Var olan markanızı şu an ki konumundan daha iyi bir konumda mı görmek istiyorsunuz? Peki müşterilerinizi daha iyi tanımaya ne dersiniz? Emin olun müşterilerinizi daha iyi tanımanız var olan konumunuzu da olumlu yönde etkileyecektir. Peki bu mümkün mü? Sadakat pazarlaması ile elbette.

Sadakat Pazarlaması Nedir?

Sadakat pazarlaması, ilk müşterinizin daimi müşteriniz olması için ödüllendirmeler ile kendinize bağlama yöntemidir diyebiliriz. Bu tek başınıza başaracağınız bir durum olmayabilir. Elbet diğer şirketlerden destek alarak yol almalısınız. Bilinen ilk müşteri sadakati uygulaması Amerikan Havayolları’nın başlattığı AA Avantaj-mil uygulamasıdır. Özünde belli bir uçuş sayısına ulaşan yolcuların ödüllendirildiği bir uygulama olan bu olay sadakat programının başlangıcıdır.

90’ların başında kredi kartı kullanımının yaygınlaşması ile bu kervana bankalarda katılmıştır. ‘’Kartınız ile yapacağınız her 100 TL’lik alışverişinizde 20 TL’lik akaryakıt puanı hediye.’’ gibi birçok kampanyayla müşteri harcamalarına göre belli oranlarda para puan hediye etmiştir. Hali hazırda benzer uygulamalara dahil olan bankalar bu tür para puan kullanım yerlerini seyahat, otel konaklama, uçuş hakkı vb. olarak çeşitlendirmiştir.

Sadakat Programları

pazarlama

Şöyle bir kampanya başlatalım; ‘’Mağazamızda yapacağınız 500 TL’lik  alışverişte A, B, C, D markalarında geçerli olmak üzere 100 mil para puanı siz değerli müşterilerimize hediye ediyoruz.’’ Bu kampanya diğer markalar ile de belli anlaşmalar yapmanızı ister. Böylece hem siz hem de piyasa kazanmış olur. Bunun yanı sıra sizinle denk veya sizden büyük şirketler ile anlaşma yapmanız sizi de en az onlar kadar güçlü kılar. Kısacası her şekilde karlı olan siz olursunuz. Bunu tek başıma yapamam destek almalıyım derseniz de sadakat programlarını önerebiliriz. Bu programlar müşteriyi, satıcıyı ve çalışanı hedef almak üzere üçe ayrılmaktadır. Örnek vermek gerekirse, Almanya’da Payback bu üç programı da içinde barındırmaktadır. Ne yazık ki Türkiye’de henüz toplu bir program söz konusu değildir. Her programı ayrı ayrı talep etmek durumundasınız.

pazarlama

Sadakat programları siz ve müşterileriniz arasında sağlam bir köprü kurar ve diyaloglarınızı daha sağlıklı bir konuma getirir. Şöyle ki her müşterinizin zevk ve tercihlerini bilmek durumunda değilsiniz. Bir program desteği almadan isteseniz de bu mümkün değil. Program desteği ile müşterilerinizi daha iyi tanır, ona göre yol alırsınız. Böylece markanız ve müşterileriniz için ne yapmak istiyorsanız bu programların analizleri sayesinde daha kesin ve net sonuçlar elde edersiniz.

Uzun lafın kısası, eskilerin ‘Ayağı alışsın’ deyimi bugünün ‘Sadakat pazarlaması ‘ ile özdeştir. İlk müşteriyi daimi müşteri yapmayı hedefler. Böylece pazarlama ağacının kökleri sağlam, dalları rüzgara karşı daha kuvvetli olur.