Yaşamın temel seçimi ya sıradanlık ya fark yaratan olmak. Peki, senin seçimin ne olacak? Ne olması gerekiyor?

İnsanın var oluşunda seçim yapma hakkı yoktur, aileni, ülkeni, ırkını seçemezsin… Doğduktan sonra da genelde de dayatmalarla sürer gider yaşam. Bu dayatmalar ise bizim sıradan olmamızı ister sivrilmememizi, başarmamamızı, faydalı olmamamızı ister. Kolay olan elbette bu dayatmalara karşı gelmemektir. Peki, hangisi daha iyi karşı gelmek mi uyum sağlamak mı? Tarihte karşı gelen tanınmışlar var mı?

Örneklere geçmeden önce birkaç şey söylemek istiyorum. Bu seçimi yaparken temel belirleyici unsurun isteklerin, hayallerin ve sevdiğin şeyler olsun. Bunlar olsun ama gerçekten senin istediğin şeyler olsun. Birilerinin dayatmaları olmasın. Sen sıradan, monoton, belli bir geliri olan, sıkıcı hedefleri olan; ev, araba, daha iyi makam gibi biri mi olmak istiyorsun? Yoksa gerçek bir şeyler başarmış, topluma faydalı olmuş, yaşam gayesini yerine getirmiş, adı yüzyıllar sonra bile hatırlanan biri mi olmak istiyorsun?

Biraz da örneklere bakalım. Benim tanıdığım en büyük fark yaratan Albert Einstein’dır. Biraz da olsa kendisinin sıradan olmadığı biliyoruz. Kendisi hakkında çeşitli rivayetler vardır çok geç konuştuğu gibi gerçek ya da gerçek olmayan rivayetler. Fakat kendisini sıradanlıktan alıkoyan sadece biyolojik özellikleri değildi.  O her zaman dayatmaları reddetmişti. Her zaman farklı ve fark yaratan biri olmuştu bilimde de görüşlerinde de. Hayatına yaptıklarına değinmeyeceğim fakat hayatını anlatan, asıl amacı bilgi vermek olmasa da National Geographic’in Genius dizisini izleyebilirsin. Hayatı hakkında çokça şey öğrenebilirsin bu belgesel-dizi tarzı yapımdan.

Seçimini Yap! Sıradan Mı Yoksa Fark Yaratan Mı Olmak? 1

Albert Einstein ile ilgili şu konuşma çok hoşuma gider ve durumu çok güzel özetler.

Bir gün Einstein, Charlie Chaplin’e şunları der:

Sizin sanatınızda en çok takdir ettiğim şey evrensellik! Tek bir kelime bile etmiyorsunuz ama tüm dünya sizi anlıyor!”

Chaplin ise nispeten daha güzel bir cevap verir:

Doğru! Ama sizin ihtişamınız daha da yüce… Tüm dünya size hayranlık duyuyor; ancak kimse dediğiniz hiçbir şeyi anlamıyor.

Bu yazımda kısa olsun. Son söz sizin dostlar nasıl biri olmak istiyorsunuz?

Yazıyı paylaşarak destek olabilirsiniz böylelikle daha fazla kişiye ulaşmış oluruz ve bu iş süreklilik kazanır!