: 1

Editör: Minem Sena Kesen